Філософські роздуми Г. Сковороди про людське щастя (твір-роздум)
Г. Сковорода, визначний філософ, письменник – просвітитель вісімнадцятого століття, займає значне місце в українській літературі. Великий вплив на формування погляду і таланту мислителя мало суспільне життя тогочасної України. Воно загартувало дух непримиренного борця проти соціальної несправедливості, утвердило Сковороду як демократа та гуманіста.
Велич і безсмертя Сковороди полягає у тому, що в глуху пору найжорстокіших утисків народу царизмом він став на захист людини.
Письменник мріяв про справедливе суспільство, де кожен
Свої філософські погляди митець висловлює в байках, бо вони є одним із способів пізнання людських взаємин.
У своїх байках автор засуджує панівні верстви з їх пихатістю, нахабством, беззаконням. Більшу частину складають твори, в яких провідною є думка
Поет також засуджує прагнення до багатства. Автор викриває світ, де панує лицемірство, цінується тільки багатство, а бідні та правдиві люди зневажаються. Є у філософа пісня “Щастя, де ти живеш?” Тут він досліджує важливі аспекти щастя: згубний вплив багатства на людину, утрату внутрішньої свободи, цінність людського життя, мудрість, працьовитість. В останньому своєму творі автор-філософ записав: “Ми побудуємо світ кращий. Створимо день веселіший”. Отже, як бачимо, письменник вірив у щасливе життя, краще майбутнє.
Напис на могильному камені “Світ ловив мене, але не спіймав” підкреслює мудрість вчення Г. Сковороди. Так, він вистояв, зберіг ясність розуму, чистоту совісті і відданість улюбленій справі – будити людські думки високопоетичним словом.
Я закінчую школу. І вважаю, що зараз найголовніша для мене праця – навчання. І як я буду вчитися, таким буде складатися моє особисте життя, щасливе або нещасливе.
Одного хочу: щастя, мати хорошу роботу, бути чесною людиною, жити по совісті, як хотів того великий український філософ, письменник, учитель Г. С. Сковорода.