БЕСІДА-РОЗПОВІДЬ ПРО ІВАНА ФРАНКА. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО” ТА УРИВКА КАЗКИ І. ФРАНКА “ЛИСИЧКА І РАК”

Мета: розказати учням про Івана Франка; розвивати техніку читання дітей; виховувати повагу до інших людей.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Радо грати дітворі

У широкому дворі.

Гомінлива дітвора

На весь двір кричить: “Ура!”

2) Звукова зарядка.

– Назвіть голосні у слові лисиця; початковий звук у словах неборак, лізе, рак, хвіст.

3) Робота над чистомовкою.

Лі-лі-лі – відлетіли журавлі,

Ли-ли-ли

– дні осіннії пройшли,

Ло-ло-ло – вже все снігом замело,

Ни-ни-ни – будем ждати ми весни.

2. Читання тексту “Тарас Григорович Шевченко” і вірша Т. Шевченка “Тече вода з-під явора”

3. Гра “шифрувальники”

Карта – кар – р + з + ка =… (казка).

Франція – я – ці + к + а = … (Франка).

III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 144-145)

1. Розповідь учителя

– Кого ви бачите на портреті?

– Великого українського письменника Івана Яковича Франка знають і дорослі, і малі діти. Іван Франко дуже любив тварин, особливо сиріток, бездомних, беззахисних. Писав казки про тварин.

Об’єднав їх у збірку “Коли ще звірі говорили”.

2. Опрацювання тексту “Іван Якович Франко”

1) Читання тексту вчителем.

– Хто такий Іван Якович Франко?

2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

– Що ви дізналися про дитинство письменника?

3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.

– Як люди ставляться до Івана Франка?

4) Вибіркове читання.

– До чого привчали Івана Франка у дитинстві?

– Про що писав Іван Франко?

– Що створив для дітей Іван Якович Франко?

– Які казки найвідоміші?

5) Гра “Читає Незнайко”.

Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без “помилки”.

Любив спостерігати за нелегкою роботою батька (коваля).

У сім’ї дитину (хлопчика) привчали до праці, поваги до людей.

Ім’ям Івана Франка названо міста (вулиці), театри, школи.

6) Робота за малюнком.

– Що ви бачите на малюнку?

– Чи знаєте ви?

– Яке місто носить ім’я Івана Франка? (Івано-Франківськ)

– Якому університету присвоєно його ім’я? (Львівському)

– Чи знаєте ви, який театр названо його ім’ям? (Київський)

– Розкажіть про місце, пов’язане з іменем Івана Франка, у вашій місцевості.

3. Опрацювання уривка казки І. Франка “Лисичка і Рак”

– У казках І. Франка під образами тварин висміюються люди з їх недоліками: жадібністю, невдячністю, жорстокістю, грубістю і нечемністю, хитрощами та лінощами. у казках тварини з цими рисами характеру завжди покарані.

1) Читання казки вчителем.

– Хто головні герої казки?

2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання казки учнями.

– Які герої казки?

– Хто переміг?

3) Вибіркове читання.

– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.

– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.

4) Читання казки за особами.

– Казки маленькі, а розуму в них багато.

– Які риси характеру засуджує Франко у своїх казках?

5) Робота над прислів’ями.

– В якому прислів’ї висловлена головна думка казки? (Хто інших ображає, себе не поважає.)

– Сила перед розумом не встоїть.

– Хто інших ображає, себе не поважає.

– Хитрістю жити – ворогів нажити.

– За добро добром плати.

4. Робота в групах. Гра “З’єднай речення”

I. Я. Франко – це… цікаві казки.

Народився у… український письменник.

Створив для дітей… родині коваля.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким письменником познайомилися на уроці?

– Чого навчають його твори?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

БЕСІДА-РОЗПОВІДЬ ПРО ІВАНА ФРАНКА. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО” ТА УРИВКА КАЗКИ І. ФРАНКА “ЛИСИЧКА І РАК”