Контрольна робота: Василь Стус
О Боже мій! Така мені печальІ самота моя – така безмежна. Нема – вітчизни. Око обережно Обмацує дорогу між проваль. Ото мій шлях. Повернення. Чи – не. Ото мій шлях. Світ за очі – єдине. Пробач мені, кохана ПрикраїнеІ матере – не проклени мене. Я геть подався. Шалом. Навмання. Я геть подався, стомлений од люті. Рожеві сопки, кригою окуті, А понад ними – чорне вороння. І сліпне вечір. Контур гір – немовЗ картону вирізаний для декору. І вся тобі дорога – вниз чи вгору. Пішов туди. Пішов туди. Пішов.
Збірка “Палімпсести” ІІ частина.
Перш за все мушу сказати, що важко буде мені, певно, з цим віршем. Важко, бо, власне, навіть зараз, сідаючи писати, я не до кінця розумію: “А що казати?”. Читала багато, довго намагалась обрати інші, простіші, зрозуміліші, але не йшло, не хотілось, серце вперто відмовилось братись за будь-який інший твір. Це, можна сказати, кохання з першого погляду. В даному випадку – з першого прочитання. Власне зі Стусом я познайомилась зовсім нещодавно – подруга слухала мої вірші і зачитала мені кілька поетових. Дала книгу: “Читай. Тобі сподобається”. Я взяла з великим сумнівом. В школі його “На колимським
“Ця п’єса почалася вже давно.
І лиш тепер збагнув я: то вистава,
Де кожен, власну сутність загубивши,
І дивиться, і грає. Не живе…”
“…Бо ми
Радіти зобов’язані до смерті.
Це перший наш обов’язок…”
І от серед цих прекрасних посмішок, одним рядом топаючих у світле майбутнє, Василь Стус вирізнявся самотньою постаттю, що воювала за вітчизну, якої нема. Мабуть, не до кінця-таки вірив, що нема. Мабуть, не вірилось. І добре. Отож, йшла собі оця самотня постать, “обмацуючи оком дорогу між проваль”. Іншої дороги не знав…
“Терпи, терпи – терпець тебе шліфує,
Сталить твій дух – тож і терпи, терпи.
Ніхто тебе з недолі не врятує,
ніхто не зіб’є з власної тропи.
На ній і стій – і стій – допоки скону,
Допоки світу й сонця – стій і стій.
Хай шлях – до раю, пекла чи полону –
Усе пройди і винести зумій.
Торуй свій шлях – той, що твоїм назвався,
той, що обрав тебе – навіки вік.
Для нього змалку ти заповідався,
До нього сам Господь тебе прирік.”
…І не витримала. Засюрчала від болю, образилась, вкотре забажала закрити очі і не бачити. НІ-ЧО-ГО. І “…геть подався, стомлений од люті”. І не дивно. “Зупиніть планету, я вийду”**, їй-Богу! Втомився. Скільки можна воювати? Набридло бачити всі ті мерзенні пики. Набридло кожного вечора засинати, знаючи, що нічого не змінилось. Набридло бачити уві сні кохану дружину, сина, рідну сім’ю і знати, що вони далі, ніж оті бридкі пики, з якими вже, певно, злився в постійній, безперервній боротьбі. Навіть коли розумієш, що кричати – твоє призвання, втомишся кричати, коли ніхто не чує. І гадаю, не такими й страшними були всі ті бетонні мури, холодні нари, тілесний біль, небо, мережане колючим дротом, холод, і самотність, і навіть сам страх. Більше всього допікала ота безглузда, безперервна війна. Отак станеш, оглянешся навколо і скільки сягає ока: і брехня, і лицемірство, і суцільне словоблудство, від якого не закриєшся, не прикриєшся ані рукою, ані щитом – воно пролазить в нутро і розповзається чорною, липкою, брудною рідиною. І бачиш довкола лише ці сірі обличчя, що дивляться на тебе пустими зіницями – ну з ким же ти воюєш, з ким?! Де той ворог, якому гордо живишся у вічі і розумієш – гідний супротивник! Від руки такого і померти – слава! А тут…безсоромна, безмежна сірість, з якою боротись все одно що гатити мечем воду – що, піймаєш? Піймаєш, облизня. І находить воно на тебе, і все що тобі залишається – це зціпити зуби і поглядом – самим лиш поглядом боротись. Нате, візьміть, собаки. Спробуйте. І борешся, і борешся роками – і коли інші падають, безсилі, перетворюючись на тонких пустих болванчиків, коли втомився чекати на людей, справжніх, живих людей
“Сплять мерці – у кригу мурів вкуті.
Люди – будуть? Чи були – колись?”,
Коли втомився взагалі чекати на що-небудь живе, і твій тористий шлях дається все важче і важче, заплутується все більше, і не знаєш, куди повернутись, от тоді тобі й залишається одне: мріяти про оту просту-простесеньку дорогу, яка лише “вниз чи вгору”. Що то? Хвилинна слабинка, бажання повернутись до світу спиною, буркнути розчароване “Ет…” і піти. Піти, піти. Забути і не згадувати.
“Втечу од світу й дамся самоті,
заслуханий, мов кинута бандура,
Останнім бандуристом у степу.
Хай мною вишумовують вітри,
могили тужать і Дніпро далекий
В низькі баси всиляє хлюпіт свій…”
І ще:
“Отак би й я: розклав багаття б десь,
Щоб ні дружини, ні сестри, ні друга –
Ані душі довкола. Пітьма – й та
докучила б, напевне…”
І ще не раз у Стусових віршах звучатиме бажання самоти. Не тої, що стискає груди холодним залізяччям, не тої, що побратимом відчай зове. А тої, тихої, спокійної, майже не відчутної…Що, може, й залікувала б оту роздерту, роз’ятрену душу, якби вистачило наглості і безчестя обміняти її на безглузду війну. Хіба б хтось посмів докоряти? Ніхто, крім самого себе. Все, на що була здатна оця атлантова сила – це іноді, рідко-рідко, мріяти про оту світлу самотність. Лише МРІЯТИ. І ніколи навіть не сподіватись… Отакий він – мій Стус. * – відомий афоризм** – уривок з пісні гурту “Бумбокс”
Всі інші цитати – з віршів Василя Стуса.