Друзі пізнаються в біді
Матеріал уроку. Українська народна казка “Про бідного парубка й царівну”. Прислів’я.
Мета. Продовжувати працювати над казкою як жанром усної народної творчості. Ознайомити учнів з новою казкою. Розвивати уміння виділяти в тексті найважливіші фрагменти, визначати головну думку твору. Вчити дітей відшукувати в тексті влучні слова і вирази, які характеризують дійових осіб чи ставлення до чогось. Виховувати почуття дружби, товариськості.
Обладнання. Картки для при “Незвичайна математика”; ілюстрації до казки.
Хід уроку
I.
Девіз уроку:
Будем дружно працювати,
Нову казочку читати.
II. Вправи на вдосконалення навичок читання.
– Гра “Незвичайна математика”.
ЗУБ + І – УБІ + АГА + ДКА = (ЗАГАДКА)
СКАРБ – АРБ + ОРОД – Д + МОВК + А = (СКОРОМОВКА)
УСІХ – IX +МІ + ШУМ – УМ + КА = (УСМІШКА)
ПРИ + КУТ – УТ + АЗАД – АД + КА (ПРИКАЗКА)
ПАС – АС + РИС + ДІС – С + В’Я (ПРИСЛІВ’Я)
ВІТЕР – ТЕ + Ш = (ВІРШ)
– Вправа на розвиток мовленнєвого апарату.
Читання і заучування скоромовки.
Курочка-златоперочка
По двору ходить, курчат водить,
Крила
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні ми будемо працювати над новою казкою. А хто її герої ви дізнаєтесь, розгадавши загадки.
– В цілім світі найдобріша,
Найдорожча, наймиліша,
З найніжнішими руками
Це, звичайно рідна…. (мама).
– І ввечері, і зранку
Вартую я на ганку.
І кусаю, і гарчу –
В дім чужих не пропущу. (Собака)
– Має вуса й пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після вмиє личко. (Кіт)
IV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Слухання казки.
– Чи сподобалась вам казка?
– До якого виду казок вона відноситься? (Чарівні.) Чому?
– Чи про всіх героїв казки ми розгадували загадки?
2. Перевірка первинного сприйняття.
1. По що жінка посилала свого сина?
А) По хліб. б) По молоко. в) По масло.
2. Кого хлопець купив першим?
А) Кота. б) Собаку. в) Гадюку.
3. Що гадюка подарувала за своє спасіння?
А) Чарівну монету. б) Чарівну паличку. в) Чарівний перстень.
4. З ким вирішив одружитися парубок?
А) 3 князівною. б) 3 царівною. в) 3 принцесою.
5. Де царівна замурувала свого чоловіка?
А) У вежі. б) У стовпі. в) В колодязі.
6. Хто визволив хлопця?
А) Собака і кіт. б) Гадюка. в) Царівна.
7. Хто виніс перстень з моря?
А) Щука. б) Окунь. в) Жаба.
8. З ким залишився жити парубок?
А) 3 царівною. б) 3 мамою. в) 3 мамою, котиком та собачкою.
3. Словникова робота.
– Які незрозумілі слова вам трапилися?
Ридван – віз для далеких подорожей, запряжений 6-12 кіньми.
– Відшукайте пару.
4. Вибіркове читання.
– Знайдіть і прочитайте у казці епізод, як син купував собаку.
– Прочитайте слова гадюки.
– Що відповіла царівна матері першого разу?
– Що відповіла другого разу?
– Що відповіла третього разу?
– Прочитайте ту частину казки, де сказано, як царівна позбулася свого чоловіка.
– Знайдіть епізод про те, як кіт потрапив до світлиці царівни.
– Прочитайте в особах розмову кота і собачки, коли вони перепливали море.
– Зачитайте кінцівку казки.
– Яка головна думка казки?
V. Підсумок уроку.
– Прочитайте прислів’я після казки.
– Чи стосуються ці прислів’я героїв казки?
– Хто виявився справжніми друзями?
– Про кого можна сказати: “Янгольський голосок, а чортова думка”?
VI. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати казку. Відгадати загадку, написати продовження тексту вірша.