Велике серце маленької людини (за баладою Р. Стівенсона “Вересковий трунок”)
Велике серце маленької людини
(за баладою Р. Стівенсона “Вересковий трунок”)
Серед визначних літературних напрямів особливе місце посідає романтизм, що подарував світові твори, сповнені пригодницької відваги. її героями є сміливі, волелюбні люди, для котрих честь і любов до рідної землі – найсвятіші та найдорожчі за всі багатства і навіть за життя. У кризове для Англії XІX століття у літературі з’являється ціла плеяда представників неоромантизму, у творах яких героями виступають вже вихідці з низів – простий народ, здатний
Роберт Льюїс Стівенсон – один з найвидатніших письменників цього напряму. У його творах історичні факти переплітаються з легендами давньої Шотландії, підносяться найкращі риси народного характеру, а захоплюючі події пов’язані гострою боротьбою добра і зла. У 1875 році письменник написав відому баладу “Вересковий трунок”, яку неможливо відрізнити від суто народної поезії. У цьому творі автор возвеличує незламність простого народу, його нескореність жорстокій силі зла і насилля, відданість рідним святиням.
Роберт Стівенсон недарма вибрав для висвітлення такої теми
Саме епізод розмови полонених піктів вражає більш за все. Спочатку мене приголомшила картина страти сина. Мені здалося, що це – найсильніше і найпам’ятніше місце у баладі. Але згодом, коли я заспокоїлася від перших вражень, то зрозуміла, що головною є саме та сцена, де старий пікт, “немов горобчик, цвірінькав”, намагаючись переконати короля у згоді на зраду. Я уявила, як розривалося його серце, коли він просив стратити власного сина, бо розумом відчував, що тому не вистачить сил на опір. Так життя дитини стало ціною незламності та гідності цілого племені. Не дивно, що образ старого пік-та найбільше подобається та запам’ятовується серед багатьох образів інших творів, з якими я познайомилася раніше.
Балада “Вересковий трунок” залишає по собі незвичайне враження. Сум і розпач викликають картини знищення піктів, що, “мов лані”, бігли від ворога, а по їх тілах “спогорда” мчав король. Вражають маленькі, мов дитячі, могилки з квітучим червоним вересом на них. І найбільший біль – це страта дитини. Здавалося б, що нічого, крім гіркого смутку, ця балада не може викликати. Але після її прочитання у душі залишається світлий слід, бо вона проголошує перемогу добра над злом і вчить найсвятішим почуттям: любові до рідної землі та її народу, непохитності перед ворогом, почуттю гідності.