Звідки у Гобсека золото?
Адвокату Дервілю про своє життя розповідає сам Гобсек. Уже з 10 років мати прилаштувала його юнгою на корабель, і він відплив у голландські володіння в ОстІндії, де й мандрував протягом двадцяти років. Гобсек знає, що таке небезпека, йому довелося проявляти рішучість, мужність, щоб захистити себе від смерті. Лихвар – незвичайний корсар. Він мав зв’язок з військовими та політичними діячами Франції, Англії та Індії 18 ст. Гобсек підтримував взаємини зі славетними корсарами, бо довго жив на острові Сен-Тома.
Він перепробував усі засоби, щоб
Звертаємо увагу, як важко адвокату Дервілю даються відповіді
Адвоката вражає жорстокість лихваря, який не відчуває жалю до людей: “Якщо людяність, спілкування з ближніми вважати релігією, то Гобсек у цьому відношенні був переконаним атеїстом”. Жорстоко лихвар поводиться зі своїми жертвами, які “обурювалися, кричали в нестямі – а тоді раптом западала мертва тиша, наче в кухні, коли там заріжуть качку”.
За текстом: “… Існують лише умовності – свої для кожного клімату… переконання та правила моралі – пусті слова. Незрушне лише одне почуття, яким нас наділила Природа, – інстинкт самозбереження”. “… цей інстинкт називають особистим інтере
Сом… з усіх земних благ варто домагатися тільки… золота. В золоті зосереджені всі сили людства”.
Адвокат Дервіль засвідчує: “Я мав змогу пересвідчитися, до чого дійшла його жадібність, яка з роками перетворилася на справжнє божевілля. Гобсек брав усе, починаючи від кошика з рибою… і кінчаючи пакунком свічок; брав він і срібний посуд від багатіїв і золоті табакерки від спекулянтів…”.