УОСОБЛЕННЯ. ВОЛОДИМИР СОСЮРА СПОКОЄМ ПОВИТІ
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезії В. Сосюри; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини, порівнювати поетичні твори різних авторів; розвивати здатність бачити те коло життєвих явищ, які стали об’єктом зображень; виховувати любов до поезії.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Цей концерт такий цікавий.
Гра цесарка на цимбалах.
Цвіркунець на скрипці
Виграє на липці.
Цінь-ці-фа і ців-ців-ців –
Хор синиць і горобців
Цвірінчить
Для пернатої родини.
2. Гра “устав букви, утвори слова”
– Замість крапок уставте букви таким чином, щоб вони були кінцівкою всіх слів.
3. Гра “Завдання від білочки”
– Білочка просить вас повернути на місце слова, які розігнав зимовий вітер.
– Де ти, білочко, ___?
Що ти, білочко, ___?
– У зеленому ___,
У дуплі, у соснячку.
Я гризу ___
І гриби, і ___.
– А в морози люті, злі
Ти не мерзнеш ___?
– Мене добре зігріва
Моя шубка ___,
І тому зимові дні
Мені зовсім ___.
(Живеш, гризеш, ліску, горішки, шишки, у дуплі, хутрова, не страшні)
III.
Гра “Вернісаж”
Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки вірша, які вони проілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати, як описував вечір український поет Володимир Сосюра. Порівняємо його вірш з поезією Павла Тичини.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Володимир Миколайович Сосюра народився на станції Дебальцеве (нині Донецька обл.) 6 січня 1898 р. Дитячі роки поета минали в с. Третя Рота (нині м. Верхнє), у старій хворостянці над берегом Дінця. Про цей край Сосюра пізніше образно розповів у автобіографічному романі “Третя Рота”. Одинадцяти років хлопець пішов працювати до бондарного цеху содового заводу, потім телефоністом, чорноробом, не цурався випадкових заробітків. Початкову освіту здобував під опікою батька, кресляра за фахом, який працював і вчителем, і писарем, і адвокатом, і шахтарем. Любов до рідного донецького краю стала провідним мотивом його поетичної творчості.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання вірша Володимира Сосюри “спокоєм повиті…” (с. 102-103)
1) Робота в парах.
Учні в парах читають одне одному вірш.
– Чи сподобався вам вірш? До якого жанру він належить?
2) Виразне читання вірша учнями.
– Назвіть слова, за допомогою яких поет олюднює вечір, ниви, вітер, воду і місяць.
Вечір засвітив
Місяць загляда
Ниви сплять
Вода спить
Вітер шепоче
– Це прийом уособлення.
– Доведіть, що описана в поезії картина сповнена спокоєм, тишею.
– Які почуття володіли автором вірша?
3) Робота в групі.
– Порівняйте прочитані вірші про вечір Павла Тичини та Володимира Сосюри.
– Простежте, якими словами його описують різні автори. Доповніть подані речення.
За Павлом Тичиною | За Володимиром Сосюрою |
… підійшов вечір, | Вечір… …, |
… зорі. | Місяць… у… |
3. Опрацювання тексту “вечоріло” за Михайлом Коцюбинським (с. 103)
Виразне читання тексту вчителем
Звучить тиха лірична музика.
– Які картини ви уявляли, слухаючи текст?
– Знайдіть у тексті порівняння. Чому автор порівнює мошок із сіткою?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Я дізнався…
– Найбільше мене вразило…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати ілюстрацію до вірша “Спокоєм повиті…” за Володимиром Сосюрою та тексту “Вечоріло” за Михайлом Коцюбинським.