ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ. ПЛАТОН ВОРОНЬКО “В ЛІСІ Є ЗЕЛЕНА ХАТА”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 70. ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ. ПЛАТОН ВОРОНЬКО “В ЛІСІ Є ЗЕЛЕНА ХАТА”
Мета: вдосконалювати техніку читання поетичних творів; формувати читацьку самостійність; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане; виховувати естетичний смак.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправи для розвитку дихання
– “Задми свічку”;
– ” Понюхай квіточку “;
– ” Пий чай із блюдця “;
– ” Подми
– “Насос”;
– ” Годинник”.
2. Читання скоромовки “дощиком”
Діти читають хором:
– накрапає дощ (тихо);
– дощ сильнішає (голосніше);
– злива (голосно);
– дощ слабшає (тихіше);
– дощ припинився (читання припиняється).
Скрекоче сорока сороці:
– А я у сорочій сорочці!
Сорока сороці скрекоче:
– А в мене яєчко сороче!
О. Орач
3. Робота над чистомовкою
Ку-ку-ку, ку-ку-ку!
Сидить пташка на сучку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки!
Посадили огірки!
Ко-ко-ко, ко-ко-ко!
Люблю свіже молоко!
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою – в лігві спати.
Як зачує він весну –
Прокидається від сну. (Ведмідь)
– Сьогодні ми прочитаємо вірш про ведмедів, автором якого є Платон Воронько.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша П. Воронька “В лісі є зелена хата” вчителем (с. 75)
– Хто живе в лісовій зеленій хаті?
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Вереда – вередлива людина; той, хто вередує.
Кошівка – те саме, що кошик.
2) Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.
Поснули набрида
Шепоче ведмежата
Найменший в кошівці
– Прочитайте слова здивовано; сердито; байдуже.
Фізкультхвилинка
3. Читання вірша учнями
– З якою інтонацією слід читати слова ведмедиці? (Заспокійливо, ласкаво)
– Ведмежати? (Роздратовано, вередуючи)
4. Гра “Торнадо”
– Починайте читати повільно, поступово збільшуючи швидкість читання.
– Яким ви уявляєте синка-ведмедика?
– Якою – його маму?
– Як поетові вдалося створити такі художні образи?
5. Гра “Читає Незнайко”
Учитель читає вірш, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити їх і виправити.
В лісі є красива (зелена) хата,
Там поснули ведмежата,
А найменший – вереда,
Любій (сивій) мамі набрида.
Каже: “Я не хочу спати,
Утечу мерщій (вночі) із хати,
Коли меду не даси,
Риби, масла (сала), ковбаси!”
6. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте малюнок.
– Кого на ньому зобразив художник?
– Розкажіть, якою є ведмедиця; вередливе ведмежа?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто є його автором?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.