ВИЩЕ УКРАЇНИ ТІЛЬКИ НЕБО. ПЕТРО ОСАДЧУК СТЕЖКА
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Петра Осадчука; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Прийшов Прокіп – кипить окріп,
Пішов Прокіп – кипить окріп,
Як при Прокопові кипить окріп,
Так і без Прокопа
2. Гра “слово у слові”
– Складіть нові слова із літер слова електростанція. (Трос, танці, станція, секрет, сорт, торт, крос, кіт, рота, літак…)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс знавців щедрівок.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Який розділ ми зараз вивчаємо?
– З творчістю яких українських поетів ми ознайомилися в цьому розділі?
– Послухайте уривок з вірша.
ДІД МОРОЗ
Дід Мороз не раз мені
Снився серед ночі:
Щоки в нього крижані,
Із льодинок очі.
Дід Мороз лише дихне –
Мерзне все довкола,
Тільки
Холодом проколе.
Але тато пояснив,
Усмішку сховавши:
– Сняться тим холодні сни, Хто розкритий завжди…
– Який настрій викликав у вас цей вірш?
– Яким ви уявляєте автора? Тата?
– Це уривок з вірша, який належить перу українського поета Петра Осадчука. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Біографічна довідка
– Народився Петро Ілліч Осадчук 2 грудня 1937 р. в селі Острівець Городенківського району на Івано-Франківщині в сім’ї хліборобів. З дитинства зростав напівсиротою (коли помер батько, хлопчикові було одинадцять років, старшому братові – шістнадцять, молодшому – чотири). Мати сама виростила трьох синів.
Педагогічні здібності та робота на освітянській ниві допомогли йому просто і цікаво писати для малих читачів.
2. Опрацювання статті про поета (с. 116-117)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями
– Як поет визначив сенс свого життя? Як ви розумієте ці слова?
– Які збірки написав поет для дітей?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Петра Осадчука “Стежка” (с. 117)
1) Читання вірша учнями в парі одне одному.
– Який вірш за настроєм?
– Яку картину ви уявляли, читаючи вірш?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем, а потім – у парах одне одному
Заллю | Згодом |
Прудко | Шибку |
Дзвенів | Щодуху |
Молодчина | В супрязі |
Учитель називає пояснення якогось із поданих слів, а учні визначають, якому слову воно належить.
Дуже швидко (прудко).
Разом, спільно об’єднавшись (в супрязі).
Пізніше, потім (згодож).
Скло в рамі вікна, дверей (шибка).
3) Робота над виразністю читання вірша.
– Який основний тон виберете для читання вірша?
– У якому темпі будете його читати?
– З якою інтонацією прочитаєте слова дощу?
4) Виразне читання вірша учнями.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Як хлопчик тікав від дощу?
– Хто прийшов йому на допомогу?
– Чому він дякував стежці?
– Чому розізлився дощ?
– Як поет описав дощ?
– З приводу чого хлопчина висловлює жаль?
6) Гра “Знайди риму”.
До хати – за п’яти
Водою – з тобою… і т. д.
4. Робота за ілюстрацією
– Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
– Можемо ми віднести її до всього твору чи до якоїсь його частини?
– Що художник зобразив на картині?
– Що він намалював у центрі картини? Удалині?
– Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
– Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто є автором цього вірша?
– Що нового ви дізналися про українського поета Петра Осадчука?
– Чого ми повинні в нього вчитися?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Описати: 1-ша група – хлопчика; 2-га група – стежку; 3-тя група – дощ.