Твір Образ Ольги Ільїнської у романі І. О. Гончарова

Які уроки життя я отримав, прочитавши роману Л. М. Толстого “Війна і мир”

“Розбирати жіночі образи, створені І. О. Гончаровим, значить пред’являти претензію бути великим знавцем жіночого серця”, – зауважив один із найбільш проникливих російських критиків – М. О. Добролюбов. Дійсно, образ Ольги Ільїнської можна назвати безсумнівною удачею Гончарова-психолога. У ньому втілилися не тільки кращі риси російської жінки, але і все найкраще, що бачив письменник у російській людині взагалі. “Ольга в строгому сенсі не була красуня,

тобто не було ні білизни в ній, ні яскравого колориту щік і губ, і очі не горіли променями внутрішнього вогню… Але якщо б її перетворити в статую, вона була б статуя грації та гармонії “- саме так, всього в декількох деталях дає І. А. Гончаров портрет своєї героїні. І вже в ньому ми бачимо ті риси, які завжди приваблювали російських письменників у будь-якій жінці: відсутність штучності, красу не застиглу, а живу.

“У рідкісної дівчині, – підкреслює автор, – зустрінеш таку простоту і природну свободу погляду, слова, вчинку… Ні манірності, ні кокетства, ніякої брехні, ніякої мішури, ні наміру “.

Ольга чужа у своєму середовищі. Але вона не жертва, тому що в ній є і розум, і рішучість, щоб відстоювати право на свою життєву позицію, на поведінку, не орієнтоване на загальноприйняті норми. Не випадково Обломов сприйняв Ольгу як втілення того ідеалу, про який він марив. Ледве Ольга заспівала “Casta dіva”, він відразу “дізнався” її. Не тільки Обломов “дізнався” Ольгу, але й вона його. Любов для Ольги стає не лише випробуванням. “Де вона брала уроки життя?” – З захопленням думає про неї Штольц, який любить Ольгу саме таку, перетворену любов’ю. Саме відносини головного героя роману з Ольгою дозволяють нам глибше зрозуміти характер Іллі Обломова. Саме Ольгін погляд на свого коханого допомагає читачеві подивитися на нього так, як того хотів автор. Що ж бачить Ольга в Обломова? Розум, простоту, довірливість, відсутність всіх тих світських умовностей, які також чужі їй. Вона відчуває, що в Іллі немає цинізму, але є постійне прагнення до сумніву і співчуття. Але Ользі та Обломова не судилося бути щасливими. Обломов передчуває, що їх з Ольгою відносини не можуть завжди бути їхньою особистою справою; вони неодмінно обернуться безліччю умовностей, обов’язків. Треба буде “відповідати”, займатися справами, стати членом суспільства і головою сім’ї і так далі.

Штольц та Ольга дорікають Обломова у бездіяльності, а він у відповідь лише дає нездійсненні обіцянки чи посміхається “якось шкода, хворобливо-сором’язливо, як жебрак, якого дорікнули його наготою”. Ольга постійно розмірковує не тільки про своє почуття, але і про вплив на Обломова, про свою “місії”: “І все це диво зробить вона, така несмілива, мовчазна, якої до цих пір ніхто не слухався, яка ще не почала жити!” І любов стає для Ольги боргом, а тому вже не може бути беззастережної, стихійної. Більше того, Ольга не готова пожертвувати заради любові всім. “Тобі хотілося б дізнатися, пожертвувала б я тобі своїм спокоєм, пішла би я з тобою з цього шляху? .. Ніколи, ні за що! “- Рішуче відповідає вона Обломова. Обломов та Ольга чекають один від одного неможливого. Вона від нього – діяльності, волі, енергії; в її уяві він повинен стати схожим на Штольца, але тільки зберігши при цьому найкраще, що є в його душі. Він від неї – беззастережної, самовідданої любові. І обидва вони обманюються, переконуючи себе, що це можливо, а тому неминучий кінець їхнього кохання.

Ольга любить того Обломова, якого створила вона сама в своїй уяві, якого вона щиро хотіла створити в житті. “Я думала, що пожвавлений тебе, що ти можеш ще жити для мене, – а ти вже давно помер”, – насилу вимовляє Ольга суворий вирок і задає гіркий питання: “Хто прокляв він, Ілля? Що ти зробив? Що згубило тебе? Немає імені цьому злу… “” Є, – відповідає Ілля. – Обломовщини! “Трагедія Ольги та Обломова стає остаточним вироком того явища, яке зобразив Гончаров. Ольга виходить заміж за Штольца. Саме він зумів добитися того, що в душі Ольги здоровий глузд, розум остаточно перемогли терзали її почуття. Її життя можна назвати щасливою. Вона вірить у свого чоловіка, а тому любить його. Але Ольга починає відчувати незрозумілу тугу. Механічна, діяльна життя Штольца не дає тих можливостей для руху душі, які були в її почуття до Обломова. І навіть Штольц вгадує: “Дізнавшись раз, його розлюбити неможливо”.

З любов’ю до Обломова вмирає частина душі Ольги, вона назавжди залишається жертвою. “Ольга, за своїм розвитком, представляє вищий ідеал, який тільки може тепер російський художник викликати з теперішньої російської життя, живе особа, тільки таке, яких ми ще не зустрічали”, – писав Добролюбов. Ми можемо впевнено сказати, що Ольга Іллінська продовжує ту галерею прекрасних жіночих типів, яку відкрила Тетяна Ларіна і якими буде захоплюватися не одне покоління читачів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір Образ Ольги Ільїнської у романі І. О. Гончарова