ГЕНРІХ БЕЛЛЬ (1917-1985)
ЛІТЕРАТУРА ПРОТИ ВІЙНИ
ГЕНРІХ БЕЛЛЬ (1917-1985)
Генріх Белль народився в родині майстра меблевих справ. Змалку гарна книжка була для нього найкращим другом. Приваблювали його твори тих авторів, які розкривали складність людської психології, зверталися до гострих конфліктів, не цуралися тем релігії й моралі.
Генріх Белль не встиг стати студентом. До влади в Німеччині прийшли крайні праві партії. Фашисти рвалися до владарювання світом. Двадцятидвохрічний Генріх Белль потрапляє в армію. Шість років він, солдат-піхотинець, воює на Східних
Взимку 1945 р. Генріх Белль дезертирував з армії, потрапив до американського табору військовополонених і додому повернувся вже після закінчення Другої світової війни. Навчаючись в університеті, він починає писати короткі оповідання.
У 60-х pp. Генріх Белль стає одним із найвідоміших письменників Федеративної Республіки Німеччини. Він є автором романів, повістей, кількох збірок оповідань. Основна тема його творів – розповідь про історію Німеччини XX
Одне з оповідань Белля має назву “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”. Письменник використав початок напису на пам’ятникові 300 спартанцям, які загинули в ущелині біля Фермопіл: “Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, то повідом, що ми полягли тут, виконавши свій обов’язок”.
Белль дуже любить використовувати монологічну форму мовлення й організовує оповідь від імені свідка події. Молода людина спирається на свій життєвий досвід, на власні конкретні спогади, намагається співставити минуле й теперішнє, правду й брехню, і не робить ні політичних, ні філософських висновків. Але є читач, завдання якого і полягає в роздумах на теми моралі.
Гуманізм (латин. – людський, людяний) – моральний принцип, в основі якого лежить повага до людини та до її здатності до вдосконалення, ідея права людини на щастя.
Запитання
1. У чому полягає специфіка творів Г. Белля про війну?
2. Хто зазвичай є головним героєм його оповідань?