Життя та доля Володимира Винниченка

В. Винниченко – один із найталановитіших українських письменників першої половини XX століття із складною життєвою та творчою долею. Автор 14 романів, 14 п’єс і понад 100 оповідань, автор першого в історії української літератури соціально-утопічного і фантастичного роману був оголошений ворогом соціалізму, націоналістом, шпигуном імперіалізму. Життя В. Винниченка можна охарактеризувати з трьох планів: як політичного лідера, як українського емігранта і як письменника. Життя професійного революціонера – члена Революційної української

партії було нелегким: арешти, підпілля, переслідування. В. Винниченко був одним із керівників Центральної Ради, у 1918-1919 роках – головою Директорії – уряду Української Народної Республіки. У своїх поглядах політик Винниченко відстоював національно-визвольні питання, вільного національного розвитку, зокрема у формі української державності. 1920 року В. Винниченко видав тритомний публіцистичний трактат “Відродження нації”. Такий Винниченко не влаштовував більшовиків – його оголосили ворогом соціалізму, перекресливши цим його політичну кар’єру, позбавивши права жити на Україні.

З 1920 року

В. Винниченко живе життям емігранта спочатку в Німеччині, а потім у Франції. Тяжке життя політемігранта змушувало його багато працювати, викроюючи час для писання своїх творів. На Україні було видано два зібрання творів письменника: 23-томне у 1924-1928 роках та 28-томне у 1930-1932 роках. Але, коли 1933 року письменник звернувся до радянського уряду зі звинуваченням у голодоморі, у знищенні української інтелігенції, книги письменника були вилучені з бібліотек і знищені.

Як письменник В. Винниченко багато і плідно працював. Твори його були дуже популярними в перші десятиріччя XX століття, видавалися вони і французькою, і німецькою мовами, його п’єси ставили театри Берліна, Дрездена, Лейпціга, Рима. Але не видавали на Україні, про нього забуто – і це боліло. Багатющим джерелом для розуміння життя письменника і тогочасного суспільства є щоденник, який письменник вів з 1911 року до останніх своїх днів. Ізольований від України, він постійно тужив за рідним краєм, так з думками про нього В. Винниченко і помер у Франції.

Творчість В. Винниченка повертається на Україну, видаються потроху, досліджуються його твори. Повертається з-за кордону його спадщина. Маємо надію, що настане час, і наше покоління ознайомиться з усією спадщиною цього талановитого письменника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Життя та доля Володимира Винниченка