Характеристика образу Гобсека в повісті О. Бальзака “Гобсек”
Оноре де Бальзак був майстром слова і неабияким знавцем людської сутності. Кожен його літературний образ – це типовий представник якоїсь соціальної групи людей. Письменник вважав, що характер людини формується під впливом оточення. Герої Бальзака – люди далеко не ідеальні. Автор правдиво зображує їх пороки, хоча відкрито не засуджує.
Гобсек з однойменної повісті – неоднозначний образ. Він – лихвар, який знає багато таємниць своїх клієнтів. Бачачи на що здатні люди заради грошей, Гобсек уміло цим маніпулює. Йому не шкода боржників,
Бальзак без прикрас зображує свого героя: все в ньому було впорядкованим, так ніби він був заведеним механізмом. Гобсек рідко виявляв емоції, у поводженні з людьми вів себе по-діловому холодно. Він категорично не довіряв людям, вважаючи що всі полюють на його гроші – тому намагався приховати свої статки. Будучи багатою людиною, Гобсек завжди прибіднявся. Показовим є епізод
Жив Гобсек надзвичайно скромно, у всьому собі відмовляючи. В нього була неймовірна жага накопичення золота. Герой вважав, що той, хто володіє золотом – володіє світом. Він відчував своєрідну насолоду, коли до нього за позикою зверталися збіднілі аристократи. Гобсек пишався владою над цими людьми.
Але таким жорстоким герой був не завжди. В юності це був скоріше романтичний, сповнений натхнення юнак. Але життєві обставини схилили його до думки про нікчемність людської природи. Бачачи яким чином впливає на людей золото, як воно їх підкорює – Гобсек прагне отримати таку владу. Все своє життя герой накопичує гроші, вижимаючи їх зі своїх клієнтів, майже нікого не шкодуючи. Та чи принесли вони дійсно йому щастя? Адже він не витрачав їх ні на добрі справи, ні на власні забаганки. Він просто ніби колекціонував золото, втішаючись самою його наявністю.
Гобсек не шукав спілкування з людьми, бо всі вони йому здавалися корисливими та нікчемними. Хоча одна людина все ж таки майже стала його другом. Це був Дервіль, який виступає в творі у ролі оповідача. Цей герой єдиний, хто зрозумів Гобсека, зміг побачити в ньому не тільки скнару, але й філософа, розчарованого в людях.