Загибель Жульєна Сореля – це поразка чи перемога?
І. Ідеали Жульєна Сореля. (Кумиром Жульєна Сореля був Наполеон, бо він зміг вибитися вгору, до влади та кар’єри завдяки особистим талантам. Саме тому Жульєн спочатку мріяв про кар’єру військового.)
ІІ. Чому змінився ідеал Жульєна? (Сорель вчасно зрозумів, що бути військовим неактуально, тому що епоха Реставрації вимагала інших якостей. Тепер у Франції правив король, якого оточували нікчемні люди. Ця епоха вже не давала змоги здійснити кар’єру силами особистих якостей. Тому Жульєн розраховував на єдино можливу кар’єру – священика,
ІІІ. Спробувати не стати лакеєм. (Жульєну нелегко було залишитися самим собою, адже його часто принижували й намагалися зламати. Сорель почав лицемірити, опинившись у середовищі людей, які вбачали у ньому лише доброго слугу. Це лицемірство було своєрідним викликом тим, хто мав себе за розумних, вищих, “господарів життя”. Жульєн почав говорити на чорне біле й навпаки. Він змагався за людську гідність серед тих, хто з презирством ставився до людей низького походження. І не його провина, що лицемірство було єдиною зброєю у цій
ІV. Чому Жульєн відхиляє пропозицію свого духівника? (Духівник Жульєна Сореля запропонував звернутися в лоно церкви за помилуванням, щоб про це всі дізналися і це б принесло користь церкві. Але Жульєн не може лицемірити аж так, щоб до самого себе ставитися з презирством. Його природжена чесність і почуття власної гідності не дають йому впасти.)
V. Поразка чи перемога? (Усе життя Жульєну доводилося боротися і з собою, і з світом. І це була жорстока боротьба. Але головна перемога Сореля – це перемога над собою. Його заключна промова у суді свідчить про вищість героя стосовно тих, хто його засуджує за те, що він смів, здобувши освіту, мавши неабиякі здібності, сподіватися скористатися цим в суспільстві, де вже не має значення ніщо, крім грошей і походження. Загибель Сореля – це свідчення перемоги найкращих моральних цінностей, це звинувачення й виклик суспільству, яке нищить талант і сумління.)