Жуль Верн (1828-1905)

НА ОСТРОВАХ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ

Жуль Верн (1828-1905)

…Слава Жуля Берна не помарніла від часу. Твори талановитого письменника, як і колись, лишаються молодими.

Євген Брандіс1

Наша наступна подорож до Франції – батьківщини великого мрійника і фантазера Жуля Ве’рна. Уявіть, що машина часу перенесла нас у XIX століття, а щасливий випадок подарував зустріч із французьким письменником, за плечима якого – життя, сповнене дивовижних пригод. Про що б він розповів своїм майбутнім читачам? Можливо, почав би з такої історії:

1 Брандіс

Євген – російський літературознавець.

“Народився я в портовому місті Нант. Мій батько був адвокатом1 і бачив мене спадкоємцем його справи, однак я з дитинства мріяв про далекі морські мандри. Разом зі своїм другом Полем таємно пробирався у гавань, аби спостерігати за кораблями, що прибували з різних куточків світу. Нас вабив плескіт морських хвиль, захоплювали обвітрені, обпалені сонцем обличчя моряків, які здавались найщасливішими людьми. Хотілося разом з ними побувати в далеких країнах, відчути романтику морських мандрів. Море так зачаровувало, що одною разу, коли мені було 11 років, я, одягнувшись

юнгою, пробрався на шхуну, яка мала відпливати до Індії. Подумки я був уже далеко від рідних берегів, однак мрії не судилося здійснитися. На шхуні з’явився батько й забрав мене додому”.

У подальшому Жулю Верну на власній яхті вдалося побувати в багатьох країнах: Англії, Данії, Голландії, Швеції, Іспанії, Алжирі, Канаді… Побачене будило його фантазію, підказувало незвичайні сюжети. Однак не лише з подорожей Жуль Верн черпав знання про природу, традиції та звичаї народів світу. Насамперед його надихало прочитане в книжках, журналах, газетах. Ще з дитинства Жуль захоплювався творами Чарлза Діккенса, Даніеля Дефо, а також американського автора пригодницьких історій про індіанців Джеймса Фенімора Купера. В одній із шаф замість книжок письменник зберігав кілька десятків дубових ящичків. У них були розкладені картки із записами з різних наук: біології, фізики, математики, хімії, мовознавства і, звичайно, з географії, яку понад усе любив Жуль Верн. Складаючи ці картки в паперові обкладинки, він зібрав близько двадцяти тисяч зошитів. “Жодна моя книжка не написана без допомоги цієї картотеки”,

– зізнавався письменник. Завдяки такому способу накопичення інформації Жулю Верну вдалося здійснити грандіозний задум

– написати 65 романів (серія “Незвичайні пригоди”), події яких відбуваються у найрізноманітніших країнах і навіть за межами планети Земля. Як зазначає Євген Брандіс, “можна сказати без перебільшення, що на сторінки книжок Жуля Верна вривається піна хвиль, пісок пустель, вулканічний попіл, арктичні вихрі, космічний пил”. Серед найвідоміших творів письменника – “Діти капітана Гранта”, “Двадцять тисяч льє під водою”, “Таємничий острів”, “П’ятнадцятирічний капітан”, “Навколо Місяця”. У своїх творах Жуль Верн передбачив численні наукові відкриття – створення підводного човна, польоти в космос, появу кіно. Цікаво, що дехто навіть не вірив, що все це вигадала одна людина. Так, ще за життя великого француза виникли чутки про цілу групу письменників, яка начебто працює під іменем Жуля Берна. Однак справжній автор незабутніх творів не зважав на ці вигадки і продовжував працювати.

1Адвокат – фахівець із правознавства, що захищає обвинуваченого.

До п’ятнадцятиріччя свого сина Мішеля Жуль Верн готував особливий подарунок. Він прагнув вигадати літературного друга, який підказав би синові орієнтири життя. Так народився роман “П’ятнадцятирічний капітан”.

1. Представником якої національної літератури є Жуль Верн?

2. Які твори письменника ви читали?

3. Що надихало Жуля Берна на творчість?

Цікаво знати

Одним з перших перекладачів творів Жуля Верна була Марко Вовчок. Саме завдяки їй читачі могли прочитати їх у російськомовних варіантах майже одночасно із паризькими виданнями. Українська письменниця переклала російською мовою шістнадцять романів Жуля Берна.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Жуль Верн (1828-1905)