“Закон суворий, але він закон”
Іноді юриспруденцію, право називають найбільш точно наукою серед усіх гуманітарних. Тим не менш, навколо цієї науки склалися певні переконання, які носять скоріше філософський характер. Одне з таких переконань сформульовано у фразі “закон суворий, але він закон”. Це висловлювання доводиться чути дуже часто, але, як не дивно, далеко не всі розуміють сенс цього виразу так, як його слід розуміти. У цьому творі я постараюся донести деякі відповідні ідеї належним чином і зрозуміло.
Отже, що ж мається на увазі в цій фразі? Перш за все, стає
Суворість закону також слід розглядати і з точки зору настання покарання за його невиконання. Без встановлення санкції, тобто, можливого покарання за порушення приписів закону, сам закон не має жодного сенсу. Хто буде виконувати закон, якщо за його невиконання людині ніщо не загрожує? Саме з цієї причини, у разі порушення закону, людина неминуче зіткнеться з покаранням. Як правило, суворість покарання безпосередньо залежить від серйозності вчиненого правопорушення. За найсерйозніші правопорушення встановлюється сувора санкція. Наприклад, в даний час в Україні найбільш серйозною санкцією є довічне ув’язнення. В деяких інших країнах, які лише називають себе демократичними, але насправді ними не є, існує і покарання у вигляді смертної кари.
Враховуючи все сказане вище, слід також зазначити, що суворість закону навряд чи має когось лякати. Вся справа в тому, що саме суворість закону і неминучість покарання сприяють тому, що суспільство стає стабільним, а кількість злочинів, що здійснюються його членами, знижується. Тим не менш, той чи інший рівень злочинності все одно існує в кожній державі. Це означає лише те, що розвиток кримінальної юстиції все одно повинний мати місце.