Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”
УРОК 38
Тема. Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”.
Мета: ознайомити учнів зі змістом, темою та ідеєю поезії Б. Олійника “Ринг”; розкрити внутрішній світ ліричного героя; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати поезію, висловлювати власне ставлення до проблем; виховувати бажання бути чесними, поміркованими, гідними людьми.
Обладнання: портрет Б. Олійника, малюнок чи фотографія із зображенням рингу.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Прослуховування усних творів “Чого
2. Виразне читання та аналіз поезії Б. Олійника “Вибір”.
3. Інтерактивна технологія “Незакінчене речення”:
“Борис Олійник постав переді мною як…”
4. “Асоціювання”: ключове слово – ринг.
II. Повідомлення геми та очікуваних результатів уроку.
1. Слово вчителя.
– Поетеса Світлана Йовенко підкреслює, що ліричним героям Бориса Олійника завжди властиве “філософське осягнення подвигу, вирішального вчинку життя, готовності до офіри в ім’я непоганьбленої довіри й віри в людину”. Саме таким є ліричний герой поезії Б. Олійника
2. Виразне читання вірша вчителем.
3. З’ясування емоційного враження від почутого.
4. Словникова робота.
Ринг – обгороджений майданчик для проведення змагань із боксу;
Ринви – труби для стікання дощової води з дахів;
Пласко – плоско;
Лисніє – виблискує;
Бундючно – хизуючись;
Рішенець – рішучий удар;
Ізправа – справа;
Рефері – суддя;
Герць – поєдинок;
СкРУт – огорожа;
Тур – дикий бик.
5. Бесіда за питаннями:
– Чому поезія називається “Ринг”?
– Чи двобій суперників суто спортивний, а чи має ширші виміри?
– Якими рисами характеру наділений ліричний герой, а якими – супротивник і секундант?
– Якими з цієї поезії постають публіка, судця, суперник ліричного героя?
– Зацитуйте рядки, в яких сказано про нечесність суперника. Прокоментуйте їх.
– Що ви можете сказати про результат бою? Чи подобається вам розв’язка? Чому?
6. Робота в групах.
Учитель визначає 4 групи, кожна з яких характеризує один з образів поезії: ліричного героя, суперника, судді, публіки. Учні вказують риси характеру, добираючи відповідну цитату із тексту.
(Матеріал для вчителя.
Ліричний герой.
Терплячий – “я все стерплю”.
Відважний – “назад одрізано путі: мій секундант у роздягальні лишив рушник на видноті…”
Мужній – “я визбираю в жмуток силу своїх поразок і удач…”
Чесний – “Честь – мій секундант”.
Суперник.
Хитрий – “хитрий, як лисиця”.
Підступний – “ворог”, “у правій руці свинець”.
Нахабний – “коли нахабний і безкарний, повірить він у мій кінець…”
Жорстокий – “він буде бить мене як схоче: і знизу, й справа, і згори. І нижче пояса”.
Судця.
Продажний – “суддя те бачить. Та… не баче. Вони у змовинах давно”, “І очі схова продажний рефері”.
Підлий – “І марно буде, наче миша, метатись підлий рефері”.
Публіка.
Байдужість – “А зал, як тур, реве безжально”.
Недалекоглядність – “мій ворог – публіки владар…”).
7. Представлення учнями результатів роботи.
(На дошці намальований ринг та образи поезії Б. Олійника “Ринг”. Кожна група записує на дошці риси, притаманні кожному з образів).
III. Закріплення вивченого.
1. “Незакінчене речення”:
A. “Я вважаю, що ліричний герой упевнений у…” (власній перемозі).
Б. “Отже, усі картини – це проекція…” (майбутнього бою).
B. “Я вважаю, що в уяві ліричного героя справжнім є…” (готовність вмерти).
2. “Мікрофон”.
– Поезія Б. Олійника змінила в мені…
– Поезію Б. Олійника варто вивчати, тому що…
IV. Підбиття підсумків.
V. Домашнє завдання.
Підготуйте відповіді на запитання в підручнику. Прочитайте та проаналізуйте “Парубоцьку баладу” Б. Олійника.