Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 8 КЛАС
II семестр
ЖАНРОВО-ТЕМАТИЧНЕ РОЗМАЇТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
УРОК № 39
Тема. Урок розвитку мовлення. Написання власних рубаї
Мета: ознайомити із варіантами складання каліграм до віршів О. Хайяма; провести підготовчу роботу для написання учнівських рубаї; запропонувати теми для віршів; розвивати письмове зв’язне мовлення, творчі здібності; виховувати прагнення володіти художнім словом.
Обладнання: учнівські каліграми до віршів О. Хайяма; картки із завданнями.
Мені нагадують
Крихке й тоненьке серце олівця –
Д. Павличко
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання: каліграми до рубаї О. Хайяма.
II. Мотивація навчальної діяльності
– Вплив поезії О. Хайяма на світову літературу важко переоцінити. Складали рубаї також і українські поети. Наприклад, Дмитро Павличко у 1987 р. видав збірку своїх поезій під назвою “Рубаї”. Один із його віршів винесений в епіграф нашого уроку. Але, щоб прочитати його повністю, потрібно “скласти пазли”, тобто повернути всі слова на свої місця. (Відповіді учнів.)
Зачитується
Мені нагадують людські серця
Крихке й тоненьке серце олівця –
Зламати легко, застругати важче,
Списати неможливо до кінця.
– Як ви розумієте цей вірш?
(Відповіді учнів.)
– Тож і ми сьогодні будемо писати рубаї олівцем і… серцем. Інакше справжні поети не пишуть.
III. Робота над темою уроку
1. Підготовка до написання рубаї
1) Особливості рубаї
– Чотиривірш;
– 1, 3, 4 рядки римуються;
– останній рядок містить висновок.
2) Відновіть текст віршів.
Ні, не гнітять мене перестрахи і жалі,
Що вмерти мушу я, що строки в нас малі:
Того, що суджено, боятися не треба.
(На, прожити, боюсь, землі, неправедно)
Відповідь. Боюсь неправедно прожити на землі.
Хай кожна мить, що в вічність промайне,
Тебе вщасливлює, бо головне,
Що нам дається тут, – життя: пильнуй же!
(Мине, як, й, ти, воно, захочеш, так)
Відповідь. Як ти захочеш, так воно й мине.
Я тільки й знаю, що знання шукаю
В найглибші таємниці проникаю.
Я думаю вже сімдесят два роки –
(Нічого, бачу, і, не знаю, що, я)
Відповідь. І бачу, що нічого я не знаю.
3) Буріме
Складіть власні вірші за поданими віршами. Порівняйте їх з рубаї Хайяма.
– ______ скінчилась;
______ закрилась!
______ зветься,
______ поділась?
Як шкода, що весна моя скінчилась
І книга юності навік закрилась!
Та пташечка, що молодістю зветься,
Звідкіль вона взялась? Куди поділась?
– ______ глини,
______ провини.
______ хоче
______ глибини?
Коли єство моє ліпив Творець із глини,
Зарані відав він про всі мої провини.
Якщо від нього гріх, чому мене він хоче
В день суду ввергнути в палаючі глибини?
– ______ спокою,
______ водою?
______ років
______ малою!
Чи діждемо жаданого спокою,
Чи дійдемо до хати над водою?
О, як я хочу після тисяч років
Зійти з землі хоч травкою малою!
4) Складіть власні рубаї за темами
А) Про холодну зиму, її плюси та мінуси;
Б) про навчання у школі, його позитивні та негативні моменти (для учня);
В) про життя у місті, його незручності та переваги.
Зачитування поезій. Коментарі, оцінювання.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
Індивідуальне завдання. Підготувати виступ про поезію трубадурів.