Характеристика образу Крихітки Цахеса в казці-новелі Гофмана “Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер”

Образ головного героя твору Гофмана “Крихітка Цахес” зовні нагадує карикатури Жака Калло, який створив цілу галерею гротескних потвор.
Автор на початку твору дає детальний портрет свого персонажа. Читач бачить перед собою образ, мало схожий на людський. Це справжнісінька потвора, як зовні, так і внутрішньо. Він є сином бідної селянки Лізи, яка сприймає його як зайвий тягар.
Цахес не вмів до ладу навіть ходити та говорити. Він не міг розраховувати на гарне майбутнє, але сталося диво. Фея Рожа-Гожа, побачивши одного дня його на дорозі,

вирішила йому допомогти. Добра чарівниця розчесала потворі волосся гребінцем, внаслідок чого виросли в нього три золоті волосинки. Вони мали цікаву здатність – все гарне, що робилося в присутності Цахеса, приписувалося йому. Так він скоро став поважним паном Циннобером.
Малюк Цахес швидко просувається до вищих суспільних прошарків. Спочатку він оселяється у домі пастора, який зачарований його трьома волосинами і бачить в потворі найкращу в світі дитину. Потім їде до Керепесу з рекомендаційним листом і справляє гарне враження на професора Моша Терпіна. Далі, навіть не завершивши навчання, отримує
посаду чиновника по важливим дорученням. І зрештою стає першим міністром у самого князя Барсануфа.
Завдяки силі золотих волосин Цахес отримує все найкраще, що створюється іншими людьми. Всі їх заслуги переходять на його рахунок. Він замахнувся навіть на кохання юної Кандиди – нареченої поета Бальтазара. Циннобер намагається знищити ентузіаста Бальтазара, але в результаті програє йому. Поет – один з небагатьох, хто бачить справжню сутність Цахеса. Заручившись допомогою ще кількох ентузіастів, він викриває потвору.
Образ Цахеса допомагає викрити нікчемний філістерський світ. Сам же герой не піддається чіткій класифікації. Його образ тлумачиться по-різному – і як засіб глузування з суспільства, у якому важливіша зовнішня видимість, ніж справжні заслуги, і як показ згубного впливу золота на людей-філістерів. Три золоті волосини, які засліплювали переважну більшість людей, сприймаються як прямий натяк на владу золота.
Також образ Цахеса можна визначити як уособлення найогидніших людських прагнень збагатитися та прославитися за рахунок інших людей.
Отже, образ Цахеса не є позитивним. Він сам являється злим та потворним і згуртовує біля себе подібних собі філістерів.
Але навіть ті ентузіасти, які є в творі, також не ідеалізуються Гофманом. Можна навіть сказати, що в повісті немає по-справжньому позитивних персонажів. Кожен з них отримує свою порцію іронії від автора.
Цахес – персонаж, з допомогою якого Гофман викривав філістерський спосіб життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3.80 out of 5)

Характеристика образу Крихітки Цахеса в казці-новелі Гофмана “Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер”