Жак-Фаталіст – герой роману Д. Дідро “Жак-фаталіст”

Супроводжуючи верхи свого господаря, слуга Ж. веде бесіду про все потроху – про рани, про свободу, детермінізм, галантних пригоди і т. д. Цей резонер, блещущий дотепністю і парадоксами, має за собою багато літературних прототипів. Це і персонажі Рабле, і Санчо Панса Сервантеса, і капрал Трім з роману Стерна “Життя та думки Тристрама Шенді, джентльмена”. По суті справи цей базіка, хоча й заговорює багато разів про себе, так нічого і не розповідає до кінця, відволікаючись щоразу дорожніми випадковостями. Його навіть важко сприймати всерйоз,

однак цей оригінал висловлює часом мудрі думки, які можна іноді приписати самому Дідро.

Справа не в тому, що автор вклав щось автобіографічне у свого героя, а в тому, що його мінливість, непередбачуваність, любов до парадоксів, маскування своїх оригінальних і навіть небезпечних думок під личиною цікавості – риси самого Дідро. Лукава філософія Ж., якій персонаж зобов’язаний своїм прізвиськом, висловлює деякі з найдорожчих енциклопедисту ідей. Ж. – не стільки фаталіст, скільки детерміністами: він бачить у житті лише послідовність сліпих сил, якими людина нібито керує, а насправді лише зазнає їх вплив.

Хаотична низка пригод Ж. лише підтверджує цю теорію: все залежить від випадку і не залежить від волі персонажів. Здається, що Ж. повинен стати на бік аморальності, вседозволеності, проте цього не відбувається. Виявляється, Ж. не до кінця фаталіст: його вчинки постійно спростовують його теорії. Проповідуючи егоїзм і байдужість, він повстає проти несправедливості. Як і в самого Дідро, серце сперечається у нього з ідеями, непереможний інстинкт змушує його вірити в добро, душевну щедрість, до тями, хоча його холодний розум дотримується матеріалістичної філософії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Жак-Фаталіст – герой роману Д. Дідро “Жак-фаталіст”