Гроза характеристика образу Кабанова Тихона Івановича

Кабанов Тихон Іванович – один з головних героїв, син Кабана, чоловік Катерини. У переліку дійових осіб йде безпосередньо за Кабановой, і про нього сказано – “її син”. Таке дійсне положення Т. в місті Калинове і в сім’ї. Належачи, як і ряд інших персонажів п’єси(Варвара, Кучерявець, Шапкин), до молодшого покоління калиновцев, Т. по-своєму знаменує кінець патріархального устрою. Молодь Ка-линова вже не хоче в побуті дотримуватися старовинних порядків. Проте Т.

Варварі, Кучерявцеві чужий максималізм Катерини, і на відміну від центральних

героїнь п’єси, Катерини і Кабани, усі ці персонажі стоять на позиції життєвих компромісів. Звичайно, їм важкий гніт старших, але вони навчилися обходити його кожен згідно своєму характеру. Формально визнаючи над собою владу старших і владу звичаїв, вони щохвилини йдуть проти них. Але саме на тлі їх несвідомої і компромісної позиції значної і морально високою виглядає Катерина.

Т. аж ніяк не відповідає ролі чоловіка в патріархальній сім’ї: бути володарем, але також опорою і захистом дружини. Незлобива і слабка людина, він кидається між суворими вимогами матері і співчуттям до дружини. Він

любить Катерину, але не так, як по нормах патріархальної моралі повинні любити чоловік, і почуття до нього Катерини не таке, яке вона повинна живити до нього за її власними уявленнями: “Немає, як не любити! Мені шкода його дуже”! – говорить вона Варварі. “Колі жалко, так не любов. Та і нема за що, потрібно правду сказати”, – відповідає Варвара.

Для Т. вирватися з-під опіки матері на волю означає ударитися в загул, запити. “Та я, матуся, і не хочу своєю волею жити. Де вже мені своєю волею жити”! – відповідає він на нескінченні докори і настанови Кабана. Принижений докорами матері, він готовий зірвати свою досаду на Катерині, і тільки заступництво сестри Варвари, що відпускає його потайки від матері випити в гостях, припиняє сцену.

В той же час Т. любить Катерину, намагається навчити її жити по-своєму(“Що її слухати-то! Їй адже що-небудь потрібно ж говорити! Ну, і нехай вона говорить, а ти повз вуха пропущай”! – утішає він дружину, засмучену нападками свекрухи). Та все ж пожертвувати двома тижнями “без грози” над собою, узяти в поїздку Катерину він не хоче. Він взагалі не занадто ясно розуміє, що з нею відбувається.

Коли мати примушує його вимовляти ритуальний наказ дружині, як жити без нього, як поводитися у відсутність чоловіка, ні Кабан, ні він, вимовляючи: “Не задивляйся на хлопців”, – не підозрюють, наскільки усе це близько до ситуації в їх сім’ї. Та все ж відношення Т. до дружини людяно, воно має особистий відтінок. Адже це він заперечує матері: “Та навіщо ж їй боятися? З мене і того досить, що вона мене любить”. Нарешті, коли Катерина просить узяти з неї на прощання страшні клятви, Т. перелякано відповідає: “Що ти! Що ти! Який гріх-то! Я і слухати не хочу!

” Але, як це ні парадоксально, саме м’якість Т. в очах Катерини не стільки гідність, скільки недолік. Він не може допомогти їй ні тоді, коли вона бореться з грішною пристрастю, ні після її публічного покаяння. І реакція його на зраду зовсім не така, яку диктує патріархальна мораль в подібній ситуації: “Ось матуся говорить, що її потрібно живу в землю закопати, щоб вона страчувалася! А я її люблю, мені її пальцем шкода торкнути”. Він не може виконати раду Кулигина, не може захистити Катерину від гніву матері, від кепкувань домочадців.

Він “то ласкавий, то гнівається, та п’є все”, І тільки над тілом мертвої дружини Т. наважується на бунт проти матері, публічно звинувачуючи її в загибелі Катерини і саме цією публічністю завдаючи Кабанові найстрашнішого удару.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Гроза характеристика образу Кабанова Тихона Івановича