“Уминати руки”

Крилатий вислів “умивати руки” у значенні “ухилятися від будь-якої відповідальності” походить із легенди про Поцтія Пілата. Він був римським прокуратором (намісником) в Іудеї у двадцять шостому – тридцять шостому роках нашої ери. Роки його правління знаменува-лися посиленням утисків населення, внаслідок чого Понтій Пілат був зміщений із посади. З його ім’ям пов’язано ряд крилатих висловів, і якби не вони, то хто б пам’ятав досі якогось там намісника, що правив усього десять років! А ім’я його стало навіть збірною назвою.

“…Щодень пілати розпинають, морозять, шкварять на вогні!” – писав Т. Шевченко.

За біблійною легендою, проданий Іудою за тридцять срібняків засновник християнства Ісус Христос був схоплений. Темний, розлючений, підбурюваний первосвящениками натовп – вимагав від Пілата страти Христа вигуками: “Розіпни його!” Цей вислів також став крилатим і вживається на позначення настирливої вимоги засліплених зненавистю людей розправитися з невинною жертвою. Далі легенда розповідає, що Понтій “Пілат на вимогу юрби затвердив смертний вирок і при цьому умив руки (існував такий ритуальний звичай

– мити руки на знак непричетності до якоїсь справи, найчастіше – до злочину), кажучи, що не він, а іудейські священики хочуть цієї смерті, а сам він, мовляв, “невинний у крові праведника цього” (а міг би й заступитися, коли вважав Ісуса таким).

Ім’я Понтія Пілата стало символом жорстокості й лицемірства. “Не будь Пілатом, що умиває руки в тяжку годину, коли козацьке плем’я несе свій хрест на висоту Голгофи!” – писав Валерій Шевчук. (За А. Коваль)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Уминати руки”