Доброзичливість та кумедність “Моєї автобіографії” Остапа Вишні
Як відомо, людина без спогадів – людина без минулого. Для більшості з нас найприємнішими є спогади про дитинство. Саме від того, яким є той чарівний світ, залежить наше сприйняття тих чи інших явищ, людей, предметів.
Ми звикли завжди вишукувати у фактах біографії великих людей щось інтригуюче, незвичайне або фантастичне. І дуже кумедним та дотепним словом тільки Остап Вишня описав власну автобіографію, ніяк не схожу на інші повідомлення про дату, місце народження багатьох письменників. Він з доброю усмішкою та гумором розповідає про своїх
Та й письменником, якщо вірити оповідачеві, став тому, що кваліфікації особливої не мав, бухгалтерії не знав, то й зробився Остапом Вишнею і почав писати. Факти біографії письменника щедро пересипані усмішками та гумором. На формування його особистості, наприклад, впливали такі інтелектуальні заняття, як-то: копання ямочок біля картоплі, толочення ногами панської клумби, лазання на бантину драти горобців або на вербі ганяти галченят. Отже, проходило “золоте дитинство між природою і людьми”.
Далі, за словами автора, починається навчання в школі. Батько “заробляв не дуже”, проте віддав сина у Зіньківську міську двокласну школу, яку той закінчив 1903 року зі свідоцтвом, що дає право “бути поштово-телеграфним чиновником”. А далі пішло-поїхало: військово-фельдшерська школа в Києві, університет, все “служив і вчився, все вчився – хай воно йому сказиться! Все за екстерна правив”. “Моя автобіографія” – твір багатоплановий. З одного боку подається звичайна інформація, наче відповідь на запитання анкети: дата народження, навчання, входження в літературу. А з іншого – розкривається образ ліричного героя – простачка, який дотепно, з народним колоритом розповідає про себе. Перед читачем постає простий, сповнений здорового глузду письменник – людина, яка готова перша посміятися із себе. Саме гумор, здоровий сміх можна вважати ознакою внутрішньої свободи людини. Безумовно, Остап Вишня володів цим даром, бо в душі у нього завжди жив сонячний сміх, який допоміг йому стати справжнім українським письменником. І зараз його гуморески викликають позитивні емоції – доброзичливі, щирі та життєствердні.