Де руки й охота, там скора робота
Матеріал уроку. Ігор Федів та Вал. Злотополець “Життя та дивовижні пригоди козака Миколи на безлюдному острові”.
Мета. Ознайомити учнів з уривком повісті. Вчити аналізувати прочитане. Розвивати навички виразного читання, логічного мислення. Формувати інтерес до пригодницької літератури. На прикладі героя виховувати мужність, працьовитість, рішучість.
Обладнання. Книга “Життя та дивовижні пригоди козака Миколи на безлюдному острові”; карта України; малюнки із зображенням козаків.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II.
На дошці записаний вірш.
Учні хором зачитують його.
На землі великій є одна країна –
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди добрі, працьовиті,
І скажу, до речі, ще й талановиті.
– Про яку країну сказано в вірші? (Україну.)
– Отже, сьогодні ми прочитаємо уривок з повісті двох талановитих українців І. Федіва та В. Злотопольця.
– А про кого ця повість? (Про козака Миколу – мужнього, працьовитого, щирого патріота української землі.)
III. Актуалізація знань.
1. Бесіда.
– Хто такі козаки?
Слово “козак”
2. Мовна розминка.
– Вставте пропущені букви і прочитайте вірш.
К. зак. – це в. льн. люд.,
Коз. к. – б. зстр. шн. вс. ди.
К. з. к. – б. рці за в. лю,
За н. р. дне щ. стя й д. лю!
(Козаки – це вільні люди,
Козаки – безстрашні всюди.
Козаки – борці за волю,
За народне щастя й долю!)
IV. Опрацювання тексту.
1. Читання вчителем. Перевірка первинного сприймання.
– Як Микола зрозумів, що він знаходиться на острові?
– Які почуття охопили козака?
– Чому його пройняв жаль?
– Що найперше взявся робити Микола?
– Чим харчувався на острові?
– Де довелося ночувати першого дня?
– З чого виготовляв інструменти для праці?
– Коли Микола вперше заснув по-людськи?
2. Словникова робота.
> Тлумачення незрозумілих слів.
Миля – міра довжини, неоднакова в різних країнах.
Кайло – вигнутий і загострений з одного або двох кінців металевий молоток на довгому дерев’яному держакові, який використовують для відбивання гірської породи, розбивання каміння тощо.
Приплив збільшення кількості води де-небудь.
Очкур пояс або шнур, яким стягують штани або шаровари для їх підтримання.
Терниця (терлиця) – знаряддя для тіпання, тертя льону, конопель і т. ін.
Сукати – розтирати, скручувати що-небудь (для виготовлення мотузки, шнура і т. ін.).
> Перечитування речень з цими словами.
3. Повторне читання учнями.
> Читання “ланцюжком”.
> Вибіркове читання.
– Прочитайте речення, де сказано, що згадав Микола в перші хвилини перебування на острові.
– Яку домівку знайшов Микола?
– Що мало стіною захистити вхід у печеру?
– Як він добув кокосові горіхи?
– З чого зробив собі лопату?
– Зачитайте, в які моменти козака охоплювала радість.
4. Робота з ілюстраціями.
– Опишіть зовнішній вигляд козака Миколи.
– Порівняйте ілюстрацію в підручнику з малюнками із зображенням козаків.
– Розгляньте малюнок острова.
– Як би ви зобразили цей острів?
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
– Уривок з якої повісті ми сьогодні читали?
– Хто її автори?
– Кому присвячена ця книга?
– Що ви пам’ятаєте про бій під Крутами?
– Про кого ця повість?
– Якими рисами характеру наділений головний герой?
2. Вправа “Тренування”.
– Що допомогло козаку вижити на безлюдному острові?
3. Робота з прислів’ями.
– Прочитайте прислів’я. Яке з них найбільше стосується нашого героя?
> Бджола мала, а й та працює.
> Де руки й охота, там скора робота.
> Діло майстра величає.
> Маленька праця краща за велике безділля.
VI. Домашнє завдання.
Прочитати текст у підручнику. Придумати цікаві ідеї щодо облаштування на безлюдному острові: як можна добувати їжу. розпалювати вогнище, з чого можна виготовляти одяг.