“Вчений кіт” (італійська народна казка)
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ДИВОВИЖНИЙ СВІТ КАЗОК НАРОДІВ ЄВРОПИ
Урок 7
Тема. “Вчений кіт” (італійська народна казка)
Мета: продовжувати формувати в учнів особливості побудови казки [зачин, кінцівка, повтори); вміти визначати головних героїв казки; вчити визначати схожі сюжети в казках різних народів; розвивати зв’язне мовлення, навички виразного читання; виховувати правильну поведінку людини у взаєминах з природою, любов до природи.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Італії; зашифрований лабіринт; прислів’я;
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вже урок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо –
Працювати починаймо.
II. Актуалізація опорних знань
– Сьогодні ми продовжуємо подорож країнами Європи, а країна, з народом якої ми познайомимося, зашифрована у цьому рядку.
КаізкипгнааролдівіЄврояпи
– Закресліть фразу” казки народів Європи” – і у вас залишиться ключове слово. (Італія)
1. Робота з деформованим текстом
Л і я І т а
Ліяіта лабу і зашалисяєть тромцен ннятяжі ритустів зі сьовго тусві. Це і вечезлина
Діти читають текст про Італію. Хто з учнів перший впорається, читає повідомлення вголос.
Учитель показує на мапі, де знаходиться країна, і вивішує Державний Прапор Італії.
2. Гра “Лабіринт” (робота в зошиті)
– Назва нашої казки зашифрована у лабіринті. Прочитайте її.
(“Вчений кіт”)
– Чи здогадалися ви, яка назва нашої казки?
3. Підготовчі вправи до читання
1) Читання складів-блискавок.
Ша ми на про ба ста тра ву ше за су ча ян фу ві лор тир мил сил
2) Робота над скоромовкою.
Дві лисички біля річки
Умивали свої личка,
Ці лисички-чепурушки
Мили лапки, мили вушка,
Потім хвостики помили
І на сонечку сушили.
4. Робота над текстом
– Прочитайте назву казки. Як ви гадаєте, про що в ній йтиметься?
– Перевіримо!
– Читання чотирьох абзаців.
– Чи справдилися наші передбачення?
– Розгляньте малюнок і спробуйте уявити, що трапиться далі.
– Читання казки до кінцівки.
– Які з наших передбачень справдилися?
– Що ж відбудеться, на вашу думку, на пишному столі?
– Читання кінцівки казки.
– Чи справдилися наші передбачення?
5. Робота за технологією “Мікрофон”
– Чи сподобався вам принц? Які риси характеру він мав?
– Чи природною була поведінка кота? Чим він вразив гостей?
– Як кіт осоромив принца?
– У чому сила природи? Чому слід залишатися самим собою?
– Від чого застерігає казка?
6. “Довідкове бюро”
– Наше “Довідкове бюро” підготувало повідомлення про кішок з рубрики “Цікаво знати”.
III. Читання казки учнями
– У парах “Вовки – зайці”;
– “ланцюжком”;
– “Мисливець і зайці”.
IV. Продовження роботи в зошиті
V. Підсумок уроку
– Прочитайте прислів’я. Чи відповідає воно змісту казки?
– Пам’ятайте, що всі тварини керуються законами природи. Хоч як би ви не старалися з тварини зробити артиста, їй все одно притаманні повадки тварини. Піклуйтеся про них, дбайте, любіть, але не знущайтеся з них.
– Що нового ви дізналися на уроці? Що корисного взяли з уроку?
– До якого міста Європи ви хотіли б поїхати на екскурсію?
VI. Домашнє завдання
Навчитися з інтонацією читати казку “Вчений кіт”. Поміркувати, пригадати історію з участю вашого кота.
Додаткове читання:
– “Загублений гаманець” (португальська казка)’,
– “Як звірі не вберегли своїх таємниць” (французька казка).