“Вільшаний король” Гете – зразок літературної балади

Сюжет про Вільшаного короля нагадує страшну казку, яку розповідають неслухняним дітям для того, щоб вони швидше лягали спати. Великий німецький поет Йоганн Вольфганг Гете розповів її у жанрі балади дітям усього світу. Батько і його маленький син їдуть через темний ліс додому. Хвору дитину зваблює Вільшаний король. Хлопчику ввижаються дорогоцінні камінці, золото та перли, прекрасні дочки Вільшаного короля, шо він їх пропонує хлопчикові. Тричі зваблює дитину Вільшаний король, тричі батькові вдається заспокоїти хлопчика. Кінець цієї історії

жахливий: хлопчик вмирає, а душу його забирає страшний лісовий король. Ця фантастична балада надихнула композитора Франца Шуберта написати пісню на текст Гете. Його привабив характер твору. Начебто проста історія про хворого хлопчика, який марив і помер по дорозі додому, перетворилася на романтичну баладу з яскравими музичними образами – фантастичним Вільшаним королем, його дочками і цілком реальними батьком і сином.

У творі Гете і у пісні Шуберта настрій тривоги створюється ритмом: чується біг коня, якого жене батько, щоб довезти швидше дитину додому; чується заспокійливий голос батька, який запевняє

сина, що навкруги лише вітер і дерева, а не фантастичні істоти. Напруженим і хвилюючим є момент, коли лісовий король з’являється у мареннях хлопчика. Чужий, страшний, всесильний, він хоче забрати дитину до себе. Кульмінацією твору є остання поява Вільшаного короля, який промовляє: “Будеш ти мій!” Наче й сам стаєш малим, якому у вуха нашіптує жахлива, страшна істота!

Щось завмирає у грудях кожного разу, як слухаєш цю баладу, особливо момент абсолютної тиші серед вітру, шаленого бігу коня, який під кінець перетворюється на небачений стрімкий політ! Щоразу, слухаючи баладу, все ж таки сподіваєшся, що все добре скінчиться. Гете робить фантастичне реальним, події у баладі відбуваються саме зараз, коли слухаєш її. Ти – свідок, і скільки б не читав цю історію – кожного разу хвилюєшся, чи домчить батько свого сина через страшний ліс. Ти водночас і спостерігач, і учасник. Такою великою є сила мистецтва!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Вільшаний король” Гете – зразок літературної балади