Класик світового детективу А. Конан Дойл
Детективна література – від англ. – слідчий, від лат.- розкриваю, виявляю – художні твори (романи, повісті, оповідання), сюжети яких побудовані на розкритті таємниці, найчастіше пов’язаної зі злочином. Сьогодні ми спробуємо відповісти на низку запитань про людину, яка подарувала світу славетного Шерлока Холмса. Уявімо себе на місці детектива і складемо досьє на Артура Конан Дойла. Для цього застосуємо винайдений самим письменником дедуктивний метод як інструмент реконструкції минулого. Ім’я Артура Конан Дойла – це ціла школа
Весь світ знає про квартиру в Лондоні на Бейкер-стріт, 221-6, яка зараз перетворена на меморіальний музей. Щодня на цю адресу надходить чимало листів, дехто навіть звертається за допомогою до Шерлока Холмса. У різних куточках землі можна почути про клуби “Спілка рудих”, “Три сини Моріарті” або “Баскервільські собаки”, створені шанувальниками великого детектива та його автора.
За спогадами сучасників, Артур Конан Дойл важив 102 кілограми, а зріст його
Жителі Единбурга горді тим, що містер Дойл – їх земляк. Його мати походила з давнього королівського роду, а предком батька був один із рицарів, близьких до короля Річарда Левове Серце. Згодом обидва роди збідніли, і їхні нащадки самі заробляли собі на життя.
Коли хлопчикові виповнилося 9 рокіс, багаті родичі запропонували сплачувати за його навчання. На протязі семи років він повинен був відвідувати шко-лу-інтернат єзуїтів в Англії, хоча Артур нейавидів релігійний фанатизм. У 1876 році він отримав освіту і був готовий до зустрічі зі світом.
Мати сера Дойла прищеплювала йому кодекс поведінки: “Бути безстрашним з сильними, лагідним зі слабкими. Лицарем для будь-якої жінки, незважаючи на походження”.
Учень. Згодом, в Единбурзькому університеті, де юнак здобував медичну освіту, він зустрічає викладача, котрий вирізнявся неабиякою оригінальністю. Доктор Белл був худорлявим, смаглявим та жилавим чоловіком з орлиним носом, проникливим поглядом і високим, різким голосом. Своїх студентів він навчав: “Потрібно за найменшими дрібницями – за виразом обличчя, за блиском очей, за формою рук і пальців, за плямами на одязі і взутті – читати біографію і думки людини”.
Найбільше Дж. Белл вражав студентів своїми дивовижними аналітичними здібностями.
“Що з цією людиною? – звертався інколи викладач до принишклих слухачів. – Подивіться на нього як слід. Але не торкайтесь його. Користуйтесь очима. Так, користуйтесь очима, задіюйте мозок. пускайте в хід метод дедукції!”
Пацієнт не встигав ще й поскаржитися, а хірург уже ставив серію діагнозів: “Отже, ви в минулому військовий? – Так, сер. – Шотландський полк? – Так, сер. – Унтер-офіцер? – Так, сер. – Служили у Барбадосі? – Так, сер”. Приголомшеним спостерігачам Белл спокійно пояснював: “Зверніть увагу на те, що цей ввічливий пан не зняв капелюха. Це заведено у військових. Жорстокість, відчутна в його особі, безпомилково вкаже на його шотландське походження. А про службу на Барбадосі говорить хвороба, від якої він страждає і на яку не хворіють в Англії”.
Артур Конан Дойл закінчив університет, став бакалавром медицини, зайнявся лікарською практикою, але образ доктора Белла не давав йому спокою. Це не доводить, що викладач був прототипом знаменитого Шерлока Холмса, але, безумовно, його метод вивчення людини зіграв певну роль в народженні героя оповідань Конан Дойла.
Як уже було згадано, Конан Дойл одержав ступінь бакалавра медицини і ступінь хірурга. Але упродовж багатьох років молодий чоловік розривається між літературою та медициною. 1888 року було видано першу книгу містера Артура Конан Дойла “Етюд у багряних тонах”, героями якої стали детектив Шерлок Холмс і його друг доктор Ватсон. У квітні 1891 року з письменником було укладено договір на серію оповідань про Шерлока Холмса та доктора Ватсона, і вже до кінця року ім’я доктора Артура Конан Дойла стало знаменитим. У травні того ж року письменник захворів на грип і кілька днів знаходився на межі життя і смерті. Коли він одужав, то вирішив залишити лікарську практику і професійно зайнявся письменницькою діяльністю. Детективи принесли йому чималі гонорари. Одна фраза про Шерлока Холмса бувало перевищувала місячний заробіток лікаря Конан Дойла. Кажуть, що наприкінці життя він став мільйонером і весь його спадок дістався синові.
Взагалі, Конан Дойл був енергійною і дієвою людиною і слово “пригоди” завжди присутнє у його житті. Ще на третьому курсі університету юнак, виконуючи обов’язки лікаря, вирушив на китобійному судні “Надія” в район Північної Полярної Кулі. Студент був вражений звірством побаченого полювання на тюленей, але водночас був у захопленні від згуртованості команди. Доводилось нашому герою працювати корабельним лікарем на судні, яке ходило до берегів Африки.
Як справжній джентльмен, Конан Дойл турбується про гармонію тіла і духа. Він грає в гольф, їздить на велосипеді, бере участь у регаті і англо-німецькому автопробігу, літає на повітряних кулях і на перших літаках. В Єгипті виступає з лекціями, за його книгами навчають поліцейських. Під час англо-бурської війни іде на фронт хірургом польового шпиталю, отримує лицарський титул за службу Короні, після цього досвіду з головою занурюється у політику, але терпить поразку. Коли спалахнула Перша світова війна, письменник вирішує йти добровольцем. Тоді йому було 55, і його не взяли, на жаль, над його ідеєю про використання на флоті надувних човнів і жилетів, залізних касок посміялися.
На схилі років Артур Конан Дойл занурюється у вигаданий світ наукової фантастики і спіритизму. В результаті преса висміяла його, а духовенство засудило. За своє довге літературне життя він написав 70 книжок, які склали 3 цикли. Перед смертю письменник знайшов у собі сили пожартувати: “За все життя у мене було багато пригод. Але найцікавіше і найзахоплююче на мене чекає тепер”. У 1930 році видатний майстер детективу відправився у свою останню мандрівку, залишивши читачам сагу про великого нишпорку Конан Дойла.