Євген Павлович Гребінка
Українські письменники першої половини XIX ст. нерідко й самі були активними учасниками російського літературного процесу… І не випадково І. Франко назвав Гребінку “талановитим писателем російсько-українським”.
Художня спадщина Євгена Гребінки досить розмаїта, але найціннішу частину її становлять байкарські твори, які відіграли важливу роль у процесі становлення нової української літератури на засадах реалізму й народності.
Народився Євген Павлович Гребінка 2 лютого 1812 року в сім’ї дрібного поміщика – відставного
На рідному хуторі Гребінка мав можливість познайомитися а життям народу, з його побутом і звичаями, з багатющими скарбами усного фольклору. Буйну уяву хлопця живили, зокре-ма, численні захоплюючі розповіді няньки-кріпачки, про що пізніше, вже перебуваючи в Петербурзі, він неодноразово згадував з глибокою вдячністю…
Початкову освіту Гребінка здобув удома від приватних учителів. За спогадами одного з них – Кудрицького, у Гребінки вже тоді виявилася пристрасть до читання і старанність до занять. Часто
Влітку 1825 року Гребінка їде з батьком до Ніжина і складає екзамени до гімназії вищих наук…
Ніжинська гімназія вищих наук, відкрита в серпні 1820 року, належала до привілейованих учбових закладів і поряд з Демидовським вищих наук училищем та Рішельевським ліцеєм в Одесі займала середнє місце між університетом і нижчим училищем…
Це були часи, коли в Росії після придушення повстання декабристів запанувала жорстока миколаївська реакція. Однак вона була не в силі загальмувати зростання опозиційних настроїв у країні. Ідеї “мучеників 14 грудня” знаходили жваві відгуки в колах прогресивно настроєної громадськості, особливо в середовищі студентської молоді. Проникали вони і в стіни Ніжинської гімназії. Вихованці нього учбового закладу нелегально читали волелюбні твори Пушкіна і Рилєєва, Радищева і Грибоєдова…
Роки перебування у Ніжинській гімназії не були для Гребінки марними. Він збагатився знаннями, життєвим досвідом, з її стін виніс любов до літератури і пристрасну жагу до творчості…
Гребінка закінчив гімназію влітку 1831 року…
Приїхавши до Петербурга на початку 1834 року, зразу ж влаштовується на службу…
Працюючи в комісії духовних училищ, Гребінка водночас вчителює в ряді столичних навчальних закладів, а з листопада 1838 року, залишивши посаду чиновника комісії духовних училищ, до останніх днів життя перебуває лише на викладацькій роботі: читає, головним чином, російську мову та словесність…
З перших днів перебування у Петербурзі Гребінка зав’язує широкі знайомства, зокрема з столичними літераторами і художниками, журналістами… Був він знайомий з О. Пушкіним, В. Бенедиктовим, О. Кольцовим, В. Жуковським, П. Вяземським, І. Тургенєвим, І. Криловим, К. Брюлловим та іншими відомими діячами культури і літератури. Гребінка й сам влаштовував у себе вдома літератури! вечори…
У перший же рік перебування в Петербурзі в друкарні Греча виходять його “Малороссийские приказки”, через два роки з’являється їх друге видання; друкуються твори Гребінки і в періодичних столичних виданнях.
У кінці 30-40-х років активно виступає Гребінка і як організатор українських літературних сил. …Використовуючи свої зв’язки, домагаються видання альманаху… “Ластівка” Є. Гребінки, безперечно, мала позитивне значення для української літератури й журналістики. На її сторінках були опубліковані поезії “Причинна”, “Вітре буйний”, “На вічну нам’ять Котляревському”, “Тече вода в синє море”, уривок з “Гайдамаків” Т. Шевченка, уривки з “Москаля-чарівника” І. Котляревського, “Сердешна Оксана” Г. Квітки-Основ’янеяка, байки Л. Боровиковського, “Українська мелодія” та байки Є. Гребінки…
З Шевченквм Гребінка познайомився через свого приятеля І. Сошенка десь у другій половині 1836 року. Сошенко, маючи намір допомогти майбутньому авторові “Кобзаря” визволитися з кріпацтва, розповів про нього своїм друзям, зокрема Гребінці, який забажав зустрітися з земляком. Шевченко зразу викликав до себе симпатію у письменника, зачарував його своїми талановитими малюнками. Після першої зустрічі Гребіїжа почав часто запрошувати Шевченка до себе, давав йому книжки, часом допомагав “матеріально…
Десь на час знайомства з Гребінкою припадають і перші поетичні спроби Шевченка. Певна річ, що Гребінка, уже відомий тоді письменник, був знайомий з ними, давав молодому авторові свої поради, заохочував до подальшої творчості… Особлива заслуга Гребінки в тому, що за його безпосередньою участю побачив світ “Кобзар” – ця справді епохальна книга…
Оселившись у Петербурзі, Гребінка назавжди зберіг любов до рідного краю… Майже кожного літа письменник приїжджав на Україну, відвідуючи рідних, друзів і знайомих.
В останні роки життя Гребінка розпочав готувати до видання зібрання своїх творів у восьми томах. У 1847 році з’явилися друком перші чотири томи/ наступного року – ще чотири… Але повністю здійснити свій задум письменникові не вдалося. 15 грудня 1848 року у Петербурзі після тяжкої і тривалої хвороби (туберкульозу) у розквіті творчих сил Гребінка помер. Тіло його було перевезено на Україну і поховано в Мар’янівці Пярятинського повіту поблизу рідного хутора.
Літературна діяльність Євгена Гребінки тривала близько двох десятиліть. За цей порівняно невеликжй час ним були створені оригінальні й перекладні поезії українською і російською мовами, байки, романи, повісті, критичні розвідки тощо.
1. Коли й де народився Є. Гребінка? Розкажіть про його захопленая усною народною творчістю і літературою в дитинстві.
2. Поясніть, яке значення дяя нього мало навчання в Ніжинській гімназії вищих наук.
3. Які посади займав письменник у російській етолшц?
4. Розкажіть пре роль Є. Гребінки у житті Т. Шевченка.
5. Що ви знаєте про літературну творчість та видавничу діяльиісиь Гребінки?
ЧОВЕН.
Заграло, запінилось синєє море, І буйнії вітри по морю шумлять, ї хвиля гуляє, мов чорнії гори
Одна за другою біжать. Як темная нічка, насупились хмари, В тих хмарах, мов голос небесної кари,
За громом громи гуркотять.
І грає і піниться синєє море.
Хтось човен на море пустив. Бурхнув він по хвилі, ниряє на волі,
Од берега геть покотив; Качається, бідний, один без весельця. Ох, жаль мені човна, ох, жаль мого серця!
Чого він під бурю поплив?
Ущухнуло море, і хвилі вляглися;
Пустують по піні мавки; Уп’ять забіліли, уп’ять простяглися
По морю кругом байдаки; Де ж човен дівався, де плавле мій милий? Мабуть, він не плавле, бо онде по хвилі
Біліють із нього тріски.
Як човнові море, для мене світ білий
Ізмалку здавався страшним; Да як заховаться? Не можна ж вік цілий
Пробути з собою одним. Прощай, мій покою, пускаюсь у море! І, може, недоля і лютеє горе
Пограються з човном моїм
1. Які переживання у вас викликав цей твір?
2. Поясніть, до яких художніх засобів звертається автор, зображуючи море і небо. Виділіть рядок з алітерацією ер”. Яке її образотворче значення? Намалюйте словами цю грізну картину.
3. Прочитайте рядки, в яких мовиться про човен. Як автор ставиться до зображеного? Чому ви так вважаєте? Які зображувально-виражальні засоби використав тут поет?
4. Перечитайте останню строфу і поясніть її” зміст.
Б. Схарактеризуйте особливості віршової форми цієї балади.
6. Запам’ятайте, що твір “Човен” Є. Гребінки є однією з перших оригінальних балад у новій українській літературі. Пригадайте ознаки цього ліро-епічного жанру.
Талановитий поет зробив помітний вклад також у розвиток української літературної мови, збагатив українську літературу різноманітними здобутками романтичної поезії…
У збірці “Малороссийские приказки”, крім байок, було вміщено вірш “Човен”, виразно позначений романтичним настроєм.
Характерною рисою ліричних поезій Є. Гребінки, написаних українською і російською мовами, є тісний зв’язок з народно-пісенною традицією і щодо стилю, і щодо змісту.
Вірш “Човен” має автобіографічний характер роздумів молодого поета, що вирушає з рідного хутора в Петербург, мовби кидається в піняві хвилі розбурханого житейського моря, яке спочатку грається, а там і нещадно розбиває одинокий човен.
Романтизовано схвильована розповідь досягається засобами народної поетики; хвилі – “мов чорнії гори”, хмари – “як темная нічка”, громи гуркотять – “мов голос небесної кари”, “пустують по піні мавки”.
Проте у автора відсутнє відчуття приреченості…
Вже саме твердження про неможливість заховатися від світу, від життя, і навіть більше – розуміння, що “не можна ж вік цілий пробути з собою одним”,- свідчать про активність накресленої автором життєвої програми. Попрощавшись із хуторським “покоєм”, не маючи певності, що “недоля і лштее горе” минуть його в столиці, автор ради служіння вищій меті сміливо пускається в “світ білий”.
Вірш “Човен” стоїть дещо осторонь більшості творів і є своєрідним маніфестом молодого Є. Гребінки.
7. Що зумовило написання балади “Човен”?
8. У чому виявився вплив народної поетики на неї? Знайдіть у тексті балади постійні епітети, які літературознавець не відмітив.
Завдання додому. На основі балади “Човен” напишіть художній твір” мініатюру під назвою “В бурхливому морі”.
Схожі твори:
- Гребінка Євген Павлович Гребінка Євген Павлович (1812-1848) Є. П. Гребінка народився 2 лютого 1812 р. у сім’ї дрібного поміщика на хуторі Убіжище поблизу Пирятина на Полтавщині. Початкову освіту Гребінка здобув удома від приватних учителів, згодом учився в Ніжинській гімназії вищих наук (1825-1831); тут почалася його літературна діяльність. Значний вплив на формування Гребінки як...
- Гребінка Євген Павлович – Байкар, белетрист, видавець, громадський діяч 1827 року написав драматичний твір для самодіяльного театру “В чужие сани не садись”. 1829 року почав працювати над перекладом на українську мову поеми Пушкіна “Полтава”. Брав участь у виданні рукописних журналів, складених із учнівських творів М. Гоголя, Н. Кукольника, М. Прокоповича, Г. Гребінки. 1831 року закінчив гімназію. Того року на...
- Готовність поета служити вищій меті (за поезією “Човен”) ЄВГЕН ГРЕБІНКА (за поезією “Човен”) Після закінчення Ніжинської гімназії Є. Гребінка служив у Петербурзі, але ніколи не забував свого рідного краю. Багатющі скарби українського фольклору, знання життя народу допомагали у творчості письменнику, наповнюючи його твори народно-пісенними мотивами, реалізмом. Все життя вболівав він за долю українського народу, а також всіх покріпачених селян. Та...
- Чиновницька сваволя в байках Є. Гребінки ЄВГЕН ГРЕБІНКА Справжню літературну славу Євгенові Гребінці принесли його байки. В Україні вже існувала певна байкарська традиція, адже байка – це витвір поетичної уяви народу. Байка широко побутувала в XVII – XVIII століттях. Приклади байок наводилися в курсі риторики, а також включалися до перекладних збірників. Тоді тільки визначалися шляхи розвитку нової української...
- Твір Тематика байок Євгена Гребінки Тематика байок Євгена Гребінки Серед зачинателів української літератури визначне місце посідає Євген Гребінка – байкар, прозаїк і поет. Байки митця тісно пов’язані з народно – пісенними джерелами. У них змальовано біль і горе народу, засуджено несправедливість. Українське народне прислів’я про зерно й полову лежить в основі байки “Пшениця”, де показано,...
- Тематика байок Євгена Гребінки Серед зачинателів української літератури визначне місце посідає Євген Гребінка – байкар, прозаїк і поет. Байки митця тісно пов’язані з народно – пісенними джерелами. У них змальовано біль і горе народу, засуджено несправедливість. Українське народне прислів’я про зерно й полову лежить в основі байки “Пшениця”, де показано, що “найкраще зерно” йде...
- Роздуми поета над своїм майбутнім (за баладою “Човен”) Є. Гребінка – це талановитий байкар, поет та прозаїк. Поряд із жанром байки письменник вводить в українську літературу романтичний жанр: романси, пісні та поетичні роздуми. Захоплення фольклором, звернення до пісенної лексики, елегійний смуток – це характерні риси поезії Є. Гребінки. Вірш “Човен” – це роздуми поета над своїм майбутнім і...
- Тема. Література українського романтизму. М. Костомаров “соловейко”, Гулак-Артемовський “рибалка”, є. Гребінка “українська мелодія” Варіант 1 1. Епіграфом до поезії “Рибалка” письменник дібрав слова з твору… А Дж. Байрона. Б О. Пушкіна. В Й. Гете. Г Г. Гейне. 2. Поет на початку твору “Рибалка” зазначив, що його герой… А Мав сумний настрій. Б Був задоволений результатами рибалки. В Виявляв інтерес до підводного життя. Г...
- Багряний Іван Павлович Етюд Багряний І. П. Вибрані твори. – K: Книга, 2007. – 366 с. …Скриня з промоклого Слізьми каміння… Повна людей, стара прокопчена Муками скриня… А в грудях дим. В. Винниченко Чорні грати розпанахали небо. Червоно-рожеве воно тянуло, манило. Спішили білі лебеді-хмарки. За сонцем пливли радість, надії – за обрій. В камері...
- Багряний Іван Павлович Казка про лелек та Павлика-мандрівника Багряний І. Золотий бумеранг: Вірші, роман у віршах, сатира та ін. поезії / Упоряд., авт. передм. та приміток О. В. Шугай. – К.: Рада, 1999. – 679с. Так оце та Африка?! Так оце той вирій?! Ходить, ходить сонечко По пустелі сірій. Попереду – море, А позаду – гори, Межи ними...
- Український князь б’є чолом рідній Україні (Євген Маланюк) Євген Маланюк (1897-1968) – один із найобдарованіших і найінтелектуальніших митців української еміграції та новітньої вітчизняної літератури в цілому. Походив із старого козацького роду, здобув непогану різнобічну освіту. В буремні 10-ті був спочатку поручиком царської армії, потім – старшиною армії Української національної Ради (УНР). Після занепаду УНР 1920-го із тисячами таких,...
- ПЛУЖНИК ЄВГЕН Псевдонім – Кантемирянин. Плужник Євген Павлович народився 26 грудня 1898 р. у слободі: Кантемирівці Воронезької губернії в родині дрібного купця: Закінчивши гімназію в м. Боброві, у 1918-1920 pp. жив на Полтавщині, працював учителем, вів театральний гурток, був актором. У 1920 р. Плужник переїхав до Києва, де навчався в Київському ветеринарно-зоотехнічному...
- Бережний Василь Павлович Дарунки Шамбали Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 52-70. Північне море штормило. Сяяло сонце, на чистому небі не було ні хмаринки, а вітер кошлатив темно-сіру поверхню неозорих вод, зганяючи отари білих баранців. Ростислав Микитюк любив спостерігати мінливу стихію, годинами простоював...
- Бережний Василь Павлович Брате мій, Орле Бережний В. П. Космічний Гольфстрім: Повість та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1980. – Стор. 140-151. 1 – Що ти бачиш? – Сіра пелена, по ній пляма рухається. А що то? – Море. Пливе лайнер. Мабуть, туристи… Після операції, як тільки одужаєш, і ми з тобою попливемо. Правда? – Обов’язково....
- Архітектор Євген Нагірний Архітектор Євген Нагірний Понад сорок років його споруди були безіменні, мусили “забути” свого творця, щоб не затьмарювати переможної ходи войовничого атеїзму, не пропагувати вчорашнє, зовсім недавнє релігійне минуле нашого народу. Але будівлі, зведені людською вірою, сумлінням, уперто не руйнувалися. Хто ж він, майстер дивовижних архітектурних пам’ятників? Це Євген Васильович Нагірний....
- Багряний Іван Павлович Сад Гетсиманський Пропонований увазі читачів роман “Сад Гетсиманський” належить перу Івана Багряного – письменника, мало знаного у нас, але широко відомого серед української еміграції. Іван Багряний (1907 – 1963) зазнав сталінських репресій у 30-ті роки, пройшов всі кола пекла, як потім і герої його роману. 1945 року змушений був емігрувати з СРСР....
- ХТО ТИ? – ЄВГЕН ГУЦАЛО Скорочено Колишній матрос у смугастому тільнику, штанях – кльош та безкозирці зіскочив з підніжки автобуса. За ним зійшла дівчина. Вона була вогнисто – руда. Коси здіймалися полум’ям, біле лице вродливе, а очі – глибокі й блакитні. Тільки погляд був якийсь жорсткуватий і непривітний. На дівчину всі звернули увагу, бо тут знали...
- Петро Павлович Ребро Петро Павлович Ребро народився 19 травня 1932 року в селі Білоцерківці, Куйбишевського району, Запорізької області, в родині колгоспника. Закінчив Запорізький педінститут (1953). Вчителював. Працював у редакціях обласних газет “Червоне Запоріжжя”, “Запорізька правда”, в обласному книжково-газетному видавництві. З 1967 року – відповідальний секретар Запорізької організації Спілки письменників України. Нагороджений орденом Трудового...
- Маланюк Євген Євген Маланюк народився 20 січня 1897 р. в с. Ново-Архангельське на Херсонщині. Батько його був із чумаків, осілих запорожців. Дід замолоду чумакував. Мати була дворянського походження, батька ж сам Маланюк називав “українським інтелігентом”. Батько співпрацював у різноманітних часописах, був режисером, учителював, але постійного заняття не мав. Євген Маланюк здобув середню...
- Хто він, Євген Маланюк? …Які б не прикладалися до нього, Євгена Маланюка, людські мірки, він виростає понад усе своєю великістю і неповторністю (Н. Левицькі-Холодна). Людина, яка ніколи не стояла за інтереси багатих, яка все життя поклали на ідею революції і соціалізму, але яка не вірить, що більшовицьким шляхом можна допомогти тим ідеалам реалізуватись. Що...