Конституція в моєму житті
Молодість – це мрія. Це – віра.
Це – прагнення до подвигу.
Це – лірика й романтика.
Це – великі плани на майбутнє.
Це – початок усіх перспектив.
Назим Хікмет
Конституція… Основний закон України… Невелика книжечка, але наскільки глибока й важлива, чітка й цікава.
Здавна українці боролися за незалежність і свободу. Козаки створили вольницю – Запорозьку Січ, яка захищала інтереси простого народу. Пилип Орлик, один із славетних українських лицарів, склав проект першої Конституції, що пізніше ліг в
Йшли роки… Багато чого змінювалося, та залишалося прагнення нашого народу до волі й незалежності, до закріплення їх на державному рівні, що нарешті втілилося в Конституції 1996 року. її правова та демократична основа зрозуміла всім, тому що Конституція співзвучна з бічною Книгою, за якою люди жили з давніх-давен.
Конституція, як довгоочікуване сонце, що з’являється над виснаженою від непроглядної ночі землею, відігріла надією, зміцнила віру, забриніла в серцях
Як і наші попередники – Володимир Великий, запорожці – ми гідно несемо Державний Герб – золотий тризуб на тлі небесної блакиті, що символізують життєдайну силу сонця. Це символи єднання землі і неба, символи миру і щастя.
На спортивних змаганнях, коли звучить урочистий гімн України, над стадіоном злітає жовто-блакитний стяг із тризубом – і душі наших спортсменів переповнює гордість за народ, за державу, а очі мимоволі зволожуються від почуття причетності до звеличення слави країни.
Національний гімн виражає впевненість у незнищенності духу свободи й нескореності: “Ще не вмерла України ні слава, ні воля”, а вона буде жити і “промінням ясним усім очі сліпить…”
Громадяни України мають рівні права і свободи. За Конституцією держава захищає здоров’я, гідність усього народу й кожної людини. Не забуті й найнагальніші потреби. Зокрема, статті ЗО і 47 ІІ розділу Конституції України затверджують право кожного на житло, на його недоторканність. “Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається безплатно або за доступну для них плату”.
Конституція проголошує і обов’язки громадян України. Але хіба це важко зберігати природну та культурну спадщину свого народу (стаття 66, ІІ розділ), шанувати державні символи або захищати незалежність і територіальну цілісність України (стаття 65, ІІ розділ)? Для свідомих громадян це не обов’язки, а уклад життя.
Основний Закон дає змогу поглиблено вивчати українську мову, що, як зазначив А. Сухомлинський, є “цілющим народним джерелом і хто не припадає до нього вустами, той сам висихає від спраги”. Держава сприяє об’єднанню української нації, розвиткові традицій та культури народу.
Прийняття Конституції довело правильність вибору наших предків, які ціною власного життя боролися за право на існування своєї мови, нації, держави. Мрія багатьох поколінь нарешті здійснилася.
Незабаром я отримаю паспорт. І це знаменує не тільки повноліття, але й громадянську зрілість. Вік, коли переді мною відкриваються величезні можливості. Стає радісно від того, що час мого становлення збігся з оновленням України!
Як і кожна молода держава, Україна має тимчасові труднощі, проблеми. Розбудовувати країну важко, але, маючи таку законодавчу основу, держава може твердо й сміливо йти вперед до миру, злагоди, процвітання – до щастя всього народу й кожного громадянина.
Україну будувати молодим!