ГЕНРІХ БЕЛЛЬ (1917-1985)

ЛІТЕРАТУРА ПРОТИ ВІЙНИ

ГЕНРІХ БЕЛЛЬ (1917-1985)

Генріх Белль народився в родині майстра меблевих справ. Змалку гарна книжка була для нього найкращим другом. Приваблювали його твори тих авторів, які розкривали складність людської психології, зверталися до гострих конфліктів, не цуралися тем релігії й моралі.

Генріх Белль не встиг стати студентом. До влади в Німеччині прийшли крайні праві партії. Фашисти рвалися до владарювання світом. Двадцятидвохрічний Генріх Белль потрапляє в армію. Шість років він, солдат-піхотинець, воює на Східних

фронтах. Не поділяючи нацистської ідеології, він як простий солдат виконував команди, але ніколи не переставав самостійно думати й аналізувати події.

Взимку 1945 р. Генріх Белль дезертирував з армії, потрапив до американського табору військовополонених і додому повернувся вже після закінчення Другої світової війни. Навчаючись в університеті, він починає писати короткі оповідання.

У 60-х pp. Генріх Белль стає одним із найвідоміших письменників Федеративної Республіки Німеччини. Він є автором романів, повістей, кількох збірок оповідань. Основна тема його творів – розповідь про історію Німеччини XX

ст. Белль веде пошук причин, які привели велику націю, що мала гуманістичні традиції, до занепаду основ загальнолюдської моралі. Він розповідає про юних незрілих хлопчиків, які просто зі шкільної парти пішли на фронт захищати ідеї, які вони засвоїли в школі. їм здавалося, що вони патріоти і борються за батьківщину. Насправді їх обдурили, використали для досягнення мети, якої вони так і не зрозуміли.

Одне з оповідань Белля має назву “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”. Письменник використав початок напису на пам’ятникові 300 спартанцям, які загинули в ущелині біля Фермопіл: “Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, то повідом, що ми полягли тут, виконавши свій обов’язок”.

Белль дуже любить використовувати монологічну форму мовлення й організовує оповідь від імені свідка події. Молода людина спирається на свій життєвий досвід, на власні конкретні спогади, намагається співставити минуле й теперішнє, правду й брехню, і не робить ні політичних, ні філософських висновків. Але є читач, завдання якого і полягає в роздумах на теми моралі.

Гуманізм (латин. – людський, людяний) – моральний принцип, в основі якого лежить повага до людини та до її здатності до вдосконалення, ідея права людини на щастя.

Запитання

1. У чому полягає специфіка творів Г. Белля про війну?

2. Хто зазвичай є головним героєм його оповідань?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ГЕНРІХ БЕЛЛЬ (1917-1985)