Вітмен трансценденталізм – ЗБІРКА “ЛИСТЯ ТРАВИ” – ВОЛТ ВІТМЕН
ВОЛТ ВІТМЕН (1819-1892)
ЗБІРКА “ЛИСТЯ ТРАВИ”
Вітмен трансценденталізм
На світогляд і творчість Волта Вітмена і трансценденталізм справив значний вплив (від латин, transcendens – той, що виходить за межі) – філософсько-літературна течія в США в 1830-1860 pp., основними ідеями якої були соціальна рівність, рівність людей перед Богом, їхнє духовне самовдосконалення, близькість до первісної природи, інтуїтивне осмислення якої веде до абсолюту (“наддуші”) і морального очищення (насамперед від “вульгарно-матеріальних” інтересів).
Трансценденталізм
В есе “Про довіру до себе” Р. У. Емерсон висловив головні ідеї: необхідність нового національного бачення світу, використання людиною особистого досвіду, поняття космічної наддуші. Усі ці ідеї були викладені в його першому трактаті “Природа” (1836), що вважається маніфестом трансценденталізму й починається так: “Наше століття звернене
Найзначущішими для В. Вітмена були трансценденталістські ідеї “довіри до себе”, духовної незалежності, божественності людського “я”, природної рівності людей, а також пантеїстичного сприйняття. З цієї точки зору потрібно сприймати, наприклад, вірш “Погляд”, де поет сприймає природу (зорі) не як “формули та цифри”, а як частину Всесвіту, до якого причетний і він сам:
Коли я слухав ученого астронома,
Коли переді мною вишикували
Стовпчиками формули й цифри,
Коли мені показували графіки
Й карти, щось додаючи, ділячи й вимірюючи,
Коли я сидів в аудиторії, слухав лекцію
Астронома й оплески,
Дивовижно швидко мені стало нудно і зле аж так,
Що я мусив підвестися й вислизнути, і блукав сам
Серед таємничої вологої ночі, час від часу
Позираючи в цілковитій тиші на зорі.