Урок виразного читання. “Маленькі поеми” Омара Хайяма
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 8 КЛАС
II семестр
ЖАНРОВО-ТЕМАТИЧНЕ РОЗМАЇТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
УРОК № 38
Тема. Урок виразного читання. “Маленькі поеми” Омара Хайяма
Мета: вчити презентувати учнівські ілюстрації; читати виразно рубаї О. Хайама; ознайомити з технікою виконання калі – грами; вчити створювати власні каліграми; здійснювати міжпредметні зв’язки; розвивати навички публічного виступу, творчі здібності; виховувати прагнення передавати своє бачення поезії у зорових образах.
Обладнання: учнівські
Омар Хайям – це поет, який славить бенкет життя,
Його чаша чарівна і сповнена людським розумом –
Перлинами мудрості всіх часів.
В. Державін
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
“Відгадайте слово”
1. Місто, в якому народився О. Хайям. (Нішапур)
2. Літературний жанр, який розвинув і вдосконалив поет. (Рубаї)
3. За його допомогою була визначена дата народження О. Хайяма. (Гороскоп)
4. Ім’я батька поета. (Ібрагім)
5. Найулюбленіша наука О. Хайяма. (Алгебра)
II. Узагальнення й систематизація знань
1.
– Філософські чотиривірші Омара Хайяма вражають своєю лаконічністю та афористичністю. Кожен із цих віршів – ніби та маленька поема, в якій є і глибина почуттів, і глибина роздумів над складністю та швидкоплинністю людського життя.
(Зачитування епіграфа учителем.)
– Тож доторкнімося і ми з вами до чаші мудрості великого Хайяма, щоб стати розумнішими і прожити своє життя не марно.
2. Презентація учнівських робіт, виразне читання рубаї О. Хайяма
Завдання до учня: прочитати вірш, продемонструвати ілюстрацію до нього, пояснити вибір рубаї та зорові образи на малюнку.
3. Додаткове завдання: створення каліграм
Каліграма – це малюнок, створений зі слів твору. Учитель демонструє каліграми Гійома Аполлінера та пояснює, що вибір зорових образів навіяний поетичними образами віршів.
Щоб створити каліграму, необхідно обрати рубаї, в якому є яскраві образи, які нескладно передати у вигляді малюнка.
Можна запропонувати такі рубаї.
Каліграма Гійома Аполлінера
В сад в горести вышел и утру не рад,
Розе пел соловей на таинственный лад:
“Покажись из бутона, возрадуйся утру,
Сколько чудных цветов подарил этот сад!”
В этом праздничном мире утрат и теней,
С чем сравнить тебя – думал я множество дней.
И решил, что лицо твое солнца светлее,
Что прекрасный твой стан кипариса стройней.
Слыша я, что в кувшине бессмертья родник,
И устами к устам его жадно приник.
И кувшин прошептал потаенно и страстно:
“Был и я человек. Будь со мною хоть миг!”
Этот мир – эти горы, долины, моря –
Как волшебный фонарь. Словно лампа – заря.
Жизнь твоя – на стекле нанесенный рисунок,
Неподвижно застывший внутри фонаря.
Конечно, цель всего творенья – мы,
Источник знанья и прозренья – мы.
Круг мирозданья подобен перстню.
Алмаз в том перстне, без сомненья, мы.
III. Підсумки уроку
Коментар учителя щодо виконаних робіт.
IV. Домашнє завдання
Закінчити роботу над каліграмами.