ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ
Мета: формувати навички швидкого, виразного, правильного читання; розвивати вміння учнів передавати під час читання настрій твору, ставлення автора до зображуваного; розвивати уяву, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до рідних людей.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
– Перш ніж ми почнемо працювати, згадаймо вимоги до усного мовлення.
Правильне!
Грамотне!
Чітке!
Зрозуміле!
– Налаштуймо свої голоси і думки на роботу. Для цього прочитаємо чистомовку.
Ок-ок-ок
Ень-ень-ень – ясний весняний день.
Иті – иті-иті – учні працьовиті
Уть-уть-уть – вирушаємо в путь.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Обличчям до обличчя”
Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку В. Сухомлинського “Співуча пір’їнка”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Біга пензлик по тканині,
Підкоряючись людині,
А людина творить свій.
Неповторний світ живий. (Художник)
– У кого з вас є хист до малювання?
– Що ви любите
– Сьогодні ми прочитаємо вірш, у якому Ганна Чубач описує юну художницю.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Ганна Танаеівна Чубач народилася у переддень Різдва, 6 січня 1941 року, в селі Плоске Муровано-Куриловецького району на Вінниччині в сім’ї хліборобів.
Працювала в редакціях газети “Літературна Україна” та журналу “Дніпро”. За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж почали називати її ясноокою Журавкою.
За ці роки у поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: “Вивчаймо самі”, “Сонячна абетка”, “Алфавітні усмішки”, “Жук малий І волохатий”, “Черепаха Аха”, “Прикмети – не секрети” та ін. Дітям полюбилися її вірші, скоромовки, лічилки для дошкільнят і молодших учнів. Нині малята залюбки вивчають у садочках і школах літери за її “Абетками” та весело-виразні вірші.
Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.
2. Гра “Передбачення”
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?
– Кого малюватиме юна художниця, вам підкаже загадка.
– Ще голубонька рідненька –
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є… (бабуся).
Ж. Вовк
3. Виразне читання вірша вчителем
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав? Який настрій створив?
4. Словникова робота
Читання колонок слів учнями “буксиром” у парах
Очі сині
Руки хати
Сільської вузлуваті
Дозвольте відкладати
– Прочитайте всі іменники, потім – прикметники, дієслова.
– Прочитайте найкоротше слово, найдовше.
5. Фізкультхвилинка
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– Яким тоном, у якому темпі і з якою силою голосу будете читати вірш?
– Як прочитаєте слова дівчинки? слова бабусі?
7. Виразне читання вірша учнями
– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– З якими словами онучка звернулася до бабусі?
– Як вона описує її очі? руки?
– Як бабуся відповіла дівчинці?
– Що вона сказала про свої очі та руки?
– Прочитайте слова бабусі, які звучать як прислів’я.
– Із чим порівнюється портрет бабусі? Прочитайте.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на уроці?
– Хто його автор?
– З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 175-176). Намалювати портрет своєї бабусі.