ЕЗОП (V ст. до н. е) – “В ЕЗОПА ВЧІТЬСЯ, ДОБРІ ЛЮДИ!”
ЧАСТИНА ДРУГА МУДРІСТЬ БАЙКИ
РОЗДІЛ 1 “В ЕЗОПА ВЧІТЬСЯ, ДОБРІ ЛЮДИ!”
Літературна розминка
1. Пригадайте, що таке алегорія.
2. Назвіть твори, у яких застосовано цей художній прийом, і наведіть відповідні приклади.
3. Які байки українських і зарубіжних авторів ви знаєте?
4. Пригадайте, які герої діють у відомих вам байках. Назвіть явища, які засуджено в цих творах.
Коли давні люди почали замислюватися про світ і про себе, перед ними постало два запитання: як побудований світ і як у ньому жити? На перше запитання наші предки
Літературознавча довідка
Байка – стисла віршована або прозова розповідь, в основу якої покладено алегоричний сюжет повчального характеру. У байці діють алегоричні персонажі (люди, тварини, рослини, предмети тощо, які виступають позначенням певних моральних і суспільних явищ). Зазвичай наприкінці байки міститься повчальний висновок – мораль.
Витоки байки сягають творчості давньогрецького автора Езопа. До нашого часу дійшло кількасот його творів. Однак важко встановити, чи й справді всі вони належать легендарному байкареві, адже він ніколи не
Відомостей про життя Езопа теж небагато. Щоправда, збереглося чимало легенд, що зображують його як особистість незалежну, наділену багатою уявою і неперевершеною дотепністю.
Давні джерела оповідають, що Езоп був рабом-чужинцем, який здобув волю завдяки своєму непересічному розуму. Його байки, що висміювали глупство, жадібність, заздрість та інші людські вади, слухачі захоплено переказували один одному.
Однак дехто сприймав дошкульні Езопові твори як особисті образи. Аби помститися зухвальцю, недоброзичливці підкинули в його торбину золотий кубок, викрадений із храму. Байкаря звинуватили в злочині. Він намагався пояснити, що став жертвою підступу, але намарно. За вироком суддів, “не гідного звичайного поховання” Езопа мали скинути зі скелі.
До останньої хвилини життя, вже над прірвою, мудрець розповідав натовпу свої байки…
ЕЗОП (V ст. до н. е)
Цікаві подробиці
За легендами, Езоп служив у Ксанфа, який вважав себе філософом1, але насправді поступався розумом своєму рабу. Якось Ксанф наказав Езопові придбати на базарі найдорожчу річ, і той приніс свинячі язики. На запитання здивованого господаря раб відповів: “Язик – могутня зброя, завдяки йому можна проповідувати любов, справедливість, творити добро, дарувати надію, цінувати й поважати людей. Тому язик є найдорожчою річчю”. Згодом Ксанф звелів купити найдешевший товар. Езоп знову повернувся з язиками й зауважив: “Язик може чинити зло, вбивати людей, завдавати болю, призводити до розчарування. Отже, він і є найдешевшою річчю”.
У своїх творах Езоп створив особливу художню мову. Її так і називають – езопівською, або езоповою.
Літературознавча довідка
Езопівська (езопова) мова – мова, що грунтується на інакомовленні, натяках та інших прийомах, які утворюють прихований зміст твору.
Давньоримський байкар Федр закликав: “В Езопа вчіться, добрі люди!”. І справді, у легендарного мудреця вчилися не лише слухачі та читачі його творів, а й самі байкарі. У різні часи на художній досвід Езопа спиралися Лафонтен (Франція), Красіцький (Польща), Крилов (Росія). Є його послідовники і в українській літературі, зокрема, Сковорода, Боровиковський, Гребінка, Глібов, Старицький.
1Філософ – тут: мислитель.
Літературна кухня
Хто є хто у байці?
Упродовж багатьох століть існування байки склалася традиція наділяти образи деяких тварин сталим алегоричним змістом. Так, лисиця в байках постає алегорією хитрості, осел – глупства й упертості, свиня – невдячності й невігластва, лев – сили й влади. Байкарі різних епох часто використовували ці традиційні образи, хоча, звісно, вигадували й нові.
Зосереджуючи увагу на комічних збігах між поведінкою людей і тварин, байка вчить читача засуджувати вади, через які найрозумніша істота земного світу втрачає свою гідність.
Головна мета байки – виховна. На доступних прикладах вона пояснює важливі закони людського співіснування, навчає відрізняти справжні чесноти від удаваних, допомагає переосмислити складні життєві ситуації.