Американський письменник О. Генрі

О. Генрі займає в американській літературі виняткове місце як майстер жанру “короткої розповіді” (short-story). Перед смертю О. Генрі висловив намір перейти до складнішого жанру – до роману: “все, що я писав до цих пір, це просто балощі, проба пера, в порівнянні з тим, що я напишу через рік”. У Творчості, проте, ці настрої нічим не виявилися, і О. Генрі залишився органічним художником “малого” жанру, розповіді. Не випадково, звичайно, що в цей період письменник вперше, за словами Дженнінгса (“Через темряву з О. Генрі”), почав цікавитися

соціальними проблемами і виявив своє негативне ставлення до буржуазного суспільства”.

Герої О. Генрі різноманітні: мільйонери, ковбої, спекулянти, клерки, прачки, бандити, фінансисти, політики, письменники, артисти, художники, робочі, інженери, пожежники – змінюють один одного. Умілий конструктор сюжету, О. Генрі не показує психологічну сторону того, що відбувається, дії його персонажів не отримують глибокого психологічного мотивування, що ще більш підсилює несподіванку фіналу.

О. Генрі не є першим оригінальним майстром “короткої розповіді”, він лише розвинув цей жанр, в своїх основних

рисах що склався вже в творчості Т. Б. Олдріча. Оригінальність О. Генрі виявилася в блискучому застосуванні жаргону, гострих слівець і виразів і в загальній колоритності діалогів.

Вже за життя письменника “коротка розповідь” у його стилі почала вироджуватися в схему, а до 1920-м рокам перетворився на чисто комерційне явище: “методику” його виробництва викладали в коледжах і університетах, видавалося численне керівництво і так далі.

Американські письменники міжвійськового періоду (Ш. Андерсон, Т. Драйзер, Би. Гехт) протиставляли беззмістовності епігонів О. Генрі насичені психологічні новели.

Уїльям Сидні Портер (таке справжнє ім’я американського письменника О. Генрі) – автор яскравих, блискучих новел, що користуються усесвітньою популярністю. Проходять роки і десятиліття, а любов читачів до О. Генрі не вичерпується. У чому ж магія цього автора? Чому його новели і сьогодні так хвилюють і захоплюють нас?

Перш за все, напевно, тому, що вся його творчість – невичерпне джерело добра і людяності. Його Твори не тільки захоплюють і радують нас, вони будять в душі цілий світ добрих відчуттів, вселяють оптимізм і надію. Не дивлячись на те що герої творів О. Генрі предстають перед нами найчастіше у важких, а деколи навіть драматичних життєвих ситуаціях, фінал ніколи не залишає в душі відчуття гіркоти або розчарування. У фіналі завжди торжествують добро, людяність, милосердя, великодушність і безкорисливість.

О. Генрі не пропонує читачеві повірити в диво, а просто звертає нашу увагу на справжні цінності, якими необхідно керуватися в життєвих ситуаціях. І ось тоді-то і починають відбуватися дивовижні речі: безглузді, смішні або сумні події і ситуації сприймаються як правильні, оптимістичні і щасливі.

Так, наприклад, в одній з найбільш відомих новел О. Генрі “Дари волхвів” чоловік продає годинник, щоб купити своїй дружині набір гребенів для волосся. Але дружина не зможе скористатися подарунком, тому що обрізала і продала своє волосся, щоб, у свою чергу, купити йому ланцюжок для годинника. На перший погляд ця Історія безглузда і сумна. Але коли ми бачимо, з яким настроєм Делла і Джим шукають подарунки один для одного, розуміємо, що вони керуються справжніми відчуттями, проявляють щиру любові великодушність. А коли автор говорить, що “зі всіх дарувальників ці двоє були мудрими”, він має на увазі, що дійсна мудрість полягає не в самих “дарах волхвів”, а в любові, ніжності і самовідданій відданості дарувальників, в їх трепетному відношенні один до одного.

Новела О. Генрі “Дари волхвів”, як і інші твори цього чудового письменника, затверджує торжество дійсних цінностей. Вона учить цінувати радість і теплоту людського спілкування, любов, щиру участь, здібність до самопожертвування і вірної, безкорисливої дружби.

Письменник Юрій Нагибін в статті “Добрий талант”, присвяченою сторіччю з дня народження О. Генрі, говорив про те, що його новели є “вельми корисним читанням для юнацтва, бо вони учать мужності, вірності, благородству”. Затверджуючи ці цінності всією своєю творчістю, О. Генрі і для нас, сучасних читачів, залишається письменником не тільки живим, але і дуже потрібним.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Американський письменник О. Генрі