Аналіз поеми Байрона “Паломництво Чайлд Гарольда”
Мабуть, найвідомішим твором Байрона стала поема “Паломництво Чайлд Гарольда”, створення якої розтягнулося на багато років (1809-1818). Це ліричний щоденник, у якому поет висловив своє ставлення до життя, дав оцінку своєї епохи, європейських країн, соціальних конфліктів суспільства. За словами Ф. І. Тютчева, Байрон був “могутнім, величавим, захопленим огудникам світобудови”. Байрона захоплює краса природи, яскравість і різноманітність людської особистості – і в той же час він відкидає одне за іншим всі підстави європейського життя,
Поема складна для читання, так як подієвий сюжет у ній слабкий, а героя затьмарила собою особистість автора. У той же час поема відрізняється надзвичайною силою емоцій, висотою інтелекту, філософської насиченістю.
Образ
У першій пісні поеми герой, зайнятий “лише розвага дозвільними”, втрачає інтерес до життя і відчуває самотність. Світ, який широко відчинив перед “втікачем невгамовним”, не порушує його похмурості, але пробуджує невтомно шукати сенсу в житті. Навіть у коханні Гарольд залишається хладние, похмурим.
Розкішна природа Лузітанії, героїчна Іспанія, морська буря і ясне небо, свобода й поетичне натхнення, народ і визвольна війна захоплюють Байрона, його світ величезний, динамічний, напружений і ярок поруч з тьмяними враженнями героя.
Поет-романтик шукає справедливості у світі, який представляє як можливість гармонії, реально не що здійснюється. Прекрасна природа Синтри сусідить з брудним Лісабоном, коли-то весела Севілья стала похмурою через кривавої війни, що веде заради слави Тирана.
Слава тиранів і “коханців” війни (полководців, воєначальників) виявляється зруйнованою часом. Як і чудові палаци багатіїв.
Поет-романтик у величезності своїх вимог до світу піднімається до докору до Бога, до богоборства. І автор теж приречений на розчарування і самотність. Природа відроджує людину до життя. Природа і радості простих людей розчулюють і автора, і його героїв. “Погляд прекрасних очей” Флоренс називає в Гарольд захоплення – правда, “тільки восхищенье”. Наука любові привела “до старіння серця”. Самотність у світській юрбі веде поета до болю, обуренню, а не до холодного відчуження. Зізнаючись Флоренс, що цінує свободу вище любові, автор гуманніше героя: “” І якщо б, про Флоренс дорога, Могла любити душу, для почуттів глуха, Сама доля потурала б нам. Але, ворог ланцюгів, всі узи відкидаючи, Я жертв порожніх не принесу в твій храм і біль марну тобі дізнатися не дам. У цій гуманності поета-романтика проступає зв’язок з епохою Відродження.
Байрон скептичний в своєму ставленні і до релігії (яку відкидає), і до батьківщини (покинув), але пристрасний патріотизм поета чується у гнівному закиді всім, хто ганьбить Англію. Та краса Греції не дозволяє поетові змиритися з її падінням. Пристрасний заклик до відродження країни, до звільнення від турецького панування пронизує друга пісня: “Про Греція! Повстань же на боротьбу! Раб повинен сам добути собі свободу! “. Серед руїн прекрасної Еллади знаходить утіху в тому, що не можна вбити природу. Свобода і любов, природа й поезія і в скорботному відчаї виявляються нетлінними, неперебутними цінностями.