ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 3
Урок 65. ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ”
Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Уранці
Ураз умивать узялася.
Улас утікав, ухилявся:
Учора уже умивався.
Ю. Кругляк
2. Гра “Пеньок”
Котик білка щука
Котик гілка щука
Кошик білка щука
Котик білка щока
Котик білка щука
3. Гра “Додай склад – утвори слово”
Мі – …(сяць) мі – …(нус) го – …(мін) го – …(лос)
Мі – …(кроб) мі – …(ра) го – …(нчар) го – …(лка)
Мі – …(ністр) мі – …(сто) го – …(пак) го – …(луб)
Мі – …(раж) го – …(ра)
4. Робота над прислів’ям
– Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?
(Хочеш
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Учні в групах розказують свої розповіді про зиму. Обирають кращу розповідь і розказують перед усім класом.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із творами видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного. Його твори надзвичайно мелодійні, проникливі, сповнені любові до рідної землі.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Микола Кіндратович Вороний народився 7 грудня 1871 р. у сім’ї ремісника на Катеринославщині (тепер Дніпропетровська область). Коли хлопцеві було півроку, родина переїхала до Харкова. Спочатку він навчався в Харківському, а потім – у Ростовському реальному училищі. Перші вірші Вороний почав писати, ще навчаючись у Харківському реальному училищі. У 1893 р. він надрукував перший вірш “Не журись, дівчино”.
2. Опрацювання вірша М. Вороного “Сніжинки” (с. 68-69)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Яка картина постала у вашій уяві під час слухання вірша?
Фізкультхвилинка
2) Словникова робота.
Сюди | Вітрець | Пушиночки | Зеленню |
Вродились | Ковдрою | Променистої | Дурнесенький |
Прибратись | Злючою |
Читання слів “луною” за вчителем.
– Прочитайте слова – назви предметів; назви дій; назви ознак.
– Прочитайте слова скоромовкою, “дощиком”.
3) Читання вірша “ланцюжком” за строфами.
– Простежте, як змінюється настрій сніжинок від веселого до сонливого. Чому так відбувається?
4) Гра “Диктор телебачення”.
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
– Назвіть пестливі слова, які поет уживає у вірші. Про що це свідчить?
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Із чим порівнюють себе сніжинки? Прочитайте.
– Про що турбуються сніжинки?
6) Робота в групах.
Дібрати з вірша:
1-ша група – слова – назви предметів;
2-га група – слова – назви ознак;
3-тя група – слова – назви дій.
7) Гра “Знайди риму”.
Сніжиночки… (пушиночки);
Води… (сюди);
Носилися… (крутилися);
Зими… (ми);
Спатоньки… (матінки);
Малі… (землі);
Буйнесенький… (дурнесенький);
Нас… (час);
Блідная… (бідная);
Суха… (кожуха);
Нагріємо… (накриємо);
Сніжком… (пушком);
Злючою… (пахучою);
В сні… (навесні);
Колосистої… (променистої);
Урожай… (край).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.