Чайлд-Гарольд – герой поеми Байрона “Паломництво Чайлд-Гарольда”

Чайлд-Гарольд перший романтичний герой поезії Байрона, не є характером в традиційному сенсі слова. Це абрис характеру, втілення смутного потягу душі, романтичного невдоволення світом і самим собою. Біографія Ч.-Г. типова для всіх “синів свого століття” і “героїв нашого часу”. За словами Байрона, “нероба, розбещений лінню”, “як метелик, пустував він пурхаючи”, “свій вік він присвячував лише розвага несерйозним”, “і в світі був він самотній” (переклад В. Левика). Розчарований у дружбі та любові, насолоду і пороці,

Ч.-Г. захворює модної в ті роки хворобою – пересичення і вирішує покинути батьківщину, що стала для нього в’язницею, і рідну домівку, що здається йому могилою.

“У жадобі нових місць” герой пускається мандрувати по світу, в ході цих мандрів стаючи, як і сам Байрон, космополітом або громадянином світу. Причому поневіряння героя збігаються з подорожнім маршрутом самого Байрона в 1809-1811 і в 1816-1817 рр..: Португалія, Іспанія, Греція, Франція, Швейцарія, Італія. Змінюються картини різних країн, національного побуту, найважливіших подій політичної історії утворюють тканину поеми Байрона, епічної та ліричної

в один і той же час. Прославляючи Природу і Історію, поет оспівує вільний героїзм національно-визвольних рухів свого часу. Заклик до опору, дії, боротьбі становить основний пафос його поеми і зумовлює складність стосунки Байрона до створеного ним літературному герою. Межі образу Ч.-Г. – пасивного споглядача величних картин відкривається перед ним світової історії – сковують Байрона. Лірична сила співучасті поета виявляється настільки потужною, що, починаючи з третьої частини, він забуває про свого героя і веде розповідь від свого обличчя. “В останній пісні пілігрим з’являється рідше, ніж у попередніх, і тому він менш відділимо від автора, який говорить тут від свого власного обличчя, – писав Байрон у передмові до четвертої пісні поеми.- Пояснюється це тим, що я втомився послідовно проводити лінію, яку всі, здається, вирішили не помічати, я даремно доводив і уявляв, ніби мені це вдалося, що пілігрима не слід змішувати з автором.

Але боязнь втратити відмінність між ними і постійне невдоволення тим, що мої зусилля ні до чого не приводять, настільки гнітили мене, що я вирішив затію цю кинути – і так і зробив “. Таким чином до фіналу поеми, знаходить все більше і більше сповідальний характер, від її героя залишаються лише романтичні атрибути: посох паломника і ліра поета.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Чайлд-Гарольд – герой поеми Байрона “Паломництво Чайлд-Гарольда”