Чи виправдовує прогрес у суспільному житті, заради якого здійснюються подвиги
Шкільний твір на прикладі легенди про Данко. Ще з Книги Книг – Біблії відомо про подвиг Мойсея, який присвятив життя служінню народу, виведенню його в “землю обіто-ванну”. Пророк не чекав нагороди, мужньо зносив образи й зневіру, і все-таки досягнув мети. У кожну епоху були свої духовні поводатирі українського народу – Тарас Шевченко та Іван Франко, Олександр Довженко і Василь Стус. Вони терпіли переслідування й нерозуміння власного народу, але не кидали справи, усіма силами сприяли пробудженню національної самосвідомості. їх зрозуміли
Виникає питання, чи здатні окремі героїчні особистості впливати на долю народу. Думаю, що так. Історія знає чимало подібних прикладів. Тільки у нашого народу були князь Володимир, що хрестив Русь, князь Мономах, який особливо сприяв розвиткові культури та освіти. Храми його часів радують око й до сьогодні. Був гетьман Богдан Хмельницький, що зіграв досить суперечливу роль в українській історії. Цей список можна було б продовжити оглядом визначних осіб не лише в політиці, а й у науці – саме там творився і твориться прогрес суспільного життя. При цьому неминучі жертви.
Думаю, що зараз українському народові потрібен свій Данко, котрий би допоміг згуртувати націю, відродити мову, піднести духовність і вселити віру у краще майбутнє.