Давньокитайський міф про створення світу

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС

І семестр

МІФ І ЛІТЕРАТУРА

УРОК № 4

Тема. Давньокитайський міф про створення світу

Мета: повторити відомості про міф, міфологію, відмінність міфу від казки, ознайомитися з давньокитайськими міфами про створення світу і людей; розвивати допитливість, формувати інтерес до міфології народів світу.

Обладнання: зображення Великої Китайської стіни, запис народної китайської музики; тексти давньокитайських міфів.

Той, хто дивиться у минуле, так само бачить майбутнє, як видно у дзеркалі

глибоких вод високе небо.

Ш. Петефі

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

1) Опитування.

– Що таке міф?

– У чому його відмінність від казки?

– Дайте визначення міфології.

2) Усна відповідь на питання.

Поясніть сенс уривку з поезії І. Буніна.

2. Літературний диктант

1) Бог Океану – … (Нун)

2) Бог вітру й повітря – … (Шу)

3) Бог землі – … (Геб)

4) Богиня неба – … (Нут)

5) Боги – творці світу – … (Атум, Птах)

6) Бог сонця – … (Ра)

II. Мотивація навчальної діяльності

Тема не записана. На

дошці – зображення Великої Китайської стіни. Звучить народна китайська музика.

– Чи здогадалися ви, про яку країну піде мова на уроці?

– Що вам відомо про цю державу?

III. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до сприйняття твору

Цікаві факти про Китай і китайців

– Велика Китайська стіна – найдовша стіна у світі. Вона приблизно у три рази довша від Великобританії (загальна її довжина становить близько 6 700 км).

Велика Китайська стіна – єдина штучно створена споруда, яку видно з космічної орбіти.

Її побудували за часів правління першого китайського імператора Цинь. Велика Китайська стіна повинна була захищати від набігів кочових племен. Через кожні 200 м на ній розташовувалися сторожові башти. Коли дозорний помічав щось підозріле, він розпалював вогнище, подаючи тим самим сигнал тривоги сусідам. Воїни відбивали ворога, пускаючи в нього запалені стріли або кидаючи з катапульти каміння.

– Жителі Давнього Китаю були великими винахідниками. Вони вигадали чимало речей – від шовку і паперу до компаса і пороху. Китайці користувалися усім цим за тисячі років до інших народів.

– Близько 2 000 років тому китаєць на ім’я Цай Лунь приготував суміш з деревних волокон, розкатав і висушив її. Так був винайдений папір.

– Повітряні змії з’явилися в Китаї ще 3 000 років тому. Та вони слугували не лише для забави. Будівельникам повітряні змії допомагали піднімати на дах черепицю, а рибакам – ловити рибу.

– Китайці почали будувати морські вітрильні судна за сотні років до європейців. Вони винайшли також навісне крило, завдяки якому могли пливти на кораблі у будь-якому напрямку незалежно від вітру.

– Завдяки китайцям ми можемо не боятися дощу. Вони винайшли парасольку більш ніж 3 000 років тому. Спочатку парасольки робили з листя рослин або пір’я птахів, а потім – з промасленого паперу, який не пропускав воду.

– Китайці винайшли також годинниковий механізм. Приблизно 1 000 років тому вони сконструювали великого водяного годинника, який приводило в дію водяне колесо.

2. Словникова робота

Паньгу – першопредок, перша людина на землі.

Нюйва – жіноче божество, що зображувалось у вигляді змії з людською головою. Вона була наділена виключно божественною силою і за один день могла здійснити 70 перевтілень.

Чжан – міра довжини, що складає приблизно 3,2 м.

Лі – міра довжини, приблизно 0,5 км.

3. Читання міфу

Згідно з переказами, в той час, коли земля і небо ще не відокремилися одне від одного, всесвіт являв собою суцільний хаос і за формою нагадував куряче яйце. У ньому зародився наш першопредок Паньгу. У цьому великому яйці він ріс уві сні, важко дихаючи. Минуло 18 тисяч років до того часу, коли він прокинувся. Він розплющив очі, щоб роздивитися навкруги, та, на жаль, нічого не побачив: навколо нього був суцільний чорний і липкий морок, і серце його сповнилося сумом. Не знайшовши виходу з цього яйця, Паньгу схопив сокиру і з силою вдарив перед собою. Почувся страшенний гуркіт, який буває, коли рушаться гори, і велике яйце розкололося. Все легке і чисте одразу ж піднялося вгору й утворило небо, а важке і брудне опустилося вниз й утворило землю. Так небо і земля, що являли собою спочатку суцільний хаос, завдяки удару сокири відокремилися одне від одного. Після того як Паньгу відділив небо від землі, він, непокоячись, що вони знову з’єднаються, уперся ногами в землю і підпер головою небо. Так він і стояв, змінюючись разом із ним. Кожного дня небо піднімалося вище на 1 чжан, а земля товстішала на 1 чжан, і Паньгу виростав на 1 чжан. Минуло ще 18 тисяч років – небо піднялося дуже високо, земля стала дуже товстою, а тіло Паньгу теж виросло надзвичайно. Якого ж росту став Паньгу? Говорять, що його зріст дорівнював дев’яноста тисячам лі. Як найвищий стоп, стояв велетень Паньгу між небом та землею, не дозволяючи їм перетворитися на хаос. Так стояв він сам-один, підтримуючи небо й упираючись у землю, і не помітив за цією тяжкою працею, як проминули тисячоліття. Нарешті, земля і небо стали досить міцними, і Паньгу міг більше не боятися, що вони з’єднаються знов,- йому теж потрібно було відпочити.

Врешті-решт, він, подібно всім людям, упав і помер. Зітхання, що зірвалося з його уст, зробилося вітром і хмарами, голос – громом, ліве око – сонцем, праве око – місяцем, тулуб з руками і ногами – чотирма частинами світу і п’ятьма знаменитими горами, кров – ріками, жили – дорогами, плоть – землею, волосся на голові та вуса – зірками на небосхилі, шкіра та волосся на тілі – травами, квітами та деревами, зуби, кістки – блискучими металами, міцним камінням, сяючими перлинами та яшмою, і, здавалося б, зовсім не потрібний піт, що виступив на його тілі, перетворився на краплі дощу і росу. Одним словом, Паньгу, помираючи, усього себе віддав, щоб цей новий світ був багатим і прекрасним.

4. Бесіда

Порахуємо разом

– Якого зросту, за легендою, був Паньгу? (90 000 лі = 90 000 · 0,5 км = 45 000 км)

– Наскільки він збільшувався кожного дня? (На 1 чжан, тобто на 3,2 м)

– Скільки років було Паньгу, коли відстань між землею і небом стала постійною? (18 000 років Паньгу спав і ріс, 18 000 років розділяв небо і землю, усього 36 000 років, після цього він, очевидно, ще утримував відстань між небом і землею.)

Запитання

– У чому, на думку давніх китайців, полягала головна заслуга Паньгу? (Він розділив небо і землю, а самого себе віддав для створення всього прекрасного і необхідного на землі.)

5. Читання міфу про створення людей

У ті часи, коли земля відділилася від неба, хоча на землі вже були гори, річки, трава і дерева, і навіть птахи і звірі, комахи і риби, на ній ще не було людей, а тому світ був просторий і тихий. По цій землі бродив великий дух – Нюйва. Внутрішньо вона відчувала жахливу самотність і розуміла: для того, щоб оживити землю, необхідно ще щось створити.

Якось присіла вона на березі ставка, взяла жменю жовтої глини, намочила її водою і, дивлячись на своє віддзеркалення, виліпила щось схоже на маленьку дівчинку. Як тільки вона поставила її на землю, раптом – навіть сказати дивно – ця маленька фігурка ожила, закричала “уа-уа” і радісно застрибала. Їй дали ім’я Жень – “людина”.

Перша людина була дуже маленькою, але, згідно з легендою, її створила богиня. Вона відрізнялася від літаючих птахів і чотириногих тварин і трималася як хазяйка всесвіту.

Нюйва була дуже задоволена своїм творінням, і, продовжуючи цю справу, виліпила з глини безліч чоловічків обох статей. Голі чоловічки, оточивши богиню, танцювали і радісно кричали. Потім вони поодинці і групами розбіглися у різні боки.

Здивувавшись і заспокоївшись, Нюйва продовжувала свою роботу. З-під її рук на землю падали живі чоловічки, і, чуючи навколо себе сміх людей, вона вже не відчувала себе такою самотньою, як раніше, адже світ був заселений її синами й дочками. Бажаючи заселити усю землю цими розумними істотами, Нюйва працювала дуже довго і, ще не досягши мети, дуже стомилася.

Врешті-решт, вона взяла щось на зразок мотузки, очевидно, це була зірвана з гірського обриву ліана, опустила її у драговину і, коли та покрилася жовтою рідкою глиною, стряхнула цю глину на землю. У місцях, де падали шматочки глини, з’являлися маленькі чоловічки, що кричали “уа-уа” та радісно стрибали.

Так вона спростила свою роботу: стряхне мотузкою – і одразу з’являється безліч живих чоловічків. Скоро на землі усюди були помітні сліди людей.

На землі з’явилися люди, і, здавалося б, праця Нюйви могла б завершитися. Однак вона замислилася, що ще можна зробити, щоб продовжувався рід людський, адже люди помирали, а створювати їх кожного разу заново було занадто тяжко. Тому вона, поєднавши чоловіків і жінок, примусила їх самих продовжувати свій рід і поклала на них обов’язки з виховання дітей. Так став продовжуватися рід людський, і з кожним днем людей ставало все більше і більше.

Нюйва встановила для людей форму шлюбу і стала найпершою свахою. Тому наступні покоління шанували її як богиню сватання та шлюбу.

6. Бесіда

– Хто і як створив перших людей?

– Чи досягла своєї мети богиня Нюйва? (Так, вона перестала почуватися самотньою, а на світі з’явилося багато розумних істот – людей.)

– Якою богинею вважали Нюйву давні китайці? (Богинею сватовства та шлюбу)

– Доведіть, що цей переказ є міфом.

IV. Висновки

– Сьогодні на уроці ми познайомилися з давньокитайськими міфами про створення світу і людей, дізналися про цікаві факти з історії Китаю, які викликали у нас повагу та інтерес до цього самобутнього і талановитого народу. Не можна не погодитися із думкою угорського поета Шандора Петефі, який вважав: “Той, хто дивиться у минуле, так же бачить майбутнє, як видно у дзеркалі глибоких вод високе небо”. І ми визнаємо, що, не знаючи минулого, історії, культури давніх часів, не можна зазирнути у майбутнє, передбачити його.

V. Домашнє завдання

Підготувати переказ давньокитайського міфу про створення світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Давньокитайський міф про створення світу