Філософічність лірики Олега Ольжича
Поезія борця за волю України Олега Ольжича надзвичайно лаконічна й динамічна. Здається, що філософським роздумам над проблемами буття в них немає місця. Проте, читаючи кожен Твір поета, замислюєшся над його глибоким змістом, і те, що залишилось недосказаним чи завуальованим, розкривається за допомогою уяви, показуючи прірву почуттів і думок, якими переймався Олег Ольжич.
Символом Такого бачення минулого за допомогою уяви є рінь (так називалась перша збірка поета і вірш, який у неї увійшов): Побачивши “суху і сіру” рінь, ліричний герой
І раптом чуєш силу вод рвучку Та різкість вітру, що над ними віяв.
У вірші “Рінь” звучить філософська ідея відносності простору і часу. Така медитативність лірики Ольжича має приховану мету і символічний зміст. Під рінню можна розуміти знесиленого в борні за волю України вояка, що зневірився в правильності обраного шляху. Погляд в історію заставляє його розправити крила, відчути силу і порив для нових кроків, нових звершень. Продовжує ідею відносності всього земного вірш “Галли”.
Продовжує цю тему цикл “Незнаному воякові” (із збірки “Вежі”). У людині Ольжич бачить “нерозгадану силу”. Вона, на його думку, якщо захоче, може і не коритись наказові, ставши, “сам на сам” “з своїм невблаганним сумлінням”. Стояти недбало на краю “блакитної чаші безодні”, ризикуючи своїм життям, – це, для Ольжича, найбільша насолода, найп’янкіщий “водограй”; найзаповітніша мрія. Нічого й ніхто не може “стиснути” мрію людини, спинити. її порив. Про це знову і знову пише Ольжич у вірші “Ясне мерехтіння ; кіна”. Історія визвольних змагань знову і знову повторюється, ніби повертаються кадри кінострічки. Людина, переживши протягом істо-, рії людства безліч перевтілень, залишається “вічною й одною”, адже її весь час не покидає ідея “змагання пориву”. Погляд в історію, а за! фахом Олег Ольжич був істориком і археологом, дає людині крила для нових злетів:
І, як у віках, вкритих пилом, Стають до старого двобою Твоє уродливе тіло, Твоя незборена воля.
Отже, проаналізувавши кілька віршів Ольжича, ми виділили в них ряд надзвичайно важливих філософських проблем, замислитись над якими має і сучасна людина. Це проблема відносності простору і часу, проблема незмінності людських поривань протягом історії, проблема людської волі, висловлена словами Ольжича “захочеш – і будеш!”.