Гончар Олесь Терентійович Бригантина
I
Сторожке, крутолобе зайшло, стало перед учителями, прикрившись недоброю скривленою осмішкою. “Ану, що ви мені зробите?” В щілинах очей виклик, з губів не сходить посмішка, напружена й мовби далека. В усій постаті зухвальство, удавана веселість, бравада самозахисту. А під цим вдаваним вловлюється прихований біль, насторога, нервове жування чогось найгіршого. Звідки, з яких блукань, з яких горювань принесло воно сюди свою упередженість і цей упертий затаєний спротив?
– Так оце ти і є Порфир Кульбака?
– Там написано.
Директор
– Школу кинув. Вдома не ночував. Де ж ти ночував?
– А де ніч застане.
– У нас треба говорити точніше: де саме?
– Уже ж весна: можна переночувати і в березі під човном. Або в клубі на горищі.
– А вдень?
По зблідлому від хвилювання обличчю сонячним зайчиком перемайнуло щось світле:
– Вдень рибку ловив.
– На які ж гачки?
– По-вашому, на гаки-самодери гачив?
– А то ні?
Зухвальська посмішка вбік, і відповідь ухильна, приправлена рибальським жартом:
– Гачив, гачив – по тижню й Дніпра не бачив.
Директор уважно розглядав
– Так, так, – директор знов зазирнув у папери. – Матір кинув. Бродяжив. Затриманий у порту при спробі пробратися на океанське судно. Це до вас у Нижню Комишанку, – директор усміхнувсь, – вже океанські заходять?
Хлоп’я вловило іронію, відповіло в тон:
– Крізь очерети навряд чи проб’ються. – І потім серйозно: – Я аж у тому порту був, де морські курсанти свій парусник швартують.
– А ти чого там опинивсь?
– На кораблі дивитися – хіба не можна?
– Мабуть, і далі збиравсь мандрувати?
– Може, й збиравсь.
– Куди ж, як не секрет?
– Ну хоча б на лиман.
– А на лимані що?
– Як що? Там – життя! Право-воля! Птаство зі всього світу! Хмарами – його і на озерах, і в очеретах. Веслом махнеш – сонця не видно!
Хлоп’я враз якось змінилось, останні слова були сказані-просто з натхненням.
– А після лиману ще кудись були наміри?
– А що? Куди душа забажав. Галасвіта!
Вчителі перезирнулися між собою, і найстарша з них, повновида сива жінка, запитала:
– Це якийсь новий континент: галасвіта? Поясни, будь ласка, де він.
– А ви матір мою спитайте. Тільки що – так одразу: “А-а, галасвіта б ти пішов!”
– Галасвіта – це десь, мабуть, на місці загиблої Атлантиди, – сказав директор. – Одне слово, збився з курсу, блукаючи у своїх галасвітах. Тікав, а чого? Від кого й куди тікав?
– Я й від вас утечу.
– Зловимо, – спокійно мовив директор. – Один філософ казав: “Світ повив мене, та не спіймав”, але то був, певне, недосконалий світ. А наш такий, що одразу руку тобі на плече: ходіть-но з нами, товаришу Кульбако.
– Втечу! Втечу! Хоч і ланцюгом прикуйте!
В очах директора, де перед цим була привітність, враз похолоднішало:
– Тільки ти, будь ласка, не лементуй! І руки – з кишень, бо кишені позашиваємо. І в очі мені дивись.
Нема ще в школі таких апаратів, щоб психіку новачка наскрізь просвітлювати, тож тільки й залишається директорові давній класичний спосіб: заглядай у вічі, вловлюй та вгадуй, чим він порадує вас, цей новий прибулець. Потрапляють сюди зі шкіл, з дитячих приймальників найбешкетніші, найбуйніші, ті, що двері відчиняють ногами, зрозгінці, а руками трощать все, що тільки попадеться. Цілі колективи педагогів часом не можуть впорати такого одного. Чого-чого, а винахідливості, щоб дошкулити вчителям, цій публіці не бракує.
Яким же буде цей? Настовбурчений стоїть, вовчкуватий, ображений твоїм зауваженням. У змружених очатах зачаїлось щось хижувате, сторожать вони кожен твій вираз і рух, вивчають, прицінюються, в якусь мить то зневагу виказують майже відверту, то знову кудись тікають невловне.
Міцний підкинули горішок. Відчувається, має він свої уявлення про життя: те, що для вас погане, для нього поганим не є, кожній найдикішій своїй витівці він знайде виправдання, і сумління не мучитиме його, а ви в своїх дисертаціях можете хіба що записувати: дисгармонія поведінки. деформація характеру. підвищена агресивність.
– Познайомимось ближче. Зовуть мене Валерій Іванович, я – директор школи. А це – Ганна Остапівна Дудченко – завуч наш, заслужена вчителька республіки, – директор поглядом вказав на сиву розповнілу жінку, яка щойно допитувалась про новий континент. Зараз вона сиділа коло столу з ледь помітною усмішкою на спокійнім обличчі, розплилім, як тісто. Що людина думає про тебе – нічого на такім обличчі не прочитаєш. – А це Борис Савович, – директор вказав на рудоголового юнака в морському кітелі. – Справжній морський вовк, підводник. Натренований так, що може в цілковитій темряві навпомацки пробоїну залагодити.
Хлоп’я спідлоба вивчально позиркувало на свого майбутнього наставника: кремезняк, плечі влиті, обличчя червоне, щокате, – добру будку роз’їв на флотських харчах. Комір кітеля ледве сходиться на в’язистій шиї. Справді, як морський вовк: сидить насумрено, в розмову не встряє, директор супроти нього зовсім не страшний. У директора вигляд якийсь дівчачий, інтелігентний, шия худа, руки з тонкими довгими пальцями раз у раз бавляться то скріпкою, то краваткою, – такі, звичайно ж, не хапатимуть вихованця за карк.
– Крім Бориса Савовича, – вів далі директор, до якого знов повернулась його спокійна привітність, – буде в тебе вихователькою ще Марися Павлівна, вона зараз на уроці. Перед нею ти, хлопче, тримайсь: страх не терпить розхристаних, недисциплінованих. Вона-то вже напевно розтлумачить тобі, що хуліганити, бродяжити – це зовсім не геройство, що справжні герої – це такі, як мати твоя. Ото людина! Мертві піски повертає до життя, кучугурні наші каракуми виноградниками вкрила. Матір’ю весь колектив гордиться, а сина до нас – у супроводі міліціонера!. Тільки ти не гнись, стань рівніше й не хмурся, адже ми тобі ще нічого поганого не зробили. Чи, може, зробили?
– Ні.
– Ні поганого, ні доброго – нічого ще не встигли, а ти вже на нас отак спідлоба, вовчуком. Це, по-твоєму, справедливо?
Мовчить хлоп’я, нога сама собою хоче колупнути підлогу.
– Не знаєш, хто ми, які ми, вперше нас бачиш і вже ось так, з недовірою, навіть з ворожістю. А що таким ставленням ти нас ображаєш – ти подумав про це? Тобі приємно було б відчути таке ставлення до себе?
Знітилось хлоп’я, але ненадовго, потім знов затулилося від дорослих своїм недовірливим, аж трохи глумливим посміхом. Говоріть-балакайте, мовляв, а в мене своє на умі: як би через отой ваш мур перескочити, що білів за вікном. Коли Ганна Остапівна запитала, як вчився, хлопець відповів без ентузіазму:
– З двійок на трійки перебивавсь. Бували й п’ятірки, але то вже одна на двох.
– Веслувати вмієш? – поцікавився Борис Савович.
Хлопець відразу ожвавів:
– На каюках усі плавні обходив!. І моторку можу завести чи навіть катера, – при цьому лукавий усміх убік. – Не дають, правда, розгорнутись. Ото хіба в кого “позичиш”.
– І часто “позичав”?
Що їм сказати. Могли б і самі догадатись, що перед ними стоїть ворожбит, який тільки з’явиться на березі, де повно човнів, примкнутих на ланцюгах, тільки наблизиться до них, так усі замки враз, мов перед магом індійським, самі одмикаються! А якщо той каючок ще й з моторчиком, то це ж просто краса: смик-шарп мотузком – і вже човник мчить тебе між очеретами, попід вербами летить, просмолений, аж носа задер, аж підскакує на воді.
– Тільки ж не подумайте щось: якщо брав, то знову на місце приганяв, – мовби виправдуючись, пояснив хлопець, і раптом погляд прямий, майже благальний, упав на директора. – Відпустіть! Я ж не злодій. За віщо мене сюди?
– Такий букет за тобою, а ти ще й питаєш, – нахмурився директор. – Усі – в школі, усі – вчаться, а ти.
– Відпустіть! – заволав хлопець, мовби нічого й не чувши. – Хай мати мене забере! Станція хай візьме на поруки!
– А ти потім щоб знов за своє?
– Я поклястися можу!
– Відпустити, хоч би й хотіли, вже не маємо права, – пояснила Ганна Остапівна.
Схожі твори:
- Олесь Гончар. “Бригантина”. КР № 5 (за розділами “Національна драма”, “З української прози”) УРОК 53 Тема. ПЧ №3. Олесь Гончар. “Бригантина”. КР № 5 (за розділами “Національна драма”, “З української прози”). Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю О. Гончара; показати його майстерність у розкритті характерів людей, незвичайності і своєрідності внутрішнього світу дитини; розвивати образне та логічне мислення, вміння висловити свою думку; виховувати...
- Гончар Олесь Терентійович Жайворонок І Тут, у відкритім південнім степу, збиралася восени сила-силенна птахів. Вони тут востаннє паслись і відпочивали перед тим, як пуститися в далекі мандри, у вирій. Тоді, восени, майже в кожній хаті жили перепели. Дітвора ловила їх ледве що не голими руками – такі вони були важкі, ситі й ліниві в...
- Гончар Олесь Терентійович Прапороносці КНИГА ПЕРША АЛЬПИ О РУССКАЯ ЗЕМЛЕ! УЖЕ ЗА ШЕЛОМЯНЕМЬ ЕСИ! “СЛОВО О ПОЛКУ ИГОРЕВЕ”. I Одтоді, як передові частини перейшли кордон і зникли за горбатими висотами чужої землі, минуло вже кілька днів. На переправі стали прикордонники, перевіряючи документи бійців і окремих команд, що наздоганяли фронт. Мов із землі виріс новий...
- Гончар Олесь Терентійович Микита Братусь I Славний видався ранок: хто вмер, то ще й каятись буде. Сніги тікають, дзвенять струмки, все навкруги протряхає, парує. Небо оновляється – засиніло зовсім по-весняному. Сад мій стоїть ще голий, але вже набряк соками, налився, ось-ось розкриються бруньки. – Здрастуй, – кажу йому, знімаючи шапку. Щоранку знімаю перед ним свою...
- Гончар Олесь Терентійович Циклон ЧАСТИНА ПЕРША І У бетонних буреломах все узбережжя. Велетень якийсь, Геракл XX віку, бився тут з морем, і зосталось побойовище: багатотонне груддя залізобетону, як після бомбування, лежить вподовж берега в руїнному хаосі. Незадовго перед цим пройшов – циклон, кілька днів лютував шторм ураганної сили і такого оце накоїв. Ще й...
- Гончар Олесь Терентійович Тронка І ТИ – ЛІТАЙ – Ніщо мені так не пахне, як наш степ, – каже молодий Горпищенко, льотчик реактивної авіації, приїжджаючи до батька-чабана у відпустку. І якось так випадає щоразу, що батька застає він не в хаті і не в кошарі, а в степу, просто серед пасовища, де старий стоїть...
- Гончар Олесь Терентійович На косі Далі вже нічого нема – самий простір, саме безмежжя. Смужка суші – вузька необжита коса, відділившись від степу, простяглась у відкрите море. Крізь обрій, крізь небо пронизалася й далі пішла – не видно їй кінця. Загубилася в імлах. Місцями коса зовсім вузенька, взимку під час штормів її й хвиля перехлюпне,...
- Гончар Олесь Терентійович Собор І У жодній енциклопедії світу не знайти вам цієї Зачіплянки. А вона є, існує в реальності. Без звички навіть трохи дивно звучить: Зачіплянка. Хтось колись тут за щось зачепився. І так пішло. В давні, в дозаводські часи було, кажуть, на цьому місці велике село, що робило списи запорожцям. І коли...
- Гончар Олесь Терентійович Гоголь і Україна 1 Я не літературознавець і не фахівець з творчості Гоголя, а якщо ж насмілююсь виступати перед цими поважними зборами, то лише тому, що в мене, гадаю, є на це певне право – назву його правом земляка. Дозволю собі передати вам тут слово поваги й вітання від землі української, від Миргорода...
- Гончар Олесь Терентійович Крапля крові РОЗДІЛ ПЕРШИЙ Людське життя. Воно як свічка: дмухнув вітер, і – вгасла. Тільки ж одна од першої до останньої хвилини присвічувала людям до праці, побіля неї майстрували колиску, розчісували косу, писали вірші. Інша підпалила сусідові стріху. А ще інша – прокуріла десь у глухім кутку і здиміла, не віддавши нікому...
- Гончар Олесь Терентійович Чорний яр Ще було темно, коли Гайдамаку розбудив телефонний дзвінок. Апарат завжди стояв біля постелі. І ось тепер озвався, покликав настійливо. Петро Дем’янович взяв трубку і, ввімкнувши лампу торшера, став слухати, кидаючи зрідка репліки туди, звідкіль телефонували. Дружина Зося Дмитрівна теж прокинулась, її давно вже перестали дивувати ці нічні дзвінки. Що вдієш,...
- Гончар Олесь Терентійович ЛІТЕРАТУРА XX СТОЛІТТЯ Гончар Олесь Терентійович (1918-1995) ЗАПАМ’ЯТАЙ Основні твори: романи “Людина і зброя”, “Циклон”, “Тронка”, “Собор”, “Берег любові”, “Твоя зоря”, повість “Бригантина”, новели “Кресафт”, “На косі”, “Під далекими соснами”, “Пізнє прозріння”. Олесь Терентійович Гончар народився 3 квітня 1918 р. Після смерті матері, коли хлопцеві було 3 роки, із заводського...
- Гончар Олесь Терентійович Людині гімн Можна уявити, з якою любов’ю й надією слухав колись у Чернігові Коцюбинський юного Тичину, його ранні поезії. Був то тільки поетичний заспів, схвильована проба голосу, але скільки в тому голосі було свіжості й природного чару! Яке глибоке чулося почуття, трепетний неспокій і поривання! Смертельно хворий учитель, благословляючи юного поета, мовби...
- Гончар Олесь Терентійович Шевченко і сучасність I 1 Ювілей Тараса Шевченка став святом нашого братерства, світлим святом багатонаціональної соціалістичної культури. Найкращим вінком безсмертю Тарасовому є живий вінок нашої дружби – ленінської дружби народів. Бо саме вона, ця дружба, зібрала нас тут, у цьому братньому колі, зібрало єднаюче всіх нас почуття шани й любові до геніального сина...
- Гончар Олесь Терентійович Подвиг Каменяра Україна нова, возз’єднана, соціалістична вшановує сьогодні свого великого сина, свого славетного Каменяра. Для цього ми у Львові. Окрім усього, Львів дорогий нам ще й тим, що це місто Франкове, місто його титанічної праці, Каменярева фортеця, звідки він словом гарматної сили бив по імперіях зла і реакції, по брехні й тупості,...
- Гончар Олесь Терентійович Берег любові І У білі, сліпучі дні весни чи раннього літа дівчата з місцевого медучилища проводять на території фортеці, заняття з протиповітряної оборони. З ношами, у важкому спецодязі, з сумками Червоного Хреста через плече, розсипавшись по замковому пустирищу, юні медички з сміхом долають уявну радіоактивну зону, долають учбову смерть і все когось...
- Гончар Олесь Терентійович Безсмертний полтавець Іван Петрович Котляревський належить до тих довгожителів планети, які разом із витворами свого духу впевнено переступають рубежі сторіч, далеко йдуть за межі їм відміряного часу. Два століття живе на світі безсмертний автор “Енеїди” й “Наталки Полтавки”, поет, веселий мудрець, що в ньому мовби уособився оптимізм народу, його дужий, непідвладний смуткові...
- Гончар Олесь Терентійович Пізнє прозріння Срібне небо низьке. Дюни, валуни. Десь у субтропіках земля родить чудернацькі плоди золоті, а тут вона родить каміння. Ціле життя люди визбирують його: цей рік визбирають, очистять від нього поле, а наступної весни каміння знову виросло, полізло головешками з грунту. Кажуть, морозами його тут витискає з землі. Понад затокою –...
- Гончар Олесь Терентійович Геній Достоєвського 1 Громадськість України вшановує Федора Михайловича Достоєвського, великого сина Росії, письменника-мислителя, чий художній геній був і є таким відчутним для розвитку всієї світової культури. В художньому дослідженні людини, її психології Достоєвський сягнув тих глибин, котрих до нього мало хто сягав. Художник зазирнув у безодні, в найглибші надра людської душі –...
- Гончар Олесь Терентійович Поборник справедливості Усі народи нашої країни разом з російським народом віддають сьогодні данину шани й любові одному з найшляхетніших письменників дев’ятнадцятого сторіччя. Тургенєву належить почесне місце серед тих, хто творив світову славу російському роману – роману, що вже понад сторіччя справляє величезний духовний вплив на уми людей у всіх країнах, на розвиток...