Чіпка Варениченко – бунтар, борець проти соціальної неправди (за романом Панаса Мирного “Хіба ревуть воли…”)
Роман “Хіба ревуть воли, як ясла повні” мав ще одну назву – “Пропаща сила”. Ця назва цілком виражала авторську ідею. “У ній – роздуми художника про нереалізовану, “пропащу силу” людини, яка народжена була для справ, можливо, значних і прекрасних, але яка так і не розкрилася…”, – писав О. Гончар. Ще до виходу роману Панас Мирний говорив про прототип головного героя, що він – безталанна дитина свого віку, скалічений виводок свого побиту.
Чіпка Варениченко – головний персонаж роману. Дитинство його минуло в
Була в його житті радість. Від далекого родича дісталась земля. Як весело йому працювалося, припадав до того поля і в будень, і в свята. На полі і з дівчиною зустрівся,
Чіпка – невтомний шукач правди, готовий виступати проти будь-якої соціальної кривди, сердечний і гуманний. ї якщо “йому не раз доведеться блукати і спотикатися, знемагати і падати, інколи – дуже низько, то виною цьому не його вроджені якості, а насамперед і головним чином нестерпні, протиприродні умови соціального буття”, – зазначав у статті М. Є. Сиваченко. Справді, перейнятий духом бунтарства, Чіпка врешті-решт стає жертвою згубного середовища, суспільства, серед якого жив.