Твір-розповідь з історії України Козаки – мужні лицарі України
Героїчною романтикою овіяна історія нашої землі. І чи не найбільше захоплення викликають мужні лицарі України – козаки. Козаки зрікалися родини, прирікали себе на життя суворе і сповнене численних небезпек. ї все
Це задля того, щоб захистити свою батьківщину, весь християнський світ від страхітливих турків, від хижих татар, які вривалися сотнями тисяч в Україну і вчиняли під час набігів пожежі, грабунки, забирали багатьох нещасних християн у полон.
Багато нещасть і лиха довелося зазнати українцям від польської шляхти. Від кого ж
В одній козацькій думі про причини війни козаків з поляками часів гетьмана Богдана Хмельницького говориться:
Ляхів, мостивих панів
У пень рубайте,
Кров їх у полі з жовтим піском мішайте,
Віри своєї християнської у наругу на дайте!
Тримаючи високо своє знамено і свято виконуючи свій обов’язок, козаки ні перед ким і ні перед чим не відступали: не боялися ні вогню, ні морських хвиль, ні страшного голоду, ні катувань у ворожому полоні:
Ой полем, полем килиїмським
Та шляхом
Ой там гуляв козак Голота,
Не боїться ні огня, ні меча, ні третього болота…
Споконвіку воюючи з ворогами, показуючи справжні чудеса хоробрості, козаки своїми подвигами викликали в сучасників почуття мимовільного захоплення. Так у добу розквіту українського козацтва під завивання степового вітру, під ревіння Чорного моря та брязкіт зброї народилося безліч справді художніх народно-козацьких дум та пісень.
Поширювали і зберігали такі пісні й думи здебільшого козацькі співці – кобзарі, сліпці-бандуристи.
Українські козаки, які боролися з численними ворогами за православну віру, за українську народність, за людські права, свято оберігали всі дорогі заповіти своїх пращурів, виступали носіями високої громадянськості:
Ой у полі могила, широка долина.
Сизий орел пролітає:
Славне військо, славне запорозьке,
У похід виступає…