Які історичні події лягли в основу пісні про Роланда?

Хто не захоплювався розповідями про життя лицарів? Хто, читаючи про царські походи, про любов лицаря до Дами його серця, не уявляв мимохіть, він теж мчить на коні, з мечем, у блискучих латах, – визволяти прекрасну принцесу? Доба лицарства – особливий період у світовій історії. Звісно, існує більш міфів про цю добу, ніж справедливих історичних свідчень, але ж ці міфи дуже близькі до правди. Провансальська література – поняття широке, це окремий етап літературного процесу Європи. У своєму творі я хотів би зупинитись там лицарській поезії

– унікальному явищі світової літератури, творах, що ніколи не забудуті. Лицарська поезія була виділена в окремий жанр не тільки за формою, художніми прийомами чи особливостями художнього світу, а й за той “моральний кодекс”, певний комплекс цінностей, що був притаманний епосі.

Лицарська честь – це словосполучення увійшло в нашу мову, перетворилось ми на сталий вислів. У лицарській поезії відобразилися ідеали лицарства. Яким стає ліричний герой цих творів? Насамперед, це людина, віддана тому, кому вона служить (своєму сюзерену). Отже, будь-який лицар, напевно, починається із самовідданості, служіння,

самопожертви. Але не тільки це. Для провансальської літератури й для лицарської поезії характерне особливе ставлення до кохання, його надмірна поетизація. Образ жінки підноситься: ліричною героїнею стає Чарівна Дама, про яку мріє лицар, його кохання поетичне та дещо сентиментальне, він прагне хоча б погляду, хоча б усмішки, з’являється мотив кохання на відстані, лицар тільки одного разу бачив свою Даму, але її образ назавжди залишається.

Цьому образові він присвячує свої перемоги, усе своє життя.
Можливо, комусь ідеали лицарської поезії видадуться наївними чи надмірно
фундаментальними. Ну як це, – скаже хтось, – ліричний герой навіть не бачив
коханої, але намріяв собі Даму серця? Але особисто я, читаючи лицарську
був дуже вражений. Навіть не самими текстами, хоча тексти довершені,
іншим – контрастом! Можливо, комусь лицарські ідеали у порівнянні з сучасністю видадуться наївними, але особисто мені сучасність у порівнянні з лицарськими ідеалами видається надто приземленою! Чому у сучасному житті забули про красиві вчинки, зовсім забули про романтику? Хіба більшість з нас, читаючи історичні твори, не уявляє себе на місці мужнього лицаря чи на місці прекрасної принцеси? Виходить, ми потребуємо того, від чого якось мимохідь відмовилась наша епоха!

Звісно, притаманне лицарській літературі оспівування походів чи заклики них, поетизація військової справи, тим більше – заклики проводити життя дещо застаріли. Але ж лицарський кодекс честі, образ Чарівної Дами… і на справді не вистачає нам зараз: моральні принципи можна змінити, залежно від потреб ситуації, ставлення до жінки зовсім інше (частково в цьому винні жінки, прагнучи рівності абсолютно в усьому, забуваючи про ту символічну “слабкість”, яка так прикрашає їх, не будучи слабкістю насправді)… Література й лицарська поезія сподобались мені не тільки своєю контрастністю, а й тим, що, контрастуючи із сучасністю, вони змусили мене замислитись: варто повернути трохи лицарства й у нашу епоху?

Лірика вагантів – “безтурботна пісня” європейського Середньовіччя. Дізнаючись щось нове з історії світової культури, ми не полишаємо дивуватися, наскільки різними були епохи, їхні ідеали та цінності й наскільки вони, водночас, близькі одна одній. Зрештою, читаючи твори всесвітньої літератури, звертаю увагу не тільки на сам текст, а й на те, який світогляд стоїть за цим, які історичні події чи зміни в культурі спричинили його виникнення, і намагаюсь дізнатись більше про кожну епоху, аби уявити повніше умови написання твору.

В основу твору “Пісні про Роланда” покладені події 778 року, коли у Ронсенвальській ущелині загін Роланда загинув від армії басків. У ті часи армія Франків, ар’єргардом якої командував Роланд, під проводом Карла Великого воювала на території Іспанії.
Як співвідноситься художній вимисел та історична правда у творі? У “Пісні про Роланда” відображено правдиві історичні події, проте багато чого було змінено чи домислено. По-перше, війна точилась не з сарацинами як написано у творі, а з басками. Картини битв були дещо змінені, Роланда – здебільшого вигадані образи. На час битви Кардові Великому було близько тридцяти років, тоді як утворі він зображений набагато старішім. Але художній вимисел у творі робить оповідь яскравішою і виправданий і точки зору мистецтва слова.

“Пісня про Роланда” належить до народного давньофранцузького епосу. Первинно твір був призначений для усного виконання народними співцями – “фішглерами” (так називали у тогочасній Франції мандрівних акторів ). Твору притаманний виразний героїчний пафос, що характерно для творів інпанської літератури. І якою пропозицією прибувають посли Марсилія і чому Роланд відкидає її? Як ви оцінюєте його вчинок?
Посли Марсилія пропонують військові Карла матеріальну винагороду, щоб уникнути військової сутички. Але Карл Великий боровся за віру, тож Роланд наполягає на тому, щоб відмовити послам. Сучасним читачам сама ідея збройної боротьби через розбіжності у релігійних переконаннях видається дикою, але це “відповідало духові часу… З цієї точки зору, вчинок Роланда гідний поваги: він робить духовні цінності вище від матеріальних, відмовляється від пропозиції, оскільки вважає свою війну священною.

Образ Роланда був дуже популярним досить тривалий час. Про це свідчить і те, що варіантів епосу про Роланда існувало дуже багато, а нові варіанти порівнювались протягом кількох сторіч після описаних подій. Образ Роланда є своєрідним втіленням ідеального образу лицаря, саме тому він став легендарним героєм. Пізніше цей образ змінювали та переосмислювали, вимальовуючи нові сюжетні лінії в історії Роланда: лінію кохання (за законами пізнішої середньовічної літератури лицар обов’язково мав служити не тільки державі та сюзерену, а й красній Дамі, своїй коханій). За часів занепаду лицарської літератури образ Роланда переписували з іронічним чи навіть пародійним пафосом. Проте ця подія увійшла в світову літературу, ставши одним з найкращих її здобутків. Охарактеризуйте персонажів “Пісні про Роланда”.

Найбільшої популярності образ Роланда здобув на своїй Батьківщині – Франції. Його іменем у Середньовіччі називали вулиці та площі, пізніше, із лицарської літератури, його ім’я було забуте, але аж у XІX сторіччі та Шатобріан відновили зацікавленість людей історією та культурою Седніх віків, саме тоді Роланд став справжнім національним героєм Франції.

Образ Роланда також зустрічається у народних піснях, виконуваних іншими акторами і був популярним аж до опублікування “Дон Кіхота”, Зацікавленість у лицарській літературі остаточно зникла. 3 плином часу та зміною культурних епох переписування цього твору змінюють свій стиль та жанр, з’являються нові деталі і навіть нові відгалуження сюжету. “Пісня про Роланда” не тільки стала основою для багатьох нових творів, а й вплинула на розвиток європейської літератури. Висловіть власне ставлення до образу Роланда.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Які історичні події лягли в основу пісні про Роланда?