“Нові люди” в романі “Що робити?”

Роман Чернишевського “Що робити?” є художнім твором, “розумовим експериментом” автора, який прагне зрозуміти можливий розвиток тих ситуацій, колізій, типів особистостей і принципів їхньої поведінки, що вже склалися за сучасного життя.

Роман “Що робити?” мас підзаголовок: “З розповідей про нових людей”. У своєму творі Чернишевський хотів показати, як позитивні ідеали поступово переходять у сферу практичної діяльності, доступної простим людям нового типу. Тому й сюжет роману автор будує на прикладі життя звичайної

жінки.

Нові люди істотно відрізняються від нігіліста Базарова. Головний герой “Батьків і дітей” найважливішим завданням вважав “місце розчистити”. Чернишевський на фоні полеміки, що розвивається навколо роману Тургенєва, показує, що нові люди творять. Новою є і теорія розумного егоїзму, або теорія розрахунку вигід. На думку автора, людина може цілком розумно розрахувати свій егоїстичний шлях до щастя.

Розрахунок своєї вигоди передбачає шанобливе ставлення до інших людей: “Щоб люди могли насолоджуватися щастям кохання, вони повинні бути в оточенні таких же щасливих людей”. Таким чином, теорія

розумного егоїзму стає теорією революційного альтруїзму.

Прикладом розумного егоїзму можуть бути міркування Лопухова, який “пішов зі сцени”, коли побачив, що Віра Павлівна і Кірсанов кохають одне одного. Дії Лопухова показують, що моральний рівень нових людей дуже високий. І сама Віра Павлівна заспокоюється лише тоді, коли Лопухов стає повністю щасливим.

Створюючи у своєму творі образи “звичайних нових людей”, Чернишевський показує, що розкутість і свобода дають можливість найбільш повно й яскраво розкрити людині свій розумовий та творчий потенціал.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


“Нові люди” в романі “Що робити?”

Categories: Твори з української літератури

Links