Символіка в п’єсі О. М. Островського “Гроза”

Для творів реалістичного напряму характерне наділення предметів або явищ символічним сенсом. Першим цей прийом використав О. С. Грибоєдов у комедії “Лихо з розуму”, і це стало ще одним принципом реалізму. О. М. Островський продовжує традицію Грибоєдова і начає важливим для героїв глуздом явища природи, слова інших персонажів, пейзаж. Але в п’єсах Островського є і своя особливість: наскрізні образи – символи задані в назвах творів, і тому, тільки зрозумівши роль символу, закладеного в назві, ми можемо зрозуміти весь пафос твору. Аналіз

цієї теми допоможе нам побачити всю сукупність символів у драмі “Гроза” і визначити їх значення і роль у п’єсі.

Одним з важливих символів є річка Волга і сільський вигляд на іншому березі. Річка як кордон між залежною, нестерпним для багатьох життя на березі, на якому стоїть патріархальний Калинів, і вільною, веселим життям там, на іншому березі. Протилежний берег Волги асоціюється у Катерини, головної героїні п’єси, з дитинством, з життям до заміжжя: “Яка я була жвава! Я у вас зів’яла зовсім “. Катерина хоче бути вільною від безвольного чоловіка і деспотичної свекрухи, “полетіти”

з сім’ї з домостроевскімі принципами. “Я кажу: чому люди не літають так, як птахи? Знаєш, мені іноді здається, що я птах. Коли стоїш на торі, так тебе й тягне летіти “, – говорить Катерина Варварі. Про птахів як про символ свободи згадує Катерина перед тим, як кинутися з кручі в Волгу: “У могилі краще… Під деревцем могілушка… як добре! … Сонечко її гріє, дощем її мочить… навесні на ній травичка виростає, м’яка така… птиці прилетять на дерево, будуть співати, дітей виведуть… “

Річка символізує ще і втеча в напрямі до свободи, а виходить, що це втеча в напрямку до смерті. А в словах пані, напівбожевільний баби, Волга – це вир, що затягує в себе красу: “Ось краса-то куди веде. Ось, ось, у самий вир! “

Вперше пані з’являється перед першою грозою і лякає Катерину своїми словами про згубної красі. Ці слова і грім у свідомості Катерини стають пророчими. Катерина хоче втекти в будинок від грози, так як бачить в ній божу кару, але при цьому вона не боїться смерті, а боїться постати перед Богом після розмови з Варварою про Бориса, вважаючи ці думки грішними. Катерина дуже релігійна, але таке сприйняття грози більше язичницьке, ніж християнське.

Герої по-різному сприймають грозу. Наприклад, Дикої вважає, що гроза надсилається Богом в покарання, щоб люди пам’ятали про Бога, то є по-поганському сприймає грозу. Ку-Лігин говорить, що гроза – це електрику, але це дуже спрощене розуміння символу. Але потім, називаючи грозу благодаттю, Кулігін тим самим розкриває вищий пафос християнства.

Деякі мотиви в монологах героїв також мають сім воліческій сенс. У 3-му дії Кулігін говорить про те, що домашнє життя багатих людей міста сильно відрізняється від публічною. Замки і закриті ворота, за якими “домашні їдять поїдом та сім’ю тиранії”, є символом скритності і лицемірства.

У цьому монолозі Кулігін викриває “темне царство” самодурів і тиранів, символом яких є замок на закритих воротах, щоб ніхто не міг побачити і засудити їх за знущання над членами родини.

У монологах Кулігін і Феклуші звучить мотив суду. ФЕК-луша говорить про суд, який несправедливий, хоч і православний. Кулігін ж говорить про суді між купцями в Калі-нове, але і цей суд не можна вважати справедливим, тому що головною причиною виникнення судових справ є заздрість, а через бюрократію у судових органах справи затягуються, і кожен купець радий тільки того, що ” та вже і йому стане в копійку “. Мотив суду в п’єсі символізує несправедливість, що панує в “темному царстві”.

Певний сенс мають і картини на стінах галереї, куди всі забігають під час грози. Картини символізують покірність в суспільстві, а “геєна вогненна” – пекло, якого боїться Катерина, яка шукала щастя і незалежність, і не боїться Кабанихи, так як не вдома вона добропорядна християнка і їй не страшний Божий суд.

Несуть ще один сенс і останні слова Тихона: “Добре тобі, Катя! А я-то навіщо залишився жити на світі так мучитися! “

Сенс полягає в тому, що Катерина через смерть знайшла свободу в невідомому нам світі, а Тихону ніколи не вистачить сили духу і сили характеру ні боротися з матір’ю, ні покінчити з життям, так як він безвольний і слабохарактерний.

Підводячи підсумок сказаному, ми можемо сказати, що роль символіки дуже важлива в п’єсі.

Наділяючи явища, предмети, краєвид, слова героїв ще одним, більш глибоким змістом, Островський хотів показати, наскільки серйозний конфлікт існував на той час не тільки між, але і всередині кожного з них.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Символіка в п’єсі О. М. Островського “Гроза”