Твір ЗНО “Хіба всі успішні люди – кар’єристи?”
Аргументи, докази, приклади, висновок
Варіант 1
Отримавши тему для твору, я замислився. Хто ж такий кар’єрист? Це людина, для якої кар’єра стоїть в житті на першому місці. Ні, не можуть-таки бути всі успішні люди кар’єристами.
По-перше, слово “кар’єрист” найчастіше використовують в мові у негативному значенні, навіть як лайку. Назвавши когось таким словом, його можна запросто образити. У словнику дається визначення кар’єриста: “людина, яка ставить важливість власного просування по службі вище інтересів загальної
Для кар’єриста важлива тільки влада, можливість постійно підвищувати свій статус. А як, наприклад, бізнесмен може бути успішним, якщо він не опікується інтересами справи? Одним голим статусом не проживеш: бізнес потребує уваги та розвитку. Отже, всі успішні люди не можуть бути кар’єристами, бо інакше вони не мали б справжнього успіху.
Український письменник Остап Вишня в своїх гуморесках описував немало кар’єристів та підлабузників свого часу. Не хотів би я бути на їх місці! Ще я пам’ятаю з дитинства добру українську байку про
По-друге, кар’єристи не працюють сумлінно, а роблять вигляд, що працюють: розігрують виставу про активну діяльність. Але, якщо призвати на допомогу логіку, можна дійти висновку, що вистава ненадовго допомагає кар’єристові. Адже справа від такої поведінки страждає.
Як можна стати успішною людиною, якщо справа, від якої цей власний успіх залежить, успіху не має? Отже, всі успішні люди не можуть бути кар’єристами в негативному значенні цього слова.
Твір “Чи всі успішні люди – кар’єристи?”
Вариант 2
Я подумав над темою твору і дійшов висновку, що всіх успішних людей можна назвати кар’єристами. Але це слово має вживатися у позитивному значенні.
Існують випадки, коли кар’єристом визначають людину, яка просувається по службі завдяки хитрості та розрахунку. Зазвичай такий робітник просто понад усе прагне подобатися своєму начальникові, метушиться та примушує підлеглих працювати замість себе, до того ж без пуття. В такому разі слово “кар’єрист” вживається з негативним відтінком значення. Людину називають ще “чинодралом”, “шустрованом” або “шустряком”.
У позитивному значенні слово “кар’єрист” означає працівника, який ставить перед собою високу кар’єрну планку та повністю відповідає їй. Така людина – лідер, вона захоплена своєю справою, поглинена творчою діяльністю, прагне розширити своє коло обов’язків та повноважень. Звичайно, у розумних межах. Такому робітнику нецікаво залишатися підлеглим, він прагне рости та підніматися до верха кар’єрної піраміди.
Я можу навести ще аргументів на захист своєї позиції. Коли кар’єристів схвалюють, то звичайно кажуть про позитивні риси: активність, цілеспрямованість, працьовитість та високі вимоги до самого себе. А така людина має всі шанси стати успішною у бізнесі, на державній службі чи просто у житті.
В українській літературі багато прикладів дрібних кар’єристів, чия діяльність негативна. Хоча б Мина Мазайло з однойменного твору М. Куліша. Я ще з дитинства пам’ятаю веселу байку про підлабузника, який “тим, що вгорі стояли, лоскотав поцілунками п’яти, навчився орангутангом зі стебла на стебель стрибати”. Я перерив весь Інтернет, але, на жаль, так і не дізнався, хто автор байки.
А от прикладів людей, які є кар’єристами в позитивному сенсі слова, у нашій літературі не так багато. Я б назвав Якима Сомка з роману “Чорна Рада” П. Куліша – ця людина справді горіла загальною справою, тому і прагнула гетьманства.
Я вважаю, що не варто засуджувати людей, що дуже хочуть зробити кар’єру. Це просто бажання, воно нейтральне, нікому не несе ніякого зла. Його можна спрямувати на добрі справи, на успіх та розвиток.