А. И. Куприн. Життя й творчість
1. Роки навчання. 2. Відставка, початок літературної діяльності. 3. Еміграція й повернення на батьківщину А. И. Куприн народився в 1870 році в повітовому місті Наровчат Пензенської губернії в сім’ї дрібного чиновника, секретаря світового з’їзду. Його батько Іван Іванович Куприн умер від холери в серпні 1871 року. Удова Любов Олексіївна майже через три роки переїхала із трьома дітьми в Москву, віддала дочок у закриті навчальні заклади, Олександр жив з матір’ю до шестирічного віку в Кудринском овдовілому будинку. Наступні чотири роки Куприн
Закінчивши пансіон, надходить у Московську військову гімназію (кадетський корпус). Учиться він у кадетському корпусі вісім років, там пише ліричні й жартівні вірші, перекладає із французького й німецького. Цей період життя відбитий у повісті “На переломі” (“Кадети”) (1900). Надходить у Військове Александровское училище, в 1890 році закінчуючи його підпоручиком. В 1889 році журнал “Російський сатиричний листок” надрукував перше оповідання Куприна “Останній
Автор уважав оповідання не вдалим. За публікацію Куприн одержав двоє діб карцеру – юнкерам забороняли виступати в пресі. Це описано в романі “Юнкера” ( 1928-1932), в оповіданні “Типографська фарба” (1929). Служба в піхотному Дніпровському полицю в 1890- 1894 роках була підготовкою Куприна до військової кар’єри, але через буйний у хмелі вдачі його не прийняли в Академію Генштабу (силач Куприн скинув у воду поліцейського).
Поручик пішов вотставку. Життя його була бурхливої, йому довелось спробувати себе в самих різних сферах, від мандрівництва до вантажника й дантиста. Він був з авантюристом і дослідником – спускався під воду як водолаз, літав на аероплані, створив атлетичне суспільство. Багато життєвих вражень він поклав в основу своїх добутків.
Роки служби відбилися у військових оповіданнях “Дізнання” (1894), “Кущ бузку” (1894), “Нічна зміна” (1899), “Похід” (1901), “Нічліг” (1895), у повісті “Двобій” ( 1904-1905), оповіданні “Весілля” (1908). В 1892 році Куприн почав роботу над повістю “Потемки”. В 1893 рукопис передана в редакцію “Російського багатства”, альманаху, що видавали В. Г. Короленко, Н. К. Михайлівський, И. Ф. Анненский. Повість опублікована влітку, а вже наприкінці осіни в тім же альманасі надруковане оповідання “Місячної вночі”.
У ранніх творах Куприна видно, як росла його майстерність. Усе менше наслідування, схильність до психологічного аналізу. Оповідання армійської тематики відрізняє симпатія до простої людини, гостра соціальна спрямованість.
Фейлетони й нариси соковитими фарбами малюють життя великого міста Після відставки Куприн переїжджає в Київ, працює в газетах. Київський період – плідний час у житті Куприна. Він знайомиться з життям городян і сам цікаве розповідає в збірнику “Київські типи”. Ці нариси з’являються наприкінці 1895 року в газеті “Київське слово”, а в наступному році виходять окремою книгою.
Куприн працює обліковцем на сталеливарному заводі в Донбасі, пише повість “Молох”, оповідання “Чудесний доктор”, книгу “Мініатюри: нариси й оповідання”, мандрує, знайомиться з И. А. Буніним. В 1898 році він живе в сім’ї своєї сестри й зятя, лісничого, у Рязанській губернії. У цих чудесних місцях він почав роботу над повістю “Олеся”. Жителі поліських лісів, такі як багата внутрішньою й зовнішньою красою Олеся, продовжують і пізніше цікавити Куприна як об’єкт для зображення – в оповіданні “Конокради” він малює образ конокрада Бузиги, сильного, сміливого героя. У цих творах Куприн створює свій “ідеал природної людини”.
В 1899 році опубліковане оповідання “Нічна зміна”. Куприн продовжує співробітництво в газетах Києва, Ростову-на^-Дону, в 1900 році публікує в київській газеті “Життя й мистецтво” перший варіант повести “Кадети”. Їде в Одесу, Ялту, де зустрічається із Чеховим, працює над оповіданням “У цирку”.
Восени знову їде в Рязанську губернію, взявши підряд обмірити шістсот десятин селянського лісу. Повернувшись у Москву, у тому ж році входить у літературний кружок Н. Д. Телешова “Середовище”, знайомиться з Л. Н. Андрєєвим, Ф. И. Шаляпіним. Наприкінці року Куприн переїжджає в Петербург, щоб завідувати відділом белетристики в “Журналі для всіх”.
Представлений І. А. Буніним видавниці журналу “Мир Божий” А. Давидовой він публікує там оповідання “У цирку”. Оповідання проникнуть настроєм загибелі всього прекрасного. Куприн переглядає “ідеал природної людини”. Людина по природі своєї прекрасна, здатний надихнути художника, але в житті краса принижена, тому викликає почуття жалю, уважає Куприн, Чехов оцінював оповідання в такий спосіб: “”Восени” Буніна зроблений невільною, напруженою рукою, у всякому разі купринское “У цирку” набагато вище.
“У цирку” – це вільна, наївна, талановита річ, притім написана, безсумнівно, тямущою людиною”. Також він довів до відома Куприна, що Л. Н. Толстой теж читав добуток, і воно йому сподобалося. У сімейному житті Куприна відбуваються зміни – він жениться на М. Давидовой, народжується дочка Лідія. Тепер він співредактор журналу разом з А. И. Богдановичем і Ф. Д. Батюшковим.
Його представляють Л. Н. Толстому, М. Горькому В 1903 році в пресі з’являється оповідання “Болото”, виходить перший тім добутків. У Криму письменник робить перші начерки повести “Двобій”, але знищує рукопис. По враженнях від зустрічі із бродячим цирком пише оповідання “Білий пудель”. На початку 1904 року Куприн відмовляється від редакторства в журналі. Опубліковано оповідання Куприна “Мирне житіє”.
Він їде в Одесу, потім у Балаклаву. Куприн був далекий від революційного руху, але наближення революції відбилося в його творчості – воно придбало критичне викривальне почало Нарис “Вигар” (1904), у якому виражена ідейна позиція Куприна, сатирично зображує “хазяїв життя”, контрастом серед тихої ліричної південної ночі зображенеі веселощі дозвільної публіки. В оповіданнях “Кір”, “Гарне суспільство” і “Жрець” відображений конфлікт між “гарним суспільством” і демократичною інтелігенцією.
На перевірку “гарне суспільство” виявляється погрязшим у махінаціях, це гнилі люди із мнимою чеснотою й показною шляхетністю. Куприн довго працює над рукописом “двобою”, читає уривки Горькому й одержує його схвалення, але під час обшуку жандарми вилучили частину рукопису Вийшовши до друку, повість принесла авторові славу й викликала великий резонанс у критику. Своїми очами письменник спостерігає повстання на крейсері “Очаків”, для цього він щодня їздить із Балаклави в Севастополь. Він став очевидцем розстрілу крейсера й укривав матросів, що спалися.
Петербурзька газета “Наше життя” публікує нарис Куприна “Події в Севстополі”. У грудні Куприна вислали з Балаклави й заборонили жити там надалі. Цьому місту він присвятив цикл нарисів “Листригони” ( 1907-1911). В 1906 році вийшов другий тім оповідань Куприна.
У журналі “Мир Божий” – оповідання “Штабс-капітан Рибников”. Куприн говорив, що першою своєю теперішньою річчю вважає “Двобій”, а кращої – “Штабс-капітана Рибникова”. В 1907 році письменник розводиться й жениться на Е. Гейнрих, у цьому шлюбі народжується дочка Ксенія. Куприн пише “Смарагд” і “Суламифь”, випускає черговий тім оповідань.
В 1909 році одержує Пушкінську премію За цей час він створює “Ріку життя”, “Яму”, “Гамбринус”, “Гранатовий браслет”, “Рідке сонце” (наукова фантастика з елементами антиутопії). В 1918 році Куприн виступає із критикою нового часу, його заарештовують. Після звільнення він їде в Хельсінкі й потім у Париж, де активно друкується.
Але це не допомагає сім’ї жити в статку. В 1924 році йому пропонують повернутися, і тільки через тринадцять років важко хворий письменник приїжджає в Москву, а потім у Ленінград і Вгатчину. У Куприна загострюється хвороба стравоходу й у серпні 1938 року він умирає
Схожі твори:
- Мій А. И. Куприн 09.09. Закінчила читання повести “Гранатовий браслет” А. И. Куприна. Звичайна сентиментальна Історія, навіть скоріше пародія на неї, переростає в піднесену романтику. “Тепер у мені залишилося тільки благоговіння, вічне преклоніння й рабська відданість. Я вмію тільки бажати щохвилини Вам щастя й радуватися, якщо Ви щасливі” – це рядки з листа Желткова...
- Василь Барка: Життя й творчість Забуті імена. Василь Барка (Василь Костянтинович Очерет) належить до тих письменникам, які жили й працювали в еміграції. Його добутку за кордоном видавалися більшими тиражами, але український читач познайомився з ними лише на початку 90-х років XX сторіччя. Народився Василь Очерет (Барка) 16 липня 1908 року на Полтавщині в селі Солониня...
- М. А. Булгаков. Життя й творчість 1. Шлях до покликання. 2. Шлях письменника. 3. Булгаков-Драматург. М. А. Булгаков народився в 1891 році в Києві в сім’ї професора кафедри західних віросповідань Київської духовної академії А. І. Булгакова. Це був старший син багатодітної сім’ї Булгакових, пізніше в Михайла з’явилися чотири сестри й два брати. Від батьків дітям дісталася...
- H. С. Лєсков. Життя й творчість 1. Джерела народностей творчості Лєскова. 2. Дебют у літературі. 3. Історія в добутках письменника. Я не вивчав народ… Я виріс у народі на гостомельском вигоні з казанком у руці, я спав з ним на росистій траві нічного під теплим овчинним кожухом так на замашной панинской товкотнечі. Я з народом була...
- Оповідання з курсу літератури про життя й творчість Григорія Сковороди Григорій Сковорода – оригінальний мислитель і письменник, виразник ідей гуманізму й селянського просвітительства. Мені відомо, що народився Г. Сковорода 3 грудня 1722 року в с. Чернухи Лубенского повіту на Полтавщині в сім’ї селянина-козака. Ріс майбутній філософ і письменник серед працюючих людей, виховувався на народних переказах, думах, піснях, любувався чудовою природою...
- И. А. Бунін. Життя й творчість 1. Дитинство і юність. Перші публікації. 2. Сімейне життя й творчість Буніна. 3. Емігрантський період. Нобелівська премія 4. Значення творчості Буніна в літературі. Хіба можемо ми забути Батьківщину? Може людина забути Батьківщину? Вона – у душі. Я дуже росіянин людина Це з роками не пропадає. И. А. Бунін И. А....
- Тематична атестація № 5 – тем “Життя та творчість Байрона” і “Життя та творчість Міцкевича” Урок зарубіжної літератури 9 клас УРОК № 48 Тема. Тематична атестація № 5 Мета: перевірити якість знань учнів з тем “Життя та творчість Байрона” і “Життя та творчість Міцкевича”; роз-вивати творчі здібності учнів; виховувати прагнення досягти високих результатів. Обладнання: картки із завданнями. Тип уроку: Контроль знань. ХІД УРОКУ 3. Оголошення...
- М. Горький. Життя й творчість 1. Короткі біографічні відомості про письменника. 2. Початок творчого шляху. 3. Перші добутки. 4. Революційної події 5. Вплив Першої світової війни на творчість письменника. 6. Останній незакінчений роман М. Горького. Бережіть себе насамперед – для себе, тоді й людям багато залишиться Л. Н. Толстой Нова епоха історії літератури пов’язана з...
- Життя й творчість Н. С. Лєскова 1. Коротка біографічна довідка. 2. Антинігілістичні романи Лєскова. 3. Розквіт творчості письменника. Жанр розповіді. 4. Лісочків і християнство. Н. С. Лєсков народився в 1831 році в маєтку свого батька Горохове, розташованому в Орловській губернії. Дід майбутнього письменника був священиком; батько також учився в семінарії, однак згодом обрав суддівську кар’єру. Лісочків...
- Григір Тютюнник. Життя і творчість письменника УРОК 54 Тема. Григір Тютюнник. Життя і творчість письменника. Мета: Ознайомити одинадцятикласників із життєвим та творчим шляхом письменника, переконати, що правдиве і тривожне слово митця будило совість і милосердя читачів; дати уявлення про індивідуальний стиль письменника-новеліста. Тип уроку: лекція. Обладнання: портрет Г. Тютюнника, виставка творів письменника та критичної літератури про...
- И. С. Тургенєв. Життя й творчість 1. Сім’я письменника. 2. Початок творчого шляху. 3. Творчий ріст Тургенєва. 4. Вірша в прозі. И. С. Тургенєв народився в Орлі 28 жовтня 1818 року. Сергій Миколайович, його батько, учасник Вітчизняної війни 1812 року, відставний полковник-кірасирів зі стародавнього дворянського роду, женився на В. П. Лутовиновой з розрахунку. Дружина його була...
- О. ГОНЧАР. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ. “СОБОР” Варіант 1 1. О. Т. Гончар, за свідченням офіційних документів, народився… А На Сумщині. Б Дніпропетровщині. В Львівщині. Г Тернопільщині. 2. Олесь – це літературне ім’я, подароване Гончарові під час першої зустрічі з молодим талантом… А О. Фадєєвим. Б Л. Смілянським. В Ю. Яновським. Г А. Малишком. 3. З 1938...
- Л. Н. Толстой. Життя й творчість 1. Короткі біографічні відомості. 2. Трилогія “Дитинство”, “Отроцтво”, “Юність”, становлення типового толстовського героя. 3. Історія появи роману “Війна й мир”. 4. Трагізм головної героїні роману “Ганна Каренина”. 5. Переломний момент у житті Л. Н. Толстого. Великий російський письменник Л. Н. Толстой народився 28 серпня (9 вересня) 1828 року в маєтку...
- Основні теми й ідеї добутків А. И. Куприна У літературі взагалі, а в російській літературі в осо-бенности, проблема взаємин людини й ок-ружающего його миру займає дуже істотне ме-сто. Особистість і середовище, індивідуум і суспільство – про це міркували багато російських письменників XIX століття. Плоди цих міркувань відбилися в багатьох стійких формулах, наприклад, у відомій фразі: “Середовище заїло”. Помітно...
- “Життя та творчість Маркіяна Шашкевича” Маркіян Шашкевич – провісник національного відродження на західноукраїнських землях, письменник, культурний та громадський діяч. Письменник народився на Львівщині в селі Підліссі, в родині священика. Спочатку навчався у бережанській та львівській гімназіях, потім з 1829 року продовжував навчання у Львівській духовній семінарії і відвідував заняття в університеті. Був виключений з семінарії...
- Життя і творчість Л. М. Толстого Народився в садибі Ясна Галявина. Серед предків письменника по батьківській лінії – сподвижник Петра I – П. А. Толстой, одним з перших у Росії графський титул, що одержав. Учасником Вітчизняної війни 1812 р. був батько письменника гр. Н. И. Толстой. По материнській лінії Толстої належав до роду князів Болконських, зв’язаних...
- “Він любив, він жив, горів, творив…” (життя і творчість М. Коцюбинського) На жовтуватому папері метричної книги Преображенського собору, що на Вінниччині, записано: “Сентябрь, 5, 1864 г. родился Михаил. Родители: губерн-ский секретарь Михаил Матвеев Коцюбинский и его законная жена Гликерия Максимовна, оба православного вероисповедания”. “Дитячий вік мій (до 7 літ), – згадував Коцюбинський, – пройшов у м. Вінниці, а відтак довелося жити...
- Життя та творчість Ернеста Міллера Гемінгвея І. Родина Гемінгвея. (Народився 1899 року в родині лікаря в містечку Оук-Парк в Іллінойсі. Дитячі роки минули в лісах штату Мічіган.) ІІ. Перші кроки. (Після закінчення школи він деякий час працював у невеликій газеті, а в 19 років потрапив на фронт Першої світової війни. У складі санітарних частин воював в...
- Життя і творчість О. Вишні (матеріал для вчителя) ПАВЛО МИХАЙЛОВИЧ ГУБЕНКО – ОСТАП ВИШНЯ (77.77.1889 – 28 09.1956) Народився Остап Вишня на Полтавщині. Родина Губенків жила дружно, батько і матір залучили дітей з раннього віку до роботи (а мали вони сімнадцятеро дітей). “Ріс, як і всі ростуть,- згадував письменник,- грався, як і всі, стрибав через перелази, зимою сковзався...
- Відповіді до теми: життя і творчість Г. Косинки 1. Яким був шлях Г. Косинки до письменства? Григорій Михайлович Косинка (справжнє прізвище – Стрілець) народився 29 (17) листопада 1899 року в селі Щербанівка Обухівського району Київської області в родині малоземельних селян. Вони спробували одного разу поліпши ти своє злиденне життя в далекосхідних краях, але швидко повернулися назад до села...