Антуан де Сент-Екзюпері Маленький принц

У шість років хлопчик прочитав про те, як удав ковтає свою жертву, і намалював змію, проковтнувши слона. Це був малюнок удава зовні, проте дорослі стверджували, що це капелюх. Дорослим завжди потрібно все пояснювати, тому хлопчик зробив ще один малюнок – удава зсередини. Тоді дорослі порадили хлопчикові кинути цю нісенітницю – за їх словами, слід було більше займатися географією, історією, арифметикою і правописом. Так хлопчик відмовився від блискучої кар’єри художника. Йому довелося вибрати іншу професію: він виріс і став льотчиком,

але як і раніше показував свій перший малюнок тим дорослим, які здавалися йому розумніше і тямущим інших, – і всі відповідали, що це капелюх. З ними не можна було говорити по душах – про удава, джунглях і зірках. І льотчик жив на самоті, поки не зустрів Маленького принца.

Це відбулося в Сахарі. Щось зламалося в моторі літака: льотчик повинен був виправити його або загинути, тому що води залишалося тільки на тиждень. На світанку льотчика розбудив тоненький голосок – крихітний малюк з золотим волоссям, невідомо як потрапив у пустелю, попросив намалювати йому баранчика. Здивований льотчик не посмів відмовити,

тим більше, що його новий друг виявився єдиним, хто зумів розгледіти на першому малюнку удава, що проковтнуло слона. Поступово з’ясувалося, що Маленький принц Прилетів з планетки під назвою “астероїд В-612” – зрозуміло, номер необхідний тільки для нудних дорослих, які обожнюють цифри.

Вся планета була завбільшки з будинок, і Маленькому принцові доводилося доглядати за нею: кожен день прочищати три вулкани – два діючих і один погаслий, а також виполюють паростки баобабів. Льотчик не відразу зрозумів, яку небезпеку представляють баобаби, але потім здогадався і, щоб застерегти всіх дітей, намалював планету, де жив ледар, який не виполов вчасно три кущика. А ось Маленький принц завжди приводив свою планету в порядок. Але його життя була сумною і самотньою, тому він дуже любив дивитися на захід сонця – особливо коли йому було сумно. Він робив це по кілька разів на день, просто пересуваючи стілець слідом за сонцем. Все змінилося, коли на його планеті з’явився чудовий квітка це була красуня з шипами – горда, образлива і простодушна. Маленький принц полюбив її, але вона здавалася йому примхливої, жорстокої і зарозумілою – він був тоді надто молодий і не розумів, як осяяло його життя цю квітку. І ось Маленький принц прочистив в останній раз свої вулкани, вирвав паростки баобабів, а потім попрощався зі своїм квіткою, який тільки в момент прощання зізнався, що любить його.

Він вирушив мандрувати і побував на шести сусідніх астероїди. На першому жив король: йому так хотілося мати підданих, що він запропонував Маленькому принцу стати міністром, а малюк подумав, що дорослі – дуже дивний народ. На другий планеті жив шанолюб, на третій – п’яниця, на четвертої – ділова людина, а на п’ятій – ліхтарник. Всі дорослі здалися Маленькому принцу надзвичайно дивними, і тільки ліхтарник йому сподобався: ця людина залишався вірний домовленістю запалювати по вечорах і гасити вранці ліхтарі, хоча планета його настільки зменшилася, що день і ніч мінялися щохвилини. Коли б це не так мало місця. Маленький принц залишився б з ліхтарник, бо йому дуже хотілося з ким-небудь подружитися – до того ж на цій планеті можна було милуватися заходом 1440 раз на добу!

На шостій планеті жив географ. А оскільки він був географом, йому належало розпитувати мандрівників про ті країни, звідки вони прибули, щоб записувати їхні розповіді в книги. Маленький принц хотів розповісти про своє квітці, але географ пояснив, що в книги записують тільки гори й океани, тому що вони вічні і незмінні, а квіти живуть недовго. Лише тоді Маленький принц зрозумів, що його красуня скоро зникне, а він кинув її одну, без захисту і допомоги! Але образа ще не пройшла, і Маленький принц відправився далі, однак думав він тільки про своє покинутому квітці.

Сьомий була Земля – дуже непроста планета! Досить сказати, що на ній налічується сто 11 королів, 7000 географів, дев’ятсот тисяч ділків, сім з половиною мільйонів п’яниць, 311 млн честолюбців – разом близько двох мільярдів дорослих. Але Маленький принц подружився тільки зі змійкою, Лисом і льотчиком. Змія обіцяла допомогти йому, коли він гірко пошкодує про свою планету. А Лис навчив його дружити. Кожен може когось приручити і стати йому другом, але завжди потрібно бути у відповіді за тих, кого приручив. І ще Лис сказав, що пильно одне лиш серце – найголовнішого очима не побачиш. Тоді Маленький принц вирішив повернутися до своєї троянді, тому що був за неї відповідаємо. Він відправився в пустелю – на те саме місце, де впав. Так вони з льотчиком і познайомилися. Льотчик намалював йому баранчика в шухлядці і навіть намордник для баранчика, хоча раніше думав, що вміє малювати тільки удавів – зовні і зсередини. Маленький принц був щасливий, а льотчику стало сумно – він зрозумів, що його теж приручили. Потім Маленький принц знайшов жовту змійку, чий укус вбиває в півхвилини: вона допомогла йому, як і обіцяла. Змія може всякого повернути туди, звідки він прийшов, – людей вона повертає землі, а Маленького принца повернула зірок. Льотчику малюк сказав, що це тільки з вигляду буде схоже на смерть, тому засмучуватися не потрібно – нехай льотчик згадує його, дивлячись в нічне небо. І коли Маленький принц розсміється, льотчику видається, що всі зірки сміються, немов п’ятсот мільйонів бубонцями.

Льотчик полагодив свій літак, і товариші зраділи його поверненню. З тієї пори пройшло шість років: потроху він зміцнів і полюбив дивитися на зірки. Але його завжди охоплює хвилювання: він забув намалювати ремінець для намордника, і баранчик міг з’їсти троянду. Тоді йому здається, що всі бубонці плачуть. Адже якщо троянди вже немає на світі, все стане по-іншому, але ні один дорослий ніколи не зрозуміє, як це важливо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Антуан де Сент-Екзюпері Маленький принц