Єста Кнутсон “Пригоди Пелле Безхвостого” (шведська казка)
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ЗРОБИ КАНІКУЛИ ЦІКАВИМИ
Урок 16
Тема. Єста Кнутсон “Пригоди Пелле Безхвостого” (шведська казка)
Мета: дати початкове уявлення про автора твору; вчити дітей змістовно відпочивати; зацікавити читанням даного твору під час канікул; вдосконалювати техніку читання, вміння переказувати, відтворювати послідовність подій, добирати заголовки, ставити запитання й давати відповіді; виховувати допитливість.
Обладнання: підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення
– Наближається чудова, улюблена пора всіх учнів – канікули. Чим ви будете займатися в цей час?
– На вас знову чекатимуть нові захопливі пригодницькі історії. Про кого? Дізнаєтесь трішки згодом. На уроці ми розпочнемо читати казку, а інші пригоди маленьких героїв ви зможете дочитати на канікулах.
III. Ознайомлення з творчістю Єста Кнутсон
1. Розповідь учителя про автора (за матеріалом підручника)
2. Тест “Перевір себе” (робота в зошиті)
1) Єста Кнутсон – письменник:
А) Данії;
Б) Швеції;
В) Англії.
2) У дитинстві Єста захоплювався:
А) іграми;
Б)
В) книгами.
3) Єста працював:
А) журналістом;
Б) казкарем;
В) музикантом.
4) Головним героєм пригодницьких книг є:
А) віслюк;
Б) ведмедик;
В) кошеня.
5) Кнутсона діти називали:
А) дідусь Єста;
Б) дядько Єста;
В) татусь Єста.
IV. Робота над І розділом твору “Пригоди Пелле Безхвостого”
1. Читання тексту вголос вчителем, окремими учнями з одночасним тлумаченням незрозумілих слів
2. Відповіді на запитання після тексту
3. Словникова робота
– Прочитайте слова у зошиті. Поясніть значення слів першого стовпчика.
– Зі слів другого стовпчика виберіть ті, що характеризують Пелле. Доведіть свою думку.
– Замініть вислови одним словом, з’єднайте стрілочками.
4. Поділ тексту на частини й добирання заголовків до них
1) Безхвостий котик.
2) Дошкуляння довколишніх котів.
3) Подорож у машині.
4) Котик в родині водія.
5. Гра “Запитання – відповідь”
Один учень ставить запитання, інший – відповідає.
V. Робота над II розділом твору “Пелле безхвостий надибує лисицю”
1. Читання першої частини вголос учнями ланцюжком, другої – самостійно пошепки
2. Відповіді на запитання після тексту
VI. Робота над III розділом твору “Пелле гасить пожежу й отримує медаль”
1. Робота над першою частиною
1) Читання напівголосно, самостійно.
2) Словникова робота.
Нишпорили – шукали.
Втелентує – щось витворить.
Шкодливий – той, хто завдає збитків.
3) Переказ.
2. Робота над другою частиною
1) Читання пошепки.
2) Словникова робота.
– Які слова незрозумілі?
3) Переказ.
3. Робота над третьою частиною
1) Відповіді на запитання після розділу.
2) Добирання назв до кожної частини.
4. Гра “Хто найуважніший?”
VII. Завдання на канікули
– Чи сподобалися вам пригоди маленького котика?
– Кому цікаво, що далі трапилось із безхвостиком?
– Подивіться у підручнику, скільки там є ще розділів? Які вони мають назви?
– Отже, нові пригоди Пелле на вас чекають на канікулах. Спершу прочитайте розділ, потім спробуйте дати відповіді на запитання, якщо будуть незрозумілі слова – попросіть допомоги у батьків. Спробуйте виконати цікаві завдання після твору. А ще прочитайте цікаву інформацію про кішок. На першому занятті після канікул ви поділитеся своїми враженнями від прочитаних пригод.
VIII. Підсумок уроку
>> Перевірка прочитаного
– Який розділ вам сподобався найбільше? Чому?
– Як ви зрозуміли вислови: не дісталося на горіхи (не покарали), лишили напризволяще (на самоті)?
– Може, хтось із вас спробував складати великодні віршики? Прочитайте їх нам.
– Що цікавого ви дізналися про кішок?
– Хто з вас пофантазував і написав, що сталося б із Пелле, якби дядько Карлсон не прочитав оголошення в газеті?